Na pierwszy ogień idzie referencyjna konstrukcja, która przyjechała prosto z biura AMD. Bardzo pomocny program informujący GPU-Z w wersji 0.3.8 nie ma jeszcze pełnej obsługi układu Radeon 5670. Stąd też błędnie podana ilość jednostek ROP. Sampel inżynieryjny został wyposażony w 512 MB pamięci. Częstotliwość taktowania wynosiła 775 MHz dla GPU i 1000 MHz (efektywnie 4000 MHz) dla modułów RAM.
Referencyjny Radeon HD 5670, to konstrukcja jednoslotowa. Płytka drukowana, plastikowa obudowa coolera i radiator schładzający pamięci zostały pokryte czarnym kolorem. W oczy rzuca się niewielka, czerwona turbinka w końcowej części karty. Trudno jej coś zarzucić. Powodowany przez nią szum powietrza jest niewielki, zaś wydajność – wystarczająca. Spore pole do popisu będą mieli poszczególni producenci. Można spodziewać się wielu różnych autorskich coolerów.
Temperatura rdzenia bez obciążenia wynosiła 35 stopni. Gdy kartę rozgrzaliśmy w grach, rdzeń graficzny potrafił osiągnąć 57 stopni.
Na przednim panelu akceleratora umieszczono wyjścia: DVI, HDMI i Display Port.
W trybie spoczynku, częstotliwość układu spada do 157/300 MHz. W ten sposób oszczędzamy na poborze energii oraz zyskujemy niższą temperaturę karty.
Komentarze
58Ładny test :)
Taka karta sprawdzi się w biurach ze względu na Eyefinity i chyba tylko tego się oczekuje po układach z niższej półki.
Btw, świetny artykuł, ale chyba widziałem gdzieś literówki ;]
A ponizej kup teraz 399
Ogolnie, zlom. 250zl za najlepsza wersje to maks.
haha..
Na razie jedyne co może usprawiedliwiać tę grafe to niedopracowane stery, ale wydajność wzrośnie najwyżej te 5%.
Podsumowując jeśli kosztowałaby poniżej 300-250zł ati zdominowało by każdy segment rynku. Nadaj jednak w cenie do 300zł najrozsądniej jest kupić 9600GT/8800GT. W najniżej pułce prym wiedzie nvidia, jednak nie ma się co oszukiwać, że nie jest to zbyt dochodowy segment.
Testy: Call of Duty: MW2
pierwszy akapit
"Gra działa sprawnie nawet najstarszych kartach graficznych."
Powinno chyba być "Gra działa sprawnie nawet na starszych kartach graficznych"
Takiej nie ma ehh, oczywiście liczy się wyłącznie cena :(
Nic tylko kupować. Gdyby chociaż miała 16 ROP...
Ten temat przez was omijany jest jak ogień.
Może mi ktoś to wytłumaczy.
Tylko niech nikt nie mówi, że nie ma nic na rynku!! ;)
AMD wprowadziła rewelacyjne karty w nowym procesie technologicznym 40nm, ale czy to oznacza, że AMD ma jakąś magię, żeby zmienić wszystki faby z 55nm na 40nm NIE...
Załóżmy, że tylko 10% mocy produkcyjnej w TSMC jest wstanie robić z efektywnością 70%, a NV bierze na siebie lwią część 55nm. Cóż AMD nie może zapewnić odpowiednich ilości kart wykonanych w 40nm, więc musi je wycenić drożej. To jest logiczne.
Jak TSMC przejdzie na 40nm+zejdą zapasy magazynowe gwarantuje wam, że ceny spadną i to znacznie. AMD mogłoby obniżyć ceny, tylko problem jest, że NV tego nie robi. Jak teraz obniżą ceny to później nie będa mieli z czego, a NV jak wprowadzi rodzinę fermi, karty będą maksymalnie tanie. To jest nowość i za to się płaci!
Dotychczas AMD nie miało takie oferty na rynku GPU, a 485/70 trzeba traktować jako incydent. W zasadzie to ceny 4xxx nie były incydentem poprostu AMD weszło do rynku mid-High z cenami adekwatynmi do produkcji i ceny. Te karty były w 55nm!!!
Teraz macie cenę wyższą z powodu drogiego procesu technologicznego.Drogi proces dla TSMC, ponieważ nie potrawią go efektywnie wprowadzić.
Ciągle żałuję, że na 9800 mam tylko 512MB... do fullHD to przymało.
na referencyjnej karcie widzę dodatkowe złącze pewnie do podłączenia dźwięku, na drugiej karcie tego chyba brak
może przy kolejnym teście doczekam się pełniejszego opisu? :) w końcu jeśli karta ma do czegoś służyć warto zbadać czy się wywiązuje z zadania :P
Jeśli za często przemawia do siebie, to chyba ma coś nie tak z głową... ;-P
Może miało być przekonuje do siebie? Ale przecież to nieożywiona materia jest.
Chcialbym sie podzielic z wami moimi spostrzezeniami jako uzytkownika PC oraz zasugerowac pewne nowatorskie podejscie do waszych testow. Podejscie ktore okreslil bym jako ekologiczne wyciskanie potow, czyli poszukiwanie najlepszego wskaznika wydajnosc/energia :)
O co w tym chodzi posluze sie przykladem.
Mam plyte Gigabyte wyposazona w uklad oszczednosci energii DES oraz procesor Q6600. Aby jednak uklad DES dzialal w pelnii czyli obnizal takze napiecie w trybie IDLE napiecia w biosie musza byc ustawione na auto. Efekty podkrecania:
320x9=2890MHz - 9Watt w IDLE i 60Watt w STRESS.
podkrecenie na
333x9=3000MHz - 17Watt w IDLE i 70Watt w STRESS, poniewaz w celu uzyskania stabilnego procesora musze podniesc nieznacznie napiecie o 0,03V, a to oznacza wyjscie z trybu DES.
Na powyzszym przykladzie widac od razu ze nie oplaca sie dla 110MHz poswiecac energooszczednosci.
Co w tym wszystkim oznacza dla redakcji. Oprocz podawania maksymalnej czestotliwosci pracy procesora przy podniesionych napieciach, podawajcie takze o ile udalo wam sie podkrecic procesor na standardowym napieciu i o ile plyta posiada funkcjach oszczedzania energii.
Byc moze jest to dobry pomysl na artykul "Ekologiczna moc". Sprobujcie odpowiedziec na pytanie ktore ja i wielu mi podobnych sobie stawia, czyli jak polaczyc ekologicznosc z uzyskaniem jak najlepszych rezulatatow w benchmarkach.
W przypadku tego Radeona ja osobiscie chcialbym go widziec w zestawieniuz ZOTAC GEFORCE9800GT ECO
Poprawione, dzięki.