Rynek dysków SSD rozwija się w coraz szybszym tempie, zwłaszcza jeżeli chodzi o najwyższy segment wydajnościowy. Swoją cegiełkę dołożył tutaj również Samsung, który przygotował najwydajniejszy nośnik przeznaczony na rynek konsumencki – mowa o modelu SSD 960 PRO, będącym godnym następcą modelu SSD 950 PRO.
Producent postawił na w pełni autorską konstrukcję, która bazuje na całkowicie nowym kontrolerze Polaris – wykorzystuje on potencjał interfejsu PCI-Express 3.0 x4 i protokołu NVM-Express 1.2. Oprócz tego zastosowano nowe, pojemniejsze kości pamięci MLC V-NAND. Szkoda tylko, że w zestawie nie znajdziemy adaptera pod złącze PCI-Express, bo gniazdo M.2 32 Gb/s znajduje się właściwie tylko w najnowszych płytach głównych i laptopach, a taki dodatek pozwoliłby zainstalować dysk też w ciut w starszych komputerach stacjonarnych.
Pod względem osiągów naprawdę nie mamy się do czego przyczepić, bo Samsung SSD 960 PRO 1 TB oferuje rewelacyjną wydajność - zarówno jeżeli chodzi o testy syntetyczne, jak i rzeczywiste. Niestraszny mu też test długotrwałego obciążenia, gdzie pokonał Intela SSD 750 400 GB, a więc dotychczasowego lidera tej konkurencji.
Warto jednak pamiętać o jednej rzeczy - wprawdzie Samsung SSD 960 PRO zalicza się do „cywilnych” konstrukcji, ale tak naprawdę powinien on zainteresować najbardziej wymagających klientów, którzy wykorzystają go do pół i profesjonalnych zastosowań. W innym przypadku dysk nie rozwinie skrzydeł, a użytkownik nie odczuje aż takiej różnicy w porównaniu do standardowych modeli pod SATA 6 Gb/s (dostępnych w dużo niższej cenie).
Samsung SSD 960 PRO 1 TB to najwydajniejszy nośnik SSD, jaki mieliśmy okazję przetestować
No właśnie, cena dysku nie należy do najniższych – przetestowany przez nas model o pojemności 1 TB powinien u nas kosztować około 3000 złotych. Kwota ta wydaje się jak najbardziej adekwatna do oferowanych możliwości (zwłaszcza, gdy porównamy ją do typowo profesjonalnych konstrukcji), niemniej jednak potencjalnych klientów może też skusić bliźniaczy, nieco tańszy model Samsung SM961 na rynek OEM – tyle tylko, że trzeba go ściągnąć zza granicy i przysługują na niego już tylko 3, a nie 5 lat gwarancji.
Ocena końcowa
- rewelacyjna wydajność w testach rzeczywistych
- rewelacyjna wydajność w teście długotrwałego obciążenia
- rewelacyjna wydajność w testach syntetycznych
- kompatybilny z nowymi laptopami
- 5-letnia gwarancja z bardzo wysokim współczynnikiem TBW
- cena adekwatna do możliwości...
- ...ale bardzo wysoka w porównaniu do modeli pod SATA 6 Gb/s
- ...a do tego bliźniaczy model Samsung SM961 wychodzi taniej
- niekompatybilny ze starszymi komputerami (brak adaptera PCIe)
- szkoda, że nie ma wersji z radiatorem
Komentarze
36"niekompatybilny ze starszymi komputerami (brak adaptera PCIe)" sam korzystam dla dysku Samsung SSD 950 EVO (256 GB) z takiego rozwiązania
http://fotowrzut.pl/tmp/upload/QM2G2WMC0F/1.jpg
Świetnie się sprawuje, dysk pracuje z maksymalnymi transferami :)
Co do samej recenzji szkoda, że zabrakło kluczowego syntetyka ATTO i testów na mobilnej platformie.
Może dałoby radę zrobić taki fajny poradnik optymalizacyjny (dla win 7 no i niech będzie win 10 ;) ) z testem dla SSD z NVME tak jak robiliście z SSD na AHCI?
Zależy mi głównie na win7, bo wciąż w zastosowaniach profesjonalnych pozostaje na topie.