Specyfikacja karty w programie GPU-Z: |
Zobacz zdjęcia karty: |
Parametry pracy i temperatura podczas obciążenia: |
Drugą z kart z układem Pitcairn jest Radeon 7870. W nasze ręce wpadł egzemplarz podstawowy, wyprodukowany przez AMD. Parametry pracy wynosiły 1000/1200 MHz, a na pokładzie znalazło się aż 2 GB pamięci GDDR5 o interfejsie 256 bit.
Akcelerator wygląda wręcz identycznie, jak wcześniej zaprezentowany HD 7850. Po wyjęciu z pudełek prawdę mówiąc nie wiedzieliśmy na pierwszy rzut oka, która karta ma jaki układ. Dopiero bliższa analiza budowy kart rozwiała te wątpliwości. Radeon 7850 ma jedno gniazdo zasilające, a mocniejszy brat - dwa.
Długość karty wynosi 24 cm, a w komputerze należy przeznaczyć dwa sloty na jej instalację. Obudowa chłodzenia, tylna część akceleratora, nawet rozmieszczenie elektroniki na płytce drukowanej wygląda identycznie. Podejrzewamy że referencyjne karty HD 7850 i HD 7870 wykorzystują te same komponenty, a różnią się tylko liczbą bloków GCN z jednostkami wykonawczymi.
Referencyjny układ chłodzący składa się z czerwonego wentylatora o średnicy 75 mm, który zasysa chłodne powietrze z końca karty i przedmuchuje nim aluminiowy radiator. Oprócz tego zastosowano miedzianą komorę parową (vapor chamber) znaną już systemów chłodzących z innych modeli AMD oraz trzech rurek cieplnych (jedna o zwiększonej średnicy). Do chłodzenia pozostałych elementów karty graficznej, w tym kości pamięci, użyto płaskiego aluminiowego radiatora, który dodatkowo wpływa na usztywnienie płytki drukowanej.
Kultura pracy stoi na podobnym poziomie, co w modelu HD 7850. W trybie spoczynku wentylatora w zasadzie nie słychać. W grach natomiast do uszu dociera już cichy szum powietrza.
Jeśli chodzi o wydajność referencyjnego systemu chłodzącego, nie mamy poważnych zarzutów. Temperatura chipu pod obciążeniem dochodziła do ok. 69 stopni, a w spoczynku wahała się w okolicach 35 stopni C.
Dostępne złącza na karcie graficznej:
- DVI
- 2x mini-Display Port
- HDMI
- CrossFire
- Dwa gniazda zasilające 6 pin