Według deklaracji producenta, Samsung Galaxy Tab 8.9 potrafi odtworzyć następujące formaty multimedialne:
Obsługiwane formaty audio | Obsługiwane formaty wideo |
|
|
Wybór formatów powinien okazać się zupełnie wystarczający w czasie typowego użytkowania. Muzyki posłuchać możemy nie tylko w postaci popularnych „empetrójek” lub AAC, ale również OGG i lubianego formatu bezstratnego FLAC, który zapewnia najwyższą jakość.
Filmów najprawdopodobniej również nie będziemy musieli konwertować – tablet wyświetli nie tylko nagrania w formacie MP4, ale również AVI i FLV. Co ciekawe, gdy umieściliśmy w pamięci plik z napisami w formacie SRT, wyświetlały się one równie sprawnie jak na komputerze PC lub odtwarzaczu HD, nawet jeśli zawierały polskie znaki.
Odtwarzanie audio
Samsung Galaxy Tab 8.9 oferuje dostęp do dwóch odtwarzaczy. Pierwszy z nich nazywa się po prostu „Odtwarzacz Muzyki” i jest prostym, ale łatwym w obsłudze programem do obsługi plików audio.
Jego podstawowy interfejs podzielony został na trzy kolumny. W lewej ustalamy czy chcemy wyświetlić utwory, albumy, wykonawców lub na przykład playlisty. Środkowa kolumna wyświetla wyniki tego sortowania, a prawą stronę zajmuje okienko odtwarzacza
Jeśli dotkniemy okładki albumu, odtwarzacz przejdzie do trybu pełnoekranowego. W tym momencie będziemy w stanie skorzystać z linii czasu (szybki przeskok do wybranego momentu) oraz ustawić tryb powtarzania (wyłączone, jeden utwór lub cała listę) oraz włączyć odtwarzanie losowe. Bez problemu zmienimy też głośność i włączymy tryb dźwięku przestrzennego.
Po dotknięciu ikonki playlisty w prawym górnym rogu podejrzeć możemy jakie utwory wchodzą w skład listy lub albumu.
Muzykę rozsyłać możemy bezprzewodowo po domu przy wykorzystaniu technologii DLNA (AllShare). Naturalnie urządzenia odbiorcze muszą obsługiwać również tę technologię.
W ustawieniach dostosować możemy też korektor dźwięku. Oprócz kilku trybów predefiniowanych jest też opcja wprowadzania manualnych ustawień.
Po naciśnięciu przycisku Home (ikona przedstawiająca domek) zminimalizujemy odtwarzacz. Muzyka będzie płynąć w tle, a my będziemy mogli zająć się innymi sprawami (np. przeglądaniem internetu).
Jakość dźwięku jest dobra, ale od razu zaznaczamy, że dotyczy to raczej muzyki słuchanej za pośrednictwem dobrych słuchawek – zewnętrzne głośniki sprawdzą się co najwyżej w przypadku rozmów głosowych oraz w czasie oglądania filmów (są dostatecznie głośne i nie trzeszczą przy maksymalnym natężeniu dźwięku).
Drugą aplikacją do obsługi plików audio jest Music Hub. Jest to aplikacja Samsunga, która połączona jest ze sklepem internetowym 7digital.
Program służyć więc będzie głównie do szukania i kupowania muzyki, ale możemy też włączyć prosty odtwarzacz plików zgromadzonych w pamięci.
Odtwarzanie wideo
Odtwarzacz wideo nosi nazwę Film i jest programem jeszcze prostszym niż odtwarzacz muzyki. Na początku wyświetla się ekran zawierający miniaturki wszystkich plików wideo zgromadzonych w pamięci tabletu.
Interfejs odtwarzacza jest raczej minimalistyczny, ale używa się go komfortowo. Na górnym pasku znajdziemy regulację dźwięku, opcję dopasowania obrazu do ekranu oraz przycisk AllShare do przesyłania filmu bezprzewodowo do innych odtwarzaczy (np. telewizora HD wyposażonego w Wi-Fi – za pośrednictwem routera). Na dolnym pasku z kolei znajdują się standardowe elementy odpowiedzialne za odtwarzanie, pauzowanie, przewijanie filmów i przeskok pomiędzy plikami.
W opcjach możemy uruchomić też Extra jasność wyświetlacza, czyli podbicie mocy podświetlenia, jeśli oglądamy film pod gołym niebem.
Zmienić możemy również barwę obrazu (normalna, ciepła, zimna).
Samsung Galaxy Tab 8.9, podobnie jak jego większy brat, potrafił odtworzyć poprawnie filmy w rozdzielczości Full HD. Większość z testowanych plików 1920x1080 px odtwarzała się płynnie, ale w niektórych przypadkach widoczne były objawy lekkiego przycinania.
Warto również zauważyć, że różnica w jakości obrazu między plikiem Full HD 1080p a HD Ready 720 p była minimalna lub żadna. Jeśli chcemy zredukować zużycie baterii, radzimy konwertować duże filmy do rozdzielczości 720p lub ewentualnie natywnej dla ekranu (1280x800 px). Jak już wspomnieliśmy wcześniej, odtwarzacz poradził sobie nawet z otwieraniem napisów z polskimi znakami.
Ciekawostki
Testowany Samsung pozwala na szybkie wykonywanie i zapisywanie zrzutów ekranowych. Opcja ta aktywna jest od razu po wyjęciu tabletu z opakowania. Jedyne co musi zrobić użytkownik, to dotknąć czwartej ikonki umieszczonej po lewej stronie na dolnym pasku interfejsu.
Screenshoty zapiszą się automatycznie w pamięci urządzenia – możemy je przeglądać w galerii oraz kopiować z pamięci tabletu na dysk twardy komputera.