Sony Xperia XZ1 to szybki i nowoczesny smartfon z archaicznymi szerokimi ramkami wokół wyświetlacza. Przeczytajcie nasz test i sprawdźcie się czy warto go kupić
- wodoszczelna obudowa,; - dość jasny i szczegółowy wyświetlacz Full HD HDR10,; - szybkie działanie systemu Android 8.0,; - wysoka wydajność,; - dobra jakość zdjęć i filmów 4K UHD,; - sprzętowy, dwustopniowy spust migawki aparatu,; - tryb nagrywania w spowolnieniu,; - szybka łączność bezprzewodowa.
Minusy- zbyt szerokie ramki nad i pod wyświetlaczem,; - brak bezprzewodowego ładowania baterii,; - brak stabilizacji optycznej w aparacie,; - czas pracy na baterii poniżej oczekiwań,; - wolna ładowarka w komplecie.
Sony Xperia XZ1 - recenzja
Nowe Xperie z górnej półki działają szybko, są wydajne, mają nowoczesne komponenty, garść ciekawych funkcji i przede wszystkim Androida 8.0 już na starcie. Zapowiada się pięknie, ale...
Po co te szerokie ramki?
Xperia XZ1 z wyświetlaczem 5,2 cala jest niemal równie wysoka jak Samsung Galaxy S8 z wyświetlaczem 5,8", a w dodatku aż o 5 mm od niego szersza.
Wyobraźcie sobie jak poręczna i mała byłaby gdyby miała tak wąskie ramki jak topowy Samsung. Wcale nie potrzebowałaby zakrzywionego szkła, zaokrąglonych narożników i innych wodotrysków. Wystarczyłyby cienkie ramki i smartfon byłby znakomity.
Skoro dolna ramka jest taka szeroka, to na pewno są w niej przyciski systemowe i czytnik linii papilarnych prawda?
Nie... nie ma. Czytnik linii jest na prawej krawędzi, a przyciski wyświetlają się w interfejsie, czyli w praktyce jeszcze bardziej poszerzają dolną ramkę.
źródło: giphy.com
Obudowę można w przypływie entuzjazmu nazwać elegancką, ale przez te dwa "pasy startowe" przywołuje na myśl smartfony sprzed kilku lat. Czy osoby wydające 3000 zł na smartfon chciałyby mieć model wyglądający jak archiwalny? Nie wiem jak Wy, ale ja bym nie chciał.
- wymiary (wy/sz/gr): 148 x 73 x 7,4 mm
- masa: 156 g
- wodoszczelność: tak (IP65/68)
Szkło Gorilla Glass 5 z przodu szybko pokrywa się tłustymi smugami. Jego odporność na zarysowania jest przeciętna (ale jest to typowe dla każdego smartfona z tym szkłem).
Głośniki stereo Zalety też są. W gargantuicznych ramkach Xperia XZ1 ma dwa głośniki skierowane do przodu. Grają one w systemie stereo i pomimo niewielkiego rozstawu stereofonię słychać całkiem nieźle w filmach i teledyskach.
Same głośniki grają nieźle, ale bez efektu "WOW!". Dźwięk jest dość płaski i moim zdaniem powinien być nieco głośniejszy - wystarcza w domu lub biurze, ale jeśli ktoś przebywa w gwarnym/hałaśliwym miejscu, to będzie musiał polegać na wibracjach.
Bardzo dobry czytnik linii papilarnych
Jak wspomniałem wyżej czytnik umieszczono na prawym boku obudowy i zintegrowano z przyciskiem zasilania i blokady ekranu. Jest bardzo wąski, ale działa znakomicie. Jest tylko odrobinę wolniejszy od skanerów linii papilarnych ze smartfonów Huawei. W czasie testów nie miałem z nim najmniejszych problemów.
Prawą ręką odblokowujemy smartfon za pomocą kciuka, a lewą ręką za pomocą palca wskazującego lub ewentualnie środkowego.
Na prawej krawędzi jest też sprzętowy, dwustopniowy spust migawki aparatu. Lekkie wciśniecie powoduje ustawienie ostrości, a mocniejsze dociśnięcie oznacza zapisanie zdjęcia. Na lewym boku znajdziemy szufladkę na jedną kartę nano SIM oraz oddzielną szufladkę na kartę pamięci microSD.
Na dole obudowy znajdziemy złącze USB typu C (transfer plików i ładowanie) oraz mikrofon, a na górze drugi mikrofon i wyjście słuchawkowe mini jack 3,5 mm.
