Akcelerator mieści się w pudełku o raczej standardowych wymiarach. Kolorystyka jaką obrał producent, to połączenie barw niebieskiej i czarnej. Częstotliwość taktowania została ustanowiona na poziomie 1030/1375 MHz.
Zawartość pudełka:
- karta graficzna
- sterowniki
- instrukcja obsługi
- przewody zasilające
- długi przewód HDMI
- podkładka pod mysz
Sapphire Radeon R9 290X Vapor-X 8 GB, to karta graficzna o dużych gabarytach. Pierwsze co się zauważa po wyjęciu z pudełka, to jej ciężar. Układ chłodzenia Vapor-X waży wyraźnie więcej, niż na innych (wolniejszych) kartach graficznych firmy Sapphire. Długość konstrukcji wynosi 30 cm, a na płycie głównej zajmuje nieco więcej, niż dwa sloty.
Całość sprawia pozytywne wrażenie. Zwłaszcza rewers karty graficznej, gdzie zastosowano backplate i dodatkowe elementy odprowadzające ciepło z elektroniki.
Ciekawą funkcją wydaje się być system diod podświetlających logo producenta na krawędzi karty graficznej. W zależności od obciążenia, przybiera one kolor niebieski, zielony lub czerwony. Efekt będzie jednak widoczny tylko w obudowach z przezroczystym bokiem wykonanym np. z pleksi.
Układ chłodzący, to dobrze znany Vapor-X. W tym przypadku dość mocno rozrośnięty, bo jak wiadomo, chipy graficzne Hawaii wydzielają duże ilości ciepła. Dlatego też na pokładzie opisywanego Radeona pracują trzy wentylatory oraz umieszczono pięć grubych rurek cieplnych. Dodatkowo na całej długości konstrukcji przyklejony został radiator. Ciepło odbierane jest zarówno z rdzenia graficznego, jak i wszystkich elementów sekcji zasilającej oraz modułów pamięci RAM.
Kilka słów na temat kultury pracy i wydajności układu chłodzącego. Vapor-X na tle referencyjnego Radeona R9 290X wypada wręcz rewelacyjnie, ale w porównaniu do innych autorskich R9 290X jest raczej podobnie. Szum powietrza staje się wyraźniejszy po podkręceniu.
Temperatura rdzenia w grach wynosiła maksymalnie 74 stopnie, zaś w trybie spoczynku spaść do 45 stopni.
Dostępne złącza na karcie graficznej:
- 2x DVI
- HDMI
- Display Port
- zasilanie 8+8 pin