Samsung Galaxy Note 7 vs OnePlus 3
Samsung Galaxy Note 7 to z całą pewnością bardzo dobry smartfon do zdjęć i filmów, pytanie jednak czy jest bezkonkurencyjny?
Miałem akurat pod ręką smartfon OnePlus 3, który jest mniej więcej o połowę tańszy od Note 7 (ok. 1800 vs ok. 3700 zł). Oczywiście jest tańszy, bo nie ma takiej funkcjonalności jak Note 7. Czy w bezpośrednim pojedynku na jakość zdjęć polegnie z mocarnym Samsungiem?
Otwórzcie zdjęcia z Note 7 i OnePlus 3 w dwóch kartach w przeglądarce i przekonajcie się sami.
Samsung Galaxy Note 7 (kliknij by powiększyć)
OnePlus 3 (kliknij by powiększyć)
Samsung Galaxy Note 7 (kliknij by powiększyć)
OnePlus 3 (kliknij by powiększyć)
Samsung Galaxy Note 7 (kliknij by powiększyć)
OnePlus 3 (kliknij by powiększyć)
W smartfonie Samsung Galaxy Note 7 zastosowano dokładnie takie same aparaty jak w Galaxy S7 i S7 Edge. Z tyłu mamy sensor Sony Exmor RS IMX260 (efektywnie 4032x3024 px) z pikselami o wielkości 1,4 μm, obiektywem o jasności f/1,7 oraz optyczną stabilizacją obrazu.
Taki układ sprawdził się dobrze w S7, więc nie było potrzeby go zmieniać. Wykonywane zdjęcia cechują się dobrą jakością, a system ustawiania ostrości działa bardzo efektywnie. Autofokus wykorzystuje wszystkie piksele w sensorze do detekcji fazy. Dzięki temu jest szybki i celny.
Różnica między porównywanymi smartfonami leży głównie w szczegółowości. O dziwo wygrywa tutaj OnePlus 3 z sensorem Exmor RS IMX298. Częściowo za tę różnicę odpowiada rozdzielczość (12 vs 16 Mpx na korzyść OnePlus 3), ale być może pewną rolę gra też jakość/rozdzielczość obiektywu.
Samsung Galaxy Note 7 (kliknij by powiększyć)
OnePlus 3 (kliknij by powiększyć)
Samsung Galaxy Note 7 - HDR (kliknij by powiększyć)
OnePlus 3 - HDR (kliknij by powiększyć)
Pod względem szczegółowości i ostrości wygrywa OnePlus 3, ale kolorystyka zdjęć, jakość trybu HDR i szybkość autofokusa jest lepsza w Galaxy Note 7. Co prawda w OnePlus 3 system ustawiania ostrości jest równie celny, ale za to działa nieco wolniej.
Samsung Galaxy Note 7 (kliknij by powiększyć)
OnePlus 3 (kliknij by powiększyć)
Oba smartfony oferują też zapis zdjęć w bezstratnym formacie RAW (DNG). Zdjęcia w nim wykonane są bardziej szczegółowe, ale większą różnicę między JPG a DNG widać w Galaxy Note 7. Po wywołaniu DNG i późniejszym porównaniu go do JPG miałem wrażenie, że ze zdjęciami JPG jest wręcz jakiś problem – za duża kompresja lub odszumianie. Być może wina leży w świeżej / wczesnej wersji oprogramowania. Jest szansa, że Samsung to dopracuje.
Zdjęcia z aparatu przedniego mają 5 Mpx (2592x1944 px). Ich jakość jest dość dobra, choć mam wrażenie, że w moim Note 7 ostrość ustawiona była dość daleko (tło było ostrzejsze niż twarz). Można to zaobserwować na poniższym zdjęciu.
Samsung Galaxy Note 7 - aparat przedni (kliknij by powiększyć)
Interfejs
Istotne różnice w stosunku do Galaxy S7 widać w interfejsie aparatu. Być może w przyszłości, po aktualizacji Note 7 i S7 do Androida 7.0 oba smartfony będą oferowały dokładnie to samo, ale na razie Galaxy Note 7 ma interfejs bardziej przejrzysty i łatwiejszy w obsłudze.