W moim zestawie testowym nie znalazłem zestawu słuchawkowego, więc nie wiem jak gra. Sprawdzałem jakość dźwięku na plikach FLAC 24/96 oraz innych słuchawkach (np. jednych z moich ulubionych ZERO AUDIO ZH-DX200-CT Carbo Tenore) i muszę przyznać, że Xperia XZ1 wypada całkiem pozytywnie. Dźwięk jest dość czysty, choć dynamika stoi na średnim poziomie. Ogólnie jednak słuchanie muzyki jest przyjemne.
Tył jest metalowy, minimalistyczny i prezentuje się całkiem atrakcyjnie. Obudowa jest dość smukła (7,4 mm) i ma zaokrąglone boki, dzięki czemu leży w dłoni w miarę komfortowo (choć znacznie mniej komfortowo niż obudowa Galaxy S8).
Wodoszczelny, ale...
Na stronie producenta można znaleźć taką oto informację:
źródło: sonymobile.com/pl
Innymi słowy mamy wodoszczelność IP68, ale w praktyce nie powinniśmy jej zanurzać całkowicie, ani moczyć w chlorowanej wodzie (a przecież kranówka jest chlorowana). Tak czy inaczej jeśli woda dostanie się do środka, to Wasza wina. Tracicie gwarancję. xD
Zagranie typowe dla wielu producentów, nie tylko Sony.
3/5
Czas pracy na baterii - raczej słabo
- typowo: niecały 1 dzień
- maksymalnie: niecałe 1,5 dnia
- typowy SOT: 4-4,5 godz. (głównie LTE), 5 godz. (głównie Wi-Fi)
- pojemność: 2700 mAh
- szybkie ładowanie baterii: tak (dołączona ładowarka jest powolna)
- bezprzewodowe ładowanie: nie
- łatwa wymiana baterii: nie
Czas pracy na baterii nie jest imponujący. W porównaniu do modelu poprzedniej generacji smartfon wykorzystuje nowocześniejszy procesor Snapdragon 835 (10 nm) vs Snapdragon 820 (14 nm), ale ma też nieco mniejszy akumulator 2700 mAh vs 2900 mAh. Realne czasy SOT (Screen-On Time) w czasie dwóch tygodni testów oscylowały wokół 4,5 godziny w trybie mieszanym z przewagą LTE (jasność Auto).
Smartfon wytrzymywał w moich rękach zazwyczaj od 7:00 rano, do około 22:00. Przy bardzo intensywnym użytkowaniu (dużo fotografowania, oglądania filmów i używania nawigacji samochodowej) wytrzymywał 5-6 godzin. Innymi słowy ładowałem go raz lub dwa razy dziennie.
Dobre jest chociaż to, że Xperia XZ1 ma funkcję, która rozpoznaje nasze nawyki dotyczące ładowania i uczy się ich. Np. jeśli często ładujemy akumulator od 22:00 do 7:00 rano, to przez niemal całą noc smartfon będzie leżał naładowany do około 90%, a dopiero tuż przed naszą pobudką doładuje się do pełni (95-100% w zależności od tego czy mamy włączoną ochronę baterii czy nie).
Niestety brakuje funkcji bezprzewodowego ładowania baterii.
Do zestawu dołączona jest ładowarka 1,5A, która ładuje smartfona od 0, do 100% w 2 godziny i 20 minut. Początek (do 30-50%) jest w miarę szybki, ale pod koniec zdecydowanie zwalnia. Może to być wina funkcji wydłużającej żywotność baterii (jest ona włączona domyślnie). To bardzo wolno jak na flagowca z 2017 roku, kosztującego 3000 zł.
3/5
Wyświetlacz
- rozdzielczość: 1080x1920 px
- typ: IPS LCD, 5,2"
- technologia HDR: tak
- jasność w trybie automatycznym: 625 cd/m2
- jasność w trybie ręcznym: 625 cd/m2
- obsługa w okularach polaryzacyjnych: bardzo wygodna w pionie (znikome przyciemnienie obrazu), dość wygodna w poziomie (małe przyciemnianie obrazu)
Wyświetlacz to bardzo mocna strona Xperii XZ1. Jest po prostu dobry, właściwie pod każdym względem. Owszem jeśli patrzeć na najnowsze trendy to nie mamy tutaj wyświetlacza AMOLED, lecz klasyczny IPS LCD, ale...
Jest bardzo jasny zarówno w trybie manualnym jak i automatycznym (około 625 cd/m2). Ma nasycone barwy (tryb "superżywych kolorów"), niezły kontrast i wspiera standard HDR10.
Filmy HDR10 faktycznie wyglądają na tym smartfonie całkiem efektownie. Są szczegółowe, nasycone i płynne. Ze względu na mniejszą przekątną i niższą rozdzielczość wyglądają odrobinę gorzej niż na wyświetlaczu 4K Ultra HD z Xperii XZ Premium, ale efekt wciąż jest w pełni zadowalający.
