Samsung Galaxy Tab A - idealne proporcje, dobra bateria
Tablety

Samsung Galaxy Tab A - idealne proporcje, dobra bateria

przeczytasz w 3 min.

Samsung Galaxy Tab A to niedrogi tablet z dopracowanym i różnorodnym oprogramowaniem oraz świetnie wykonanymi akcesoriami.

Ocena benchmark.pl
  • 3,5/5
Plusy

- bardzo dobra relacja ceny do możliwości,; - płynnie działający system Android Lollipop,; - prosty w obsłudze interfejs,; - ładna i dobrze wykonana obudowa,; - dobrej jakości akcesoria,; - ciekawe prezenty dostępne w usłudze Galaxy Gifts;

Minusy

- niezbyt szczegółowy wyświetlacz,; - niska wydajność w grach,; - dość niska rozdzielczość nagrywanych filmów;

Trzeba otwarcie przyznać, że boom na tablety już minął. Coraz większa popularność phabletów oraz komputerów konwertowalnych kanibalizuje rynek dużych urządzeń z systemem Android.

Wpływ na te trendy ma też fakt, że nawet wydajność dwu- i trzyletnich sprzętów jest wystarczająca do codziennych zadań. Tabletów nie używamy tak intensywnie jak smartfonów, więc po prostu wolniej się zużywają i mało osób ma potrzebę wymiany ich na nowszy model. Dodatkowo na tablety, które nie są komputerami konwertowalnymi nie chcemy już wydawać dużych sum pieniędzy. Te wszystkie trendy zauważył Samsung i zdecydował się na wypuszczenie taniego, ale dobrze wykonanego modelu Galaxy Tab A.

Samsung Galaxy Tab A tył w etui

Przeciętny wyświetlacz

Samsung Galaxy Tab A to tablet „kanapowy”. Został on wyposażony w duży, 9,7-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości wynoszącej 1024x768 pikseli. Niestety jest on jednym z nielicznych słabych punktów tego sprzętu.

W wyświetlacze o podobnej szczegółowości wyposażone są najtańsze urządzenia dostępne na rynku. Opisywany tu model co prawda góruje nad nimi odwzorowaniem wyświetlanych kolorów, nie zmienia to jednak faktu, że pojedynczy piksel jest widoczny podczas typowego używania tabletu i raczej trudno to uznać zaletę. W dzisiejszych czasach standardem jest 4 razy większa rozdzielczość i właśnie takiego wyświetlacza spodziewałbym się w testowanym tablecie.

Samsung Galaxy Tab A - aparat

Nie sposób narzekać za to na komfort używania wyświetlacza. Jest on w stanie obsłużyć jednoczesny dotyk maksymalnie 10 palców. Oczywiście pozostaje pytanie, czy jest to komukolwiek potrzebne, ale należy docenić istnienie takiej możliwości.

Samsunga Galaxy Tab A bardzo przyjemnie używa się w domu - tutaj jego duży wyświetlacz sprawdza się idealnie. Sam jednak preferuję nieco mniejsze i bardziej uniwersalne sprzęty, których wygodnie używa się nie tylko w domowym zaciszu, ale również w terenie. Uważam, że bardziej interesująca jest 8-calowa wersja Samsunga Galaxy Tab A, choć w czasie pisania tej recenzji była ona trudno dostępna w popularnych „elektromarketach”.

Proporcje idealne do czytania

Warto szczególną uwagę zwrócić na proporcje wyświetlacza. Do tej pory bowiem Samsung tworzył tablety wyposażone w ekrany o proporcjach 16:9, które doskonale nadawały się do grania oraz oglądania filmów HD. Teraz koreańska firma zmieniła swoją politykę w tym względzie o 180 stopni.

Samsung Galaxy Tab A to tablet, który przypomina iPada. Z tego powodu bardziej niż do oglądania materiałów wideo nadaje się on do czytania. Koreański tablet doskonale sprawdza się w roli multimedialnego magazynu, a korzystanie z niego to czysta przyjemność. Jedyną irytującą cechą tabletu w tych zastosowaniach jest wspomniana już rozdzielczość ekranu, która nie pasuje do tak nowoczesnego urządzenia i sprawia, że nawet atrakcyjnie wydane cyfrowe magazyny tracą nieco swojego uroku.

Samsung Galaxy Tab A - etui

Solidne i funkcjonalne etui

Jednym z najciekawszych elementów testowanego tabletu jest okładka. Samsung to jeden z największych producentów sprzętu mobilnego na świecie, dlatego dba nie tylko o produkowane przez siebie urządzenia, ale też o to, by dostępne były do nich oficjalne akcesoria.

W tym przypadku jest to okładka typu smart cover przyczepiana do tabletu za pomocą dwóch okrągłych zaczepów. Z rozwiązania tego firma korzysta już od dłuższego czasu. Można je było zobaczyć między innymi w zeszłorocznym Samsungu Galaxy Tab S.

Etui cechuje się bardzo dobrą jakością wykonania. Jest zrobione z twardego materiału pokrytego bardzo gęstym splotem nici. Dzięki temu łączy odpowiednią sztywność z atrakcyjnym wyglądem. O jego trwałość nie należy się martwić. Sam od roku używam tabletu Samsung Galaxy Tab S 8.4, który jest wyposażony w podobne akcesorium. Mimo intensywnego użytkowania na okładce nie widać ani jednej skazy. Jest praktycznie idealna i warta swojej (dość wysokiej) ceny.

