Czytanie e-booków
Readers Hub to elektroniczna czytelnia – jedno miejsce, w którym otrzymujemy dostęp do milionów książek (Kobo), czasopism (Zinio) i gazet (PressDisplay) w wielu językach (również po polsku). Interfejs jest prosty w użytkowaniu, ale intuicyjny, a tekst ostry i wyraźny - wygląda lepiej niż na ekranie większego Galaxy Taba 10.1 i iPada 2.
Aplikacja oferuje dość szeroką funkcjonalność i doskonale sprawdza się w praktyce. Bez problemu ustawimy zakładki, dodamy zaznaczenia i notatki, zwiększymy lub zmniejszymy rozmiar tekstu, zmienimy czcionkę lub zmienimy tryb na nocny (ciemne tło).
Książki czytać możemy w układzie pionowym i poziomym. Ten pierwszy wyświetla pojedynczą stronę na całym ekranie i w większości przypadków jest bardziej wygodny. W poziomie standardowo wyświetlają się dwie strony, lecz tak naprawdę wcale nie wyświetla się więcej tekstu – został on po prostu podzielony na dwie części.
Dostępna jest też aplikacja o nazwie e-book, oferująca odmienny interfejs i nieco inny zestaw funkcji.
Ekran a rozdzielczość
W kwestii rozdzielczości ekranu, Galaxy Tab 8.9 prezentuje poziom nieco wyższy niż np. Motorola Xoom, Samsung Galaxy Tab 10.1 i inne tablety z 10-calowym ekranem o rozdzielczości 1280x800 px (16:10) oraz sporo wyższy niż iPad 2, który oferuje rozdzielczość zaledwie 1024x768 px. Gęstość rozmieszczenia pikseli wynosi niecałe 170 ppi, czyli lepiej niż w Xoomie (około 150 ppi) i iPadzie (ok. 130 ppi).
Nawet małe czcionki na stronach WWW są czytelne, a prawie niespełna 9-calowy ekran oferuje powierzchnię wystarczającą do komfortowego użytkowania.
Jasność i kąty widzenia
Pod tym względem tablet wypada znakomicie, a to dzięki zastosowaniu nowoczesnej matrycy Super PLS (Plane to Line Switching), która oferuje kąty widzenia jeszcze szersze niż w przypadku ekranów IPS (In-Plane Switching). Oprócz tego wyświetlacz zapewnia naprawdę dobre odwzorowanie barw i niezły kontrast.
Czerń nie jest aż tak głęboka jak w AMOLED-ach, ale kolory są bardziej naturalne i przyjemniejsze dla oka. Pochwalić musimy też moc podświetlenia LED – lumianacja potrafi przekroczyć 400 cd/m2 (gdy wyłączymy wszelkie tryby oszczędzania energii i ustawimy jasność na maksimum). W typowych warunkach domowych (łagodne, sztuczne oświetlenie) jasność ekranu możemy ustawić na 15-20% i bez problemu przeglądać strony, czytać książki oraz grać.
Naturalnie pod gołym niebem sytuacja wygląda znacznie gorzej, co akurat jest typowe dla większości wyświetlaczy LCD (błyszczące, szklane pokrycie ekranu nie ułatwia zadania w tym przypadku).
Klawiatura i pisanie tekstów
Galaxy Tab 8.9 oferuje kilka metod wprowadzania tekstu. Pierwszą i główną jest domyślna klawiatura Samsung, która jest zamiennikiem standardowej klawiatury Androida Honeycomb. Jej funkcjonalność dopasowana została w znacznej mierze do klawiatur znanych ze smartfonów z nakładką TouchWiz. Sprawdza się doskonale w typowych sytuacjach.
Rozsunięta klawiatura wraz z dolnym paskiem zajmuje ponad połowę ekranu (w układzie poziomym), ale producent zapewnił użytkownikom możliwość jej pomniejszenia. Wystarczy, że dotkniemy przycisku umieszczonego nad tabulatorem, a pola klawiszy zostaną spłaszczone, dając tym samym więcej miejsca na wyświetlanie treści.
Komfort oburęcznego pisania w układzie horyzontalnym jest bardzo wysoki – pisze się równie wygodnie jak na większym Tabie 10.1. Również w pionie nie mamy jej nic do zarzucenia. W przypadku ekranów o proporcjach 16:10 możemy nawet pokusić się o pisanie dwoma kciukami, zamiast jednym palcem wskazującym.