Przesuwając palcem po ekranie z lewej do prawej włączymy listę trybów pracy aparatu, a przesuwając z prawej do lewej włączymy galerię efektów kolorystycznych. Można w nich wyregulować siłę działania i np. dodać winietę. Efekty nie są aktywne w trybie Pro.
Przesuwając palec po ekranie w pionie przełączymy się z kolei między aparatem przednim i tylnym. Gesty te sprawiają, że obsługa jest prosta i szybka.
Filmy – wyglądają świetnie
Do jakości filmów nagrywanych Samsungiem Galaxy Note 7 naprawdę trudno się przyczepić. Wyglądają one po prostu świetnie. Podobnie było wcześniej w Galaxy S7. Obraz można nagrywać w 4K UHD przy 30 kl./s i przepływności ok. 48 Mb/s. Bardzo godny polecenia jest też tryb Full HD w 60 kl./s i przepływności również około 47-48 Mb/s. Można również nagrać filmy w spowolnieniu (HD, 240 kl./s). Stabilizacja optyczna nie jest aktywna w trybie 4K UHD, ani FHD 60 kl./s.
Powyżej film 4K UHD, a poniżej FHD 60 kl./s z myszą w roli głównej. ;)
Filmy przednie mają rozdzielczość maksymalną QHD (2560x1440 px, 25 Mb/s).
Podsumowanie
Samsung Galaxy Note 7 to smartfon robiący ogromne wrażenie. Na początku uwagę przykuwa świetnie wykonana, elegancka, wygodna i wodoszczelna obudowa ze szkłem Gorilla Glass 5. Chwilę później rzuca na kolana bardzo jasny wyświetlacz QHD AMOLED niemal pozbawiony ramek po bokach. Odblokowujemy go za pomocą tęczówki oka i spędzamy długie godziny poznając kolejne użyteczne funkcje oprogramowania i piórka.
Do rzeczy które najbardziej mi się spodobały (oprócz obudowy) zaliczam bezpieczny, szyfrowany katalog, genialnie proste tworzenie notatek za pomocą rysika, tworzenie GIF’ów z filmów oraz ogólne, sprawne działanie systemu. Jest też wiele innych, drobnych, ale bardzo istotnych smaczków, które dają poczucie, że korzystam z solidnego, poważnego sprzętu, a nie zabawki sprzedawanej w opakowaniu od smartfona.
Użytkownik nie ma możliwości samodzielnej wymiany akumulatorka, ale to już jest typowe dla wielu współczesnych smartfonów, zwłaszcza tych z górnej półki. Zaskoczyła mnie też trochę jakość zdjęć w trybie JPG. Liczyłem na nieco lepszą szczegółowość, ale być może jest to wina wczesnej wersji oprogramowania i kwestia ta zostanie jeszcze dopracowana w kolejnych aktualizacjach. Nie dotyczy to jednak filmów, które wyglądają po prostu doskonale.
Galaxy Note 7 wkracza do polskich sklepów w cenie około 3700 zł. Nie jest to mało, ale mamy tutaj do czynienia z solidną porcją technologii, która sprawdzi się zarówno w użytku prywatnym, jak i korporacyjnym. Jest to bardzo dobry i godny polecenia smartfon.
Ocena końcowa:
- elegancka i dobrze wykonana obudowa;
- wodoszczelność IP68;
- jasny i szczegółowy wyświetlacz AMOLED;
- aktywne piórko z szerokim zestawem funkcji;
- powiadomienia na zablokowanym ekranie (Always-On);
- wysoka wydajność i szybkie działanie systemu;
- bardzo dobra jakość filmów i dobra jakość zdjęć;
- miejsce dla karty pamięci microSD (do 256 GB);
- skaner tęczówki oka;
- skaner linii papilarnych;
- szybkie ładowanie baterii;
- nagrywanie filmów z gier z komentarzem głosowym;
- tryb pomniejszonego interfejsu;
- katalog zabezpieczony – szyfrowanie;
- szkło Gorilla Glass 5;
- brak możliwości samodzielnej wymiany akumulatorka;
- wysoka cena;
Komentarze
18https://www.youtube.com/watch?v=571pu66vEBc
40 sekunda
P.S. Po co minusować tych co to samo stwierdzili... może niektórzy bardziej dosadnie lub z wręcz zbyt wulgarnie ale poważnie myślę, że gorsze jest bronienie tego aniżeli piętnowanie minusami (które jest stricte anonimowe).