Ricoh SP4510SF jest urządzeniem monochromatycznym. Oznacza to, że naszą procedurę testową ograniczyliśmy w znacznym stopniu.
Jakość druku
Sprawdziliśmy przede wszystkim jakość wydruku tekstu, co wydaje się kluczową kwestią w przypadku urządzenia przeznaczonego do użytku biurowego. Drukować można w trzech rozdzielczościach (300x300, 600x600 dpi i 1200x1200 dpi).
Wydruki zeskanowaliśmy w wysokiej jakości. Po lewej stronie znajduje się wydruk w niskiej rozdzielczości, a po prawej stronie umieściliśmy ten sam tekst wydrukowany w najwyższej rozdzielczości.
Różnice są wyraźnie widoczne gołym okiem, a pogłębiają się jeszcze po zeskanowaniu dokumentów. Warto podkreślić, że jakość przy niskim ustawieniu jest w pełni zadowalająca. W zupełności wystarcza do większości zastosowań.
Przy wyższej rozdzielczości czcionka jest zdecydowanie mniej postrzępiona. Wydruk jest bardzo ostry i wyraźny.
Kolejny test polegał na dokładniejszym sprawdzeniu precyzji druku oraz odcieni szarości. Podobnie jak w poprzednim teście, po lewej znajduje się wydruk w niższej rozdzielczości, a po prawej w wysokiej.
Także i w tym przypadku różnice pomiędzy wydrukami są wyraźne. Wydruk w wyższej rozdzielczości jest precyzyjniejszy, przejścia między odcieniami są łagodniejsze. Mniejsza jest też ilość niedoskonałości. Niższa rozdzielczość oferuje jednak także w pełni zadowalającą jakość.
Podsumowując, test jakości druku Ricoh SP 4510SF wypadł bardzo pozytywnie.
Czas druku
Czas wydruku pierwszej strony w trybie gotowości wynosi ok. 6 sekund, dokładnie tyle ile deklaruje producent w specyfikacji technicznej. Czas potrzebny na przejście ze stanu oszczędzania energii do trybu gotowości wynosi ok. 10 sekund.
Producent deklaruje szybkość wydruku na poziomie 40 stron na minutę. Przeprowadzony test pokazał, że jest to zgodne z prawdą. Na wydrukowanie 20 stron potrzeba zaledwie 35 sekund, co przy czasie wydruku pierwszej strony w 6 sekund jasno wskazuje, że podana przez Ricoh wartość odpowiada realnym możliwościom urządzenia.
Ricoh SP 4510SF to bardzo szybkie urządzenie, jedno z najszybszych jakie testowaliśmy w redakcji benchmark.
Skanowanie
Urządzenie umożliwia skanowanie do wybranego formatu pliku (TIFF, JPG, PDF). Skanować można zarówno tradycyjnie, czyli korzystając z szyby skanera jak i z dwustronnego automatycznego podajnika oryginałów. To drugie rozwiązanie znacząco przyspiesza cały proces i oszczędza czas skanując dokument jednocześnie z obu stron. Jego wydajność wynosi do 30 stron na minutę. Wartość ta będzie się rzecz jasna różnić w zależności od docelowej rozdzielczości pliku.
Ricoh SP 4510SF pozwala na skanowanie do USB, karty pamięci SD, czy do wskazanego folderu na komputerze. Można także zeskanowany dokument przesłać e-mailem oraz zapisać na serwerze FTP.
Kopiowanie
Kopiowanie przebiega praktycznie tak samo jak proces skanowania. Również można skorzystać z płyty skanera, ale przy większej liczbie dokumentów znacznie wygodniej (i szybciej!) będzie użyć automatycznego podajnika.
Urządzenie wyposażono w funkcję automatycznego kopiowania dwustronnego. Dokumenty można zmniejszać i powiększać (zakres 25-400%), drukować kilka stron na jednym arkuszu, a także kopiować dowód tożsamości.
Koszt druku
Startowy toner pozwala na wydrukowanie 6000 arkuszy. Dostępny są także tonery o innej pojemności, mają one wystarczyć odpowiednio na 3000, 6000 i 12000 wydruków.
Koszt tego ostatniego to w chwili przeprowadzania testu pojemności to ok. 320 zł, co daje w przeliczeniu koszt niespełna 3 groszy za stronę.