Smartfony

Zdjęcia, filmy, podsumowanie

przeczytasz w 4 min.

Jakość zdjęć

  • aparat tylny: podwójny, 12 Mpx f/1.5-f/2.4 (szerokokątny), 12 Mpx f/2.4 (zoom optyczny 2x), AF
  • aparat przedni: 8 Mpx f/1.7, AF
  • filmy (tył): 4K UHD 60 kl/s, Full HD 60 kl/s, HD 960 kl/s
  • filmy (przód): QHD (2560x1440 px) 30 kl/s, Full HD, 30 kl/s
  • stabilizacja optyczna: tak, optyczna w obu aparatach tylnych (+ cyfrowa w aparacie przednim)
  • lampa LED: tak (z tyłu)

Galaxy Note9 - aparat

Galaxy Note 9 ma dwa aparaty z tyłu. Oba mają 12 Mpx, ale różnią się obiektywami. Podstawowy aparat jest szerokokątny i może poszczycić się bardzo jasną optyką f/1.5, której przesłonę można domknąć do f/2.4. W trybie automatycznym telefon sam wybiera, który tryb przesłony jest najlepszy.


Samsung Galaxy Note 9 - aparat tylny, obiektyw szerokokątny

Mała f/1.5 wybierana jest tylko w nocy, gdy światła jest bardzo mało. W pozostałych przypadkach aparat wybiera przesłonę f/2.4, bo gwarantuje ona uzyskanie nieco ostrzejszego, bardziej szczegółowego obrazu na zdjęciach. Działa to znakomicie. W trybie Pro przesłonę można wybrać ręcznie (nawet w dzień może być f/1.5).


Samsung Galaxy Note 9 - aparat tylny, obiektyw szerokokątny

Drugi z tylnych aparatów to zoom optyczny 2x, który w najprostszych słowach przybliża obraz dwukrotnie. Przydaje się w sytuacjach, gdy nie możemy podejść bliżej, a chcemy zrobić zdjęcie wyłącznie danego obiektu lub przybliżyć jego szczegóły. Ten aparat ma obiektyw o stałej jasności f/2.4 (bez możliwości regulacji przesłony).


Samsung Galaxy Note 9 - aparat tylny, zoom optyczny 2x

Jakość zdjęć z obiektywu podstawowego (szerokokątnego) jest bardzo dobra. Zarówno szczegółowość, jak i jakość kolorów stoją na wysokim poziomie. Kompresja jest mała, szumy również.

Zadziwiające jest jednak to, jak dobrze spisuje się aparat z zoomem. Pod względem szczegółowości wypada znakomicie na tle większości konkurencyjnych telefonów z teleobiektywem.


Obiektyw szerokokątny po lewej, zoom optyczny 2x po prawej

Warto wyróżnić jakość jaką prezentują zdjęcia w trybie HDR. Miejsca jasne nie są przepalone, cienie nie są za ciemne, a kolory wciąż wyglądają w miarę dobrze. Samsung oferuje jeden z najlepszych trybów HDR ze wszystkich nowych smartfonów.


Samsung Galaxy Note 9 - aparat tylny, obiektyw szerokokątny, HDR

Warto dodać, że sensory są właściwie identyczne jak w starszym Samsungu Galaxy S9+, ale producent zmienił oprogramowanie (firmware) aparatu oraz udoskonalił programowe rozpoznawanie scen, więc realnie zdjęcia z Note 9 mogą cechować się nieco lepszą jakością niż z S9+.


Samsung Galaxy Note 9 - aparat tylny, obiektyw szerokokątny, HDR


Samsung Galaxy Note 9 - aparat tylny, obiektyw szerokokątny

Galaxy Note 9 daje sobie nieźle radę nawet w słabszym oświetleniu. Nawet w trybie automatycznym obraz jest dość ostry, widać wystarczająco dużo szczegółów, a szumy są w pełni akceptowalne (niewielkie).