Okładka służy nie tylko do ochrony tabletu, ale też wygodnego postawienia go na stole. Dzięki wbudowanym magnesom i zginanemu skrzydłu umożliwia bardzo dokładną regulację nachylenia ekranu. Ustawienie tabletu w odpowiedniej pozycji nie jest trudne i zazwyczaj udaje się już za pierwszym razem.

Samsung Galaxy Tab A - stojący

Dobry akumulator

Samsung Galaxy Tab A został wyposażony w duży akumulator o pojemności 6000 mAh. W przypadku testowanego urządzenia w wersji Wi-Fi wystarczył on do bardzo intensywnego używania tabletu przez jeden dzień lub do standardowego używania go przez dwa dni.

Używałem go przede wszystkim do czytania treści w Internecie, ale niekiedy oglądałem też na nim filmy i grałem w proste gry. Jeżeli chodzi o standardy komunikacji bezprzewodowej, zastosowano tu moduł Wi-Fi „n”, Bluetooth 4.1 oraz odbiornik GPS. Tablet dostępny jest też w wersji z łącznością komrkową 4G LTE.

Procesor, pamięć

Pod względem specyfikacji technicznej Samsung Galaxy Tab A to porządna średnia półka. Użyto tu procesora Qualcomm Snapdragon 410 wyposażonego w cztery energooszczędne rdzenie Cortex-A53 o częstotliwości taktowania równej 1,4 GHz oraz układ graficzny Adreno 306. Elementy te nie należą do najlepszych, ale absolutnie wystarczają do płynnego działania systemu Android.

Gorzej jest pod względem wydajności w grach. W bardziej wymagających tytułach tablet delikatnie „przycina”, a korzystanie z niego przestaje być przyjemne. Sytuacji nie ratuje tu nawet niska rozdzielczość ekranu, która realnie zmniejsza obciążenie procesora.

Samsung Galaxy Tab A - zamknięte etui

Układ zastosowany w Samsungu Galaxy Tab A współpracuje z 1,5 GB pamięci operacyjnej (w wersji Wi-Fi) lub 2 GB (w wersji LTE). Jest to ilość zupełnie wystarczająca na co dzień. Oprócz tego mamy do dyspozycji 16 GB pamięci masowej (realnie nieco ponad 11 GB dla plików użytkownika).

To mało, ale można ją rozszerzyć za pomocą kart microSD o maksymalnej pojemności 128 GB. Oznacza to, że naprawdę sporo wody w Wiśle upłynie, zanim użytkownikowi uda się zapełnić całą dostępną (standardową i rozszerzoną) pamięć.

Specyfikacja i porównanie do konkurentów:

 Samsung Galaxy Tab A 9.7''ASUS Transformer Pad (TF103C)Lenovo Yoga Tablet 2 10"
 Samsung Galaxy Tab A 9.7''ASUS Transformer Pad (TF103C)Lenovo Yoga Tablet 2 10"
Cenaok. 999 złok. 699 złok. 1099 zł
Wymiary242,5 x 166,8 x 7,5 mm257,46 x 178,4 x 9,9 mm255 x 183 x 7,2-21 mm
Waga456 g550 g619 g
System operacyjnyAndroid 5.0Android 4.4Android 4.4
Wyświetlacz» 9,7", PLS LCD
» 1024x768 px
» 10,1", IPS LCD
» 1280x800 px
» 10,1", IPS LCD
» 1920x1200 px
Procesor główny» 1,4 GHz
» ilość rdzeni: 4
» Qualcomm Snapdragon 410 APQ8016
» 1,33 GHz
» ilość rdzeni: 4
» Intel Atom Z3745
» 1,86 GHz
» ilość rdzeni: 4
» Intel Atom Z3745
GrafikaAdreno 306Intel HD GraphicsIntel HD Graphics
Pamięć operacyjna1,5 GB1 GB2 GB
Pamięć masowa16 GB8 GB16 / 32 GB
Slot kart microSDTAKTAKTAK
Wbudowane kamerki» 5 Mpx (tył)
» 2 Mpx (przód)
» nagrywanie 1280x720 px
» 2 Mpx (tył)
» 0,3 Mpx (przód)
» 8 Mpx (tył)
» 1,6 Mpx (przód)
» nagrywanie 1920x1080 px
Bateria6000 mAh5135 mAh9600 mAh
Komunikacja» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n
» Bluetooth 4.1
» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n
» Bluetooth 4.0
» 4G (model 1050L)
» Wi-Fi 802.11 b/g/n
» Bluetooth 4.0
Złącza» słuchawkowe
» micro USB
» słuchawkowe
» micro USB
» słuchawkowe
» micro USB
Dodatkowe funkcje» akcelerometr
» czujnik oświetlenia
» GPS
» mikrofon
» głośniki stereo
» kompas cyfrowy
» GPS
» mikrofon
» głośniki stereo
» akcelerometr
» kompas cyfrowy
» GPS
» czujnik oświetlenia
» mikrofon
» głośniki

Na kolejnych stronach artykułu znajdziesz opis obudowy, test wydajności i czasu pracy, opis oprogramowania, jakość zdjęć i filmów oraz podsumowanie.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login