Wspomniane wyżej elementy z pewnością przydadzą się wielu pasjonatom usług sieciowych. Zaawansowani użytkownicy z pewnością docenią inne możliwości NAS-a, które drzemią w App Center. Dlaczego warto sięgnąć do App Center?
Powód jest banalny – otóż QNAP w wersji „z pudełka” daje nam wiele możliwości współdzielenia danych i usług. Jednak każdy z użytkowników może wykorzystywać serwer w różny sposób. Dla jednych wystarczą tylko elementy zaimplementowane w QTS, dla innych ważniejszym będzie system multimediów. Z kolei w firmach nacisk zostanie położony na kopie zapasowe, systemy CRM czy też funkcje bezpieczeństwa, chmury i dostępu zdalnego.
I tu na pierwszy plan wysuwa się potęga App Center oraz setki pakietów dodatkowych, zarówno tych sygnowanych przez QNAP, jak i firmy trzecie czy społeczność internetową. Cały App Center został podzielony na kilka kategorii, w których znajdziemy wiele ciekawych pakietów i aplikacji.
Pakiety QNAP możemy odnaleźć w sekcji QTS Essentials. Wśród nich m.in.:
- Notes Station
- OceanKTV
- Photo, Music, Video Station – trzy pakiety aplikacji do zarządzania kolekcją zdjęć, muzyki i filmów
- Systemy kopii zapasowych Cloud Backup, Hybrid Backup Sync – tworzenie kopii z użyciem rsync, RTRR, obsługa Time Machine, kopie do chmury i na dysk zewnętrzny
- Serwer proxy
- QButton – sprytna aplikacja pozwalająca na przypisanie akcji do przycisków pilota zdalnego sterowania
- Qfiling – narzędzie do archiwizacji ułatwiające zarządzanie plikami
- Surveillance Station – system monitoringu NVR i kamer IP
- Serwer VPN
Oczywiście wymieniliśmy tu tylko kilka z nich. Wiele innych odnajdziemy nie tylko w QTS Essentials, ale również w 11 pozostałych kategoriach.
W wielu rozwiązaniach NAS innych producentów możemy znaleźć mniej lub bardziej rozbudowane pakiety, które wymieniliśmy powyżej. W przypadku QNPA-a warto sięgnąć dodatkowo po 6 narzędzi wraz z panelem zarządzania siecią, które uczynią z NAS-a coś więcej niż tylko magazyn danych czy centrum multimedialne. To one dają QNAP-owi przewagę nad NAS-ami konkurencji:
- Linux Station
- HybridDesk Station
- Virtualization Station + QVPC
- Container Station
- Browser Station
- QIoT Suite Lite
- Sieć i przełącznik wirtualny
Pierwszy z pakietów, to omawiany przez nas wielokrotnie Linux Station. Niezwykle przydatna aplikacja przekształca NAS w komputer z systemem Linux. Na chwilę obecną QNAP oferuje dość skromny zestaw systemów – jedynie Ubuntu 16.04 w dwóch wersjach. Jednak i to powinno w zupełności wystarczyć do wykorzystania TS-453B jako podręczny czy awaryjny komputer. Tym bardziej, że jego instalacja sprowadza się do kliknięcia jednego przycisku.
Zaletą Linux Station jest nie tylko możliwość uruchomienia dodatkowego systemu na NAS-ie. W każdej chwili możemy zalogować się do systemu zdalnie, np. z użyciem konsoli SSH lub po prostu przez VNC – także z przeglądarki internetowej. Oczywiście idea Linux Station to nie tylko dostęp zdalny. Po podłączeniu klawiatury i myszy oraz monitora możemy cieszyć się pełnoprawnym systemem operacyjnym.
W parze z Linux Station idzie HybridDesk Station. To pakiet będący częścią technologii QvPC. Po podłączeniu monitora, klawiatury i myszy lub wykorzystując pilot, możemy korzystać z wielu dodatkowych aplikacji wprost na ekranie. Dodatkowym atutem jest możliwość uruchamiania zwirtualizowanych systemów operacyjnych zainstalowanych z użyciem Virtualization Station zarówno systemów Linux, Windows, a nawet Android.
Dostęp do HD Station możemy realizować nie tylko z poziomu ekranu TV lub monitora. QNAP rozszerzył funkcjonalność o dostęp poprzez VNC.
Trzecie narzędzie rozszerzające możliwości TS453B to Virtualization Station. Jak łatwo się domyślić pakiet pozwala na uruchamianie wirtualnych instancji systemów operacyjnych wewnątrz QNAP-a. Choć TS453B posiada jeden czterordzeniowy procesor, to obsługa maszyn wirtualnych idzie mu całkiem sprawnie. Oczywiście w przypadku modelu z 4 GB pamięci RAM trudno będzie osiągnąć wysoką wydajność dla kilku maszyn wirtualnych. Rozbudowa do 8 GB i oszczędne gospodarowanie zasobami pozwoli komfortowo pracować na 2-3 maszynach wirtualnych.
Zaletą rozwiązania jest szerokie wsparcie różnych systemów operacyjnych. W przypadku produktów Microsoft możemy uruchomić nawet systemu od leciwego Windows XP na Windows Server 2012 R2 kończąc. Mamy także cały wachlarz systemów Linux oraz Androida.
Dla niezdecydowanych producent przygotował możliwość wypróbowania kilku maszyn wirtualnych z Windows 7, 8 i 10. Opcjonalnie możemy importować je z plików vmx, qvm, ovf, ova.
Plusem Virtualization Station jest mechanizm tworzenia kopii zapasowych maszyn wirtualnych i tworzenia ich migawek. Dwie przydatne funkcje, które możemy wykorzystać nie tylko do zabezpieczenia danych, ale także w przypadku wszelkiego rodzaju testów i szkoleń gdzie błyskawicznie możemy cofnąć się do danego punktu w czasie.