Aparat tylny - słabe, sztuczne oświetlenie, zdjęcie robione "z ręki"


Aparat tylny - wieczór, zdjęcie robione "z ręki"


Aparat tylny - noc, zdjęcie robione "z ręki"

RAW vs JPG


Zdjęcie DNG (RAW), wywołane do JPG


Standardowe zdjęcie JPG prosto z telefonu

Porównując oba powyższe zdjęcia w pełnym rozmiarze widać, że z RAW'ów da się całkiem sporo wykrzesać. Szczegółowość jest znacznie lepsza, a przy okazji mamy znacznie większy wpływ na kolory. Samsung standardowo robi dość "zimne" JPG'i, natomiast w formacie RAW obraz można ocieplić i lepiej "wyciągnąć" cienie, bez wyraźnej straty na jakości. Oczywiście jestem świadomy tego, że w RAW'y bawi się regularnie mniej niż promil wszystkich użytkowników smartfonów. Na szczęście nawet zwykłe zdjęcia JPG z Note 9 wyglądają dobrze.

Aparat przedni

Zdjęcia z aparatu przedniego wyglądają dość dobrze. W jasny dzień są dość szczegółowe i oferują naturalne kolory. Wieczorem rzecz jasna jest gorzej, ale wciąż obraz jest akceptowalny.


Aparat przedni - dzień


Aparat przedni - pochmurny dzień, wieczór

Filmy 4K 60 kl/s (72 Mb/s) nagrane w słoneczny dzień są ostre jak żyleta i cechują się bardzo naturalnymi kolorami, całkiem niezłą dynamiką tonalną oraz dobrą jakością dźwięku (256 Kb/s 48 KHz, stereo).

Co więcej, nawet filmy nagrane w nocy wyglądają dobrze. Obejrzyjcie wideo poniżej, nagrane w nocy i padającym deszczu - obraz jest kontrastowy, czerń głęboka, a kompresja nie jest przesadzona. Może się wydawać, że w niektórych miejscach widać drobne rozmycia, ale wina leży po stronie padającego deszczu (widać go momentami na filmie).

Podsumowanie

Miałem przyjemność używać smartfona Samsung Galaxy Note 9 przez kilka tygodni na co dzień i jestem przekonany co do jednej rzeczy - jest to najlepszy telefon jaki możecie obecnie kupić.

Galaxy Note 9 - warto kupić

Tak, wiem, że trzeba za niego zapłacić ponad 4 tysiące złotych, a za wersję 8/512 GB nawet ponad 5 tysięcy. Są to kwoty znacznie przekraczające nie tylko zasobność portfeli, ale przede wszystkim granice psychologiczne większości Polaków.

Być może dla wielu z Was oznacza to, że Note 9 nie jest najbardziej opłacalny, bo na przykład za znacznie mniejsze pieniądze możecie kupić Galaxy S9+, który pod wieloma względami jest do niego zbliżony, tylko nie ma aktywnego piórka i ma mniejszą baterię. Jasne! Ja to doskonale rozumiem.

Ale... Jeśli kogoś stać i jeżeli potrzebuje smartfona ze znakomitym, bardzo przydatnym, aktywnym piórkiem, to wciąż podtrzymuję swoje zdanie - nie ma nic lepszego od Samsunga Galaxy Note 9.

Galaxy Note 9 - najlepszy smartfon

Ma imponujący, jasny wyświetlacz AMOLED, bardzo dobre aparaty, nagrywa znakomite filmy 4K UHD, jest wydajny, działa szybko, ma nowoczesną łączność bezprzewodową, indukcyjne ładowanie akumulatora, dobre głośniki, bardzo dobrą jakość dźwięku z wyjścia słuchawkowego 3,5 mm, dużo pamięci, wodoszczelną i atrakcyjną obudowę, bezpieczne szyfrowanie danych, wiele zaawansowanych i użytecznych funkcji oraz wspomniane już aktywne piórko, którego wartość doceniłem dopiero, gdy zacząłem go używać. To nie tylko prestiżowy telefon biznesowy, ale też doskonały smartfon na co dzień.

Chciałbym być szczęśliwcem, który ma go na własność.