4,5/5
System - Android 8.0
- pamięć RAM: 4 GB
- pamięć wewnętrzna: 64 GB (realnie maks. 50,9 GB)
Sony Xperia XZ1 od chwili premiery dostępna jest z nowym systemem Android 8.0 Oreo. To bardzo dobra wiadomość dla potencjalnych nabywców, bo większość znanych konkurentów jeszcze tej aktualizacji nie otrzymała (Galaxy S8, ani HTC U11, ani LG V30 wciąż jej nie otrzymały).
W dodatku system działa na jądrze Linuksa w wersji 4.4, powinien więc teoretycznie wspierać Project Treble, a co za tym idzie przyspieszyć proces wydawania przyszłych aktualizacji dla systemu. W dodatku byłyby one uniezależnione od operatorów komórkowych. Zobaczymy jak bedzie w praktyce.
Szybkość pamięci wbudowanej to: 719 MB/s 195 MB/s (odczyt i zapis sekwencyjny) oraz 160 MB/s i 123 MB/s (odczyt i zapis losowy). Są to wyniki nieco lepsze niż w Xperii XZ Premium.
Szybkość i płynność działania systemu jest bardzo dobra.
Funkcje, które warto wyróżnić:
Kreator 3D - Na pierwszy rzut oka ciekawa, choć niezbyt przydatna funkcja, dzięki której możemy zeskanować swoją twarz lub całą głowę i zapisać w postaci pliku do druku 3D lub wykorzystania w aplikacji 3D. Sam proces tworzenia modelu jest dość uciążliwy (nie zawsze daje taki efekt jakiego byśmy oczekiwali. Jakość tekstur jest dobra.
Filmy w zwolnionym tempie – Możemy rejestrować fragmenty filmów nawet w 960 kl./s w rozdzielczości HD (720p), a następnie odtwarzać je w 30 kl./s uzyskując 32-krotne spowolnienie obrazu. Jeśli wykażemy się inwencją to efekty mogą być całkiem interesujące, ale w praktyce z tej funkcji skorzystamy zapewne kilka razy na początku, a potem o niej zapomnimy. Nie jest to nic przełomowego.
Gra zdalna na PS4 – Użytkownicy Xperii mogą grać w gry na PlayStation 4 za pomocą smartfona. Do telefonu podłączymy nawet kontroler DualShock 4.
Ulepszanie obrazu - Xperia oferuje 3 tryby kolorów, ręczne ustawianie balansu bieli (dla tych którzy wolą by biel była mniej niebieska, a bardziej żółta), oraz tryb X-Reality ulepszający jakość filmów (poprawa kontrastu i nasycenia barw).
Szybkie włączanie aparatu – Wystarczy przytrzymać przycisk migawki lub dwukrotnie wcisnąć klawisz zasilania by szybko włączyć aparat - nawet przy zablokowanym ekranie. W opcjach aparatu ustawić można dodatkowe parametry, np. natychmiastowe wykonanie zdjęcia lub automatyczne rozpoczęcie nagrywania filmu.
Przesyłanie obrazu na TV - Zdalne wyświetlanie obrazu za pośrednictwem usługi Google Cast lub Miracast. Pierwsza z nich jest bardziej uniwersalna.
Ochrona baterii - Smartfon uczy się zwyczajów użytkownika. Jeśli zazwyczaj ładujemy baterię w nocy i odłączamy go o konkretnej godzinie, to przez większość nocy będzie ładował baterię powoli do około 90%, a dopiero przed pobudką doładuje do pełna.
Efekty AR – Proste efekty rzeczywistości rozszerzonej, głównie dla dzieci. Można nałożyć na stół dżunglę z dinozaurami lub na twarz maskę/perukę. Większość dodatkowych efektów jest płatna.
Inne aplikacje – Facebook, Spotify, antywirus AVG, Szkic, agregator informacji (aktualności) oraz Dokumenty Google. SCR1 SCR2 SCR3 SCR4
SCR5 - kreator 3D
4,5/5
Benchmarki
O wydajność w smartfonie Sony Xperia XZ1 nie trzeba się martwić. Ma bardzo dobry procesor Snapdragon 835, wystarczającą pojemność pamięci RAM (4 GB) i dobrze zoptymalizowany system. Gry działają płynnie, a oglądanie filmów Full HD lub nawet Ultra HD jest przyjemne i bezproblemowe.
Przykładowe zdjęcia
Aparat
- aparat tylny: 19 Mpx, nagrywanie 4K UHD
- aparat przedni: 13 Mpx
- stabilizacja optyczna: nie (tylko cyfrowa)
- lampa LED: tak
Kliknij poniższy link by sprawdzić jak wygląda jakość zdjęć i filmów z Sony Xperia XZ1 na tle innych flagowych smartfonów:
Porównanie jakości zdjęć siedmiu topowych smartfonów
W kilku słowach: Xperia XZ1 ma dobre aparaty zarówno z tyłu, jak i z przodu. Gdy oglądamy je w pomniejszeniu wypadają znakomicie. Gdy jednak porównamy je w pełnym rozmiarze (1:1) z innymi flagowcami możemy zauważyć pewne problemy.