Elementem wirtualizacji jest również pakiet Container Station. Integruje on lekkie technologie wirtualizacyjne kontenerów Linux (LXC) i Docker. Dzięki temu na serwerze QNAP można korzystać z wielu odizolowanych systemów Linux. Dodatkową zaletą Container Station (w odróżnieniu od Virtualization Station) jest lekkość systemów operacyjnych oraz ich błyskawiczne tworzenie. To w jaki sposób wykorzystamy LXC i Docekry podpowie nam nasza wyobraźnia. Dla przykładu można uruchomić LXC do utworzenia instancji pakietu Pihole i implementacji go do blokowania niechcianych stron w internecie w sieci domowej. Kolejny przykład to chociażby własny serwer OpenVPN, który można zainstalować w ciągu 5-10 minut łącznie z instalacją LXC czy też kontroler programowy do punktów dostępowych WiFi.
W pakiecie Container Station mamy do wyboru około 20 różnych pakietów Dockerów, LXC i aplikacji. Wśród nich chociażby Git, Redmine, Wordpress, Ubuntu czy PostgreSQL.
Dodatkową zaletą zarówno kontenerów jak i Virtualization Station, o której wspomnieliśmy wyżej, jest pełna możliwość zarządzania siecią wewnętrzną całego systemu QNAP jak i pakietów aplikacji. W jaki sposób jest to osiągalne? Z wykorzystaniem apletu Sieć i przełącznik wirtualny. Tu ogromne pole do popisu jeśli chodzi o sposób konfiguracji zarówno sieci fizycznej jak i sieci dla Virtualization Station czy Container Station. W Przełączniku wirtualnym możemy tworzyć kilka typów sieci, które pozwolą na zapanowanie nad całym ekosystemem sieci LAN. Po odpowiedniej konfiguracji przełączników wirtualnych, możemy np. utworzyć odizolowaną sieć, w której będziemy przeprowadzać testy przed wypuszczeniem aplikacji czy usług do systemów produkcyjnych.
W ramach systemów wirtualizacji mamy jeszcze do dyspozycji dwa pakiety. Jeden z nich to Browser Station. Ciekawe narzędzie, które umożliwia uruchamianie wirtualnych przeglądarek internetowych i ominięcie blokad związanych przeglądaniem internetu. Rozwiązanie przydatne w miejscach gdzie w sieci LAN obecne są restrykcje związane z odwiedzanymi stronami i usługami stron. Dodatkowo dzięki wirtualnym przeglądarkom możemy uzyskiwać bezpośredni dostęp do zasobów NAS-a i sieci LAN.
Na koniec jedna z najnowszych propozycji QNAP-a w zakresie nie tylko wirtualizacji, ale także IoT. To pakiet QIoT Suite Lite wykorzystujących wspomagający tworzenie środowisk Internet of Things. Narzędzie obsługuje m.in. protokół http, MQTT i CoAP. Przyjazne kreatory pozwalają na podłączenie do serwera wiele urządzeń i czujników, by móc w prosty sposób utworzyć aplikacje IoT bazujące np. na Raspebbery PI czy Arduino. Plusem jest graficzny edytor działający na zasadzie przeciągania i upuszczania bloków pomiędzy połączeniami. Pozwala to w bezpieczny sposób przechowywać i publikować własne aplikacje, które znajdują się w prywatnej chmurze QNAP-a.
W jaki sposób wykorzystać potęgę QIoT? Wystarczy zajrzeć na prężnie rozwijający się blog QNAP-a, który prezentuje wiele możliwości i tutoriali związanych z IoT.
Zaprezentowane powyżej możliwości w zakresie przechowywania danych, wirtualizacja, pakiety i organizacja powierzchni dyskowej nie są jedynymi funkcjami QNAP-a. QNAP oferuje także rozbudowane funkcje związane z obsługą urządzeń USB i zasilaczy awaryjnych UPS. Dzięki USB QuickAccess możemy w błyskawiczny sposób utworzyć odizolowaną sieć dla transmisji danych bezpośrednio pomiędzy komputerem, a serwerem NAS.
Z kolei montując jedną z czterech kompatybilnych kart sieciowych TP-Link oraz instalując pakiet WirelessAP Station QNAP, może stać się punktem dostępowym. Rozwiązaniem opcjonalnym w stosunku do interfejsów przewodowych ethernet QNAP-a jet możliwość podłączenia go do sieci LAN z użyciem bezprzewodowej karty sieciowej USB. Oczywiście w tym przypadku szybkość transmisji danych pomiędzy użytkownikami, a serwerem NAS będzie zależna od szybkości karty bezprzewodowej.
Nie sposób zapomnieć także o mechanizmach obsługi chmury przez QNAP-a. Mamy tu na chmurę prywatną poprzez obsługę Qsync Central. Pozwala ona na synchronizację i dostęp do plików zgromadzonych na serwerze NAS z użyciem klientów chmurowych. To doskonała alternatywa dla płatnych aplikacji typu Dropbox czy OneDrive.
Drugim elementem dostępu zdalnego jest myQNAPcloud. To możliwość dostępu do naszego serwera QNAP i jego usług z zewnątrz. Plusem funkcjonalności jest możliwość dostępu nawet jeśli serwer NAS znajduje się za NAT-em.
Jeśli chcielibyście zapoznać się ze wszystkimi możliwościami serwerów QNAP gorąco polecamy publikację Jaromira Koppa pod tytułem „Mój QNAP”. To 100-stronnicowa publikacja dokładnie opisująca wszystkie możliwości serwerów QNAP.