Ocena końcowa:

  • znakomita jakość wyświetlacza AMOLED z HDR10
  • wodoszczelność IP68
  • aktywne piórko z Bluetooth (4096 poziomów nacisku)
  • bardzo dobra jakość zdjęć i filmów 4K 60 kl/s
  • zoom optyczny 2x oraz zmienna przysłona
  • oba tylne aparaty ze stabilizacją optyczną
  • szybkie działanie systemu Android
  • pamięć 6/128 lub 8/512 GB
  • dual SIM aktywny, hybrydowy
  • skaner tęczówek oczu + rozpoznawanie twarzy
  • szybki czytnik linii papilarnych
  • czujnik pulsu i nasycenia tlenu we krwi
  • bezpieczne szyfrowanie KNOX
  • bateria na jeden pełny dzień używania
  • NFC, Bluetooth 5.0 LE, ANT+, Wi-Fi „ac” 2,4 + 5 GHz, lTE kat.18
  • atrakcyjna stylistyka
  • szybkie ładowanie piórka
  • klasyczne wyjście słuchawkowe mini jack 3,5 mm
  • dobrej jakości głośniki
     
  • smartfon jest duży i dość ciężki
  • asystent głosowy Bixby nie rozumie j. polskiego

Super ProduktSuper Wydajność

100%

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    ahael
    3
    Sęk w tym , że najlepszy bo w swoim segmencie nie ma konkurencji. Przydało by się porównanie z Huawei - Honor Note 10. Xiaomi Mi Max 3 jeszcze za słabo... Ale fakt pozostanie faktem, że cena w dniu premiery i najbliższy czas to kosmos...
    • avatar
      HomeAudio
      2
      Tak... telefon petarda. Nic na rynku nie zbliża się nawet do Note9. Przy moim staruszku (N4) trzyma mnie jeszcze tylko wymienna bateria... ciekawe jak długo jeszcze wytrzymam? :)
      • avatar
        JohnyJones
        1
        Coraz częściej mam wrażenie, że na liście plusów jest wymieniana specyfikacja urządzenia zamiast faktycznych plusów.

        Jak można dać na plus czujnik nasycenia tlenu we krwi? Czemu więc w innych flagowcach jego brak nie jest minusem? To samo ze skanerem tęczówki. Rozumiem funkcje na tej liście plusów i minusów które są pewnym standardem (albo pożądaną funkcją) i ich brak bądź obecność można zaliczyć do jednej lub drugiej kategorii (jak np wodoszczelność). Ale czujnik nasycenia tlenu we krwi jest to bajer a nie plus. Więc do plusów można by było zaliczyć np liczne bajery (najlepiej które działają prawidłowo). Ale nie samą obecność tego czy tamtego. Większość użytkowników tego telefonu pewnie nawet nie wie, że coś takiego posiada i pewnie nigdy nie skorzysta. A głównie dlaczego ludzie wybierają ten model to rysik. I też sama jego obecność też nie powinna być w plusach, a np to że dobrze działa. Że rozpoznaje dobrze pismo ręczne i inne faktyczne zalety (plusy) z jego posiadania, a nie to że jest.

        Po prostu średnia ta lista plusów, bo nie jestem w stanie się nic z niej faktycznie dowiedzieć. Specyfikację i listę feature'ów mogę przeczytać na stronie producenta. Od recenzji wymagałbym listy plusów i minusów wynikłych z testów a nie ze specyfikacji. Wiem, że recenzja to nie tylko ta krótka lista za i przeciw, ale też cały tekst z opisem. Aczkolwiek, ta lista skoro już jest podsumowaniem wad i zalet powinna je zawierać. Szczególnie, że w samej treści o tym czujniku nie napisałeś nic poza tym, że jest.
        • avatar
          Pit82
          -11
          Coś autor słabo się postarał, żeby wad telefonu nie uświadczyć...
          np
          1. Bateria tylko na 1 dzień,niewymienna
          2. Cena
          3. Brak możliwości nagrywania video z HDR
          4. Rozdzielczość ekranu zmniejszona by oszczędzać baterię to po co taka rozdzielczość?
          5. Wygląda identycznie jak Galaxy Note 8
          6. Kosmetyczne zmiany względem Note 8
          7. Asystent głosowy nie dla Kowalskiego
          8. Za duży ekran
          9. Ciężki
          • avatar
            szymcio30
            0
            Jak wygląda kwestia odtwarzania filmów HEVC HDR? Może mam walnięty wyświetlacz, ale filmy z tą techniką wyglądają o wiele gorzej. Występuje banding kolorów co nie ma miejsca gdy ten sam film oglądamy bez HDR.

            Witaj!

            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

            Połącz konto już teraz.

            Zaloguj przez 1Login