Klawiatura obsługuje polskie znaki diakrytyczne.
Jeśli lubimy pisać odręcznie, mamy taką możliwość. Wystarczy że wciśniemy przycisk oznaczony symbolem ołówka, umieszczony w prawej dolnej części interfejsu klawiatury.
Testowany tablet wyprodukowany jest przez Samsunga, więc nie dziwi obecność popularnego Swype'a. Działa on znakomicie również w języku polskim.
W niektórych sytuacjach klawiaturę można też pomniejszyć, choć nie do końca jesteśmy pewni, czy jest to przydatne (być może do pisania jednym kciukiem).
Word, Excel, PowerPoint i dokumenty PDF
Do podglądu i edycji dokumentów zgodnych z Microsoft Office służy aplikacja o nazwie Polaris Office 3.0, która zainstalowana została fabrycznie. Program jest prosty w obsłudze i oferuje całkiem przyzwoity zakres funkcjonalności (np. szerokie możliwości formatowania) – powinien sprawdzić się doskonale w podróży. Dokumenty z rozszerzeniami doc, docx, xls, xlsx, ppt oraz pptx otwierają się szybko, a obsługa polskich znaków jest dobra.
Polaris oferuje możliwość szybkiej konwersji tekstu na mowę oraz dostęp do wyszukiwania Google i w Wikipedii. W razie potrzeby pliki możemy przechowywać w chmurze, za pomocą uługi box.net (wymagane utworzenie odpowiedniego konta).
Poczta
Klient pocztowy został opracowany tak, aby maksymalnie wykorzystać powierzchnię roboczą niespełna 9-calowego tabletu. W czasie codziennego korzystania najbardziej użyteczny okazał się układ poziomy. Interfejs podzielono na dwa okna – lewe daje dostęp do listy wiadomości znajdujących się w odpowiednim katalogu (np. Skrzynka odbiorcza lub Wysłane), a prawe wyświetla listę wiadomości (lub treść e-maila po jego wybraniu).
Układ pionowy jest niemal tak samo użyteczny, jak poziomy, a w dodatku oferuje podgląd większej ilości wiadomości w wybranej skrzynce.
Klient poczty robi naprawdę rewelacyjne wrażenie – jest w 100% dopasowany do charakterystyki tabletu i uznajemy go za jedną z najlepszych aplikacji, jakie zostały fabrycznie zainstalowane w systemie. Konfiguracja popularnych kont, takich jak np. Microsoft LIVE, jest uproszczona (pomijamy szczegółowe ustawienia serwerów).
Kalendarz
Kalendarz to także doskonały organizer. Wszystkie ustalone przez użytkownika wydarzenia, spotkania, urodziny i inne okazje synchronizować można np. z kontem Google lub Facebookiem. Dzięki temu organizację dnia, tygodnia, a nawet miesiąca będziemy mieć zawsze pod ręką – tablet pobierze dane automatycznie.
Korzystanie z interfejsu jest równie proste i intuicyjne, jak z klienta pocztowego – wszystkie podstawowe elementy interfejsu znajdują się zawsze w tym samym miejscu na ekranie.
Synchronizacja
Urządzenie synchronizuje dane za pomocą rozbudowanej aplikacji Samsung Kies. Jest to odpowiednik iTunes, znanego z urządzeń firmy Apple. Synchronizować możemy np. muzykę, filmy, zdjęcia, kontakty i podcasty, a przy okazji wykonamy też aktualizację oprogramowania funkcjonującego w tablecie. Naturalnie jeśli chcemy, możemy też przerzucać pliki standardową metodą kopiuj/wklej.
Ciekawostki
Jedną z funkcji, którą szczególnie doceniamy w Androidzie z TouchWizem jest możliwość zmiany wielkości widżetów. Pomysł jest genialnie prosty, a przy okazji bardzo przydatny. Wystarczy przytrzymać palec na wybranym widżecie przez sekundę, po czym go puścić. Na ekranie wyświetlą się linie wyznaczające dostępny podział, a my - chwytając za krawędź ramki - będziemy mogli zmienić jej rozmiar.