Xperia XZ1 - zdjęcie z aparatu tylnego
Obraz z aparatu tylnego jest przetworzony w sposób, który ujawnia większą ilość drobnych wad. Widać efekty działania algorytmów odszumiających i kompresujących. Całość prezentuje się gorzej niż np. ze smartfonów HTC U11 czy Google Pixel. Dość słabo wypada też szczegółowość w ciemniejszych miejscach na zdjęciach.
Xperia XZ1 - zdjęcie z aparatu tylnego (HDR)
Warto też dodać, że aparat tylny Xperii XZ1 nie ma stabilizacji optycznej, a jedynie cyfrową.
Xperia XZ1 - zdjęcie z aparatu przedniego
Na tle konkurencji najlepiej wypada aparat przedni - jest dość szczegółowy.
Xperia XZ1 - film z kamery tylnej (4K UHD)
Maksymalna rozdzielczość filmów tylnych to 4K UHD 30 kl./s. Ich jakość jest dobra, a stabilizacja cyfrowa działa wystarczająco skutecznie. Jest też wspomniany wyżej tryb filmów w zwolnionym tempie HD 720p 960 kl./s, który traktuję jako ciekawostkę, bo jego realna użyteczność jest znikoma.
3,5/5
Dodatkowe informacje:
- Dual SIM: opcjonalny
- 4G LTE: tak
- Miejsce dla microSD: tak
- niezależne od kart SIM
- Czytnik linii papilarnych: tak
- Funkcja pilota uniwersalnego (IR): nie
- NFC: tak
- Radio FM: nie
- Bezprzewodowe ładowanie: nie
- Jakość i moc głośnika: 3/5
- Jakość dźwięku z wyjścia słuchawkowego: 4,5/5
Podsumowanie
Każdy z nas zastanowi się pięć razy zanim zdecyduje się na zakup smartfona za 3000 zł. Sprawa jest jasna - dużo płacimy, więc dużo wymagamy.
Czy Xperia XZ1 jest warta tych pieniędzy? Moim zdaniem nie. Owszem smartfon jest wydajny, szybki i pod wieloma względami nowoczesny, ale szerokie ramki nad i pod wyświetlaczem sprawiają wrażenie jakbyśmy kupili smartfona sprzed kilku lat, a nie najnowszy model z górnej półki.
Dość sabo wypadła też bateria - z wytrzymuje co najwyżej od rana do wieczora, nie ma funkcji ladowania bezprzewodowego, a dołączona do opakowania ładowarka jest wolna. Aparat tylny wypadł dość dobrze, ale za podobne lub mniejsze pieniądze można kupić smartfony, które oferują lepszą jakość. W dodatku Sony zapomniało o optycznej stabilizacji obrazu. Drugi aparat tylny z "zoomem" też byłby dla wielu osób ciekawym dodatkiem, ale... niestety.
No cóż... moim zdaniem nie tędy droga. Smartfon jest fajny, ale nie wart tych pieniędzy.
Sony Xperia XZ1 - nasza ocena
- Obudowa:
dostateczny - Czas pracy na baterii:
dostateczny - Wyświetlacz:
dobry plus - System:
dobry plus - Zdjęcia:
dostateczny plus
Komentarze
16Po to na dole jest taka wysokość ramy by właśnie guziki menu były wyżej i wygodniej kciukiem dało się obsługiwać i menu i guzik czytniki linii papilarnych (stand-by). Akurat w Xperiach od czasów S i P odległość od guzika stand-by do guzików ekranowych bądź dedykowanych jest akurat przemyślana.
Byłem sprawdzić Galaxy S8 i S8 Plus i tego drugiego nie da się używać, po prostu kciuk musi wykonywać jakieś totalnie dziwne wygięcie w dół a pełnej obsłudze samego dołu (nie mówie to o cały, ekranie) jest niewykonalne. Nie hejtujcie mnie to testowałem go na stoisku Samsunga i nawet babka z obsługi gdy jej to pokazałem mi przyznała rację. Co do samej S8 (bez plusa) jest lepiej ale nadal Samsung ma fatalną obsługę kciukiem smartphona. Dziwie się ludziom, ze nikt ich jeszcze nie podał do sądu o zwyrodnienie kciuka.
Mozecie mnie hejtować ale takie są fakty. Galaxy S8 Plus to totalna pomyłka jeśli chodzi o obsługę.