Jakie jest średnie zużycie prądu w standardowym, typowym domu lub mieszkaniu? Ile płacimy za taki normalny dzień, podczas którego korzystamy z domowych sprzętów? Sprawdźmy!
Ile prądu zużywamy w mieszkaniu lub domu średnio każdego dnia? Najprościej jest po prostu odczytać dane z liczników energii elektrycznej, który każdy posiada. Można też spojrzeć na otrzymywane co jakiś czas rachunki od dostawcy energii. W dzisiejszym artykule postaramy się natomiast oszacować średnie zużycie prądu dla mieszkania i dla domu. Ile dziennie kosztuje prąd w domu?
Jak obliczyć zużycie prądu w domu?
Ceny energii są podnoszone niemal każdego roku. Szczególnie dotkliwe były podwyżki cen energii sprzed kilku miesięcy - odczuli to głównie przedsiębiorcy. W Internecie pojawiło się wtedy sporo artykułów o piekarniach, restauracjach i innych miejscach, które zostały zamknięte ze względu na wysokie ceny prądu. W tym artykule skupimy się jednak na obliczeniu średniego zużycia prądu w domu lub mieszkaniu.
Średnie zużycie prądu danego urządzenia ocenimy sprawdzając jego moc oraz średni dzienny czas pracy.
Niektóre sprzęty są włączone przez cały dzień - na przykład lodówka, router Wi-Fi. Inne włączamy kilka razy dziennie - pralkę, komputer, mikrofalówkę i inne. W przypadku części sprzętów nawet mimo pracy w trybie standby (podłączone do prądu, nie włączone) musimy liczyć się z pewnym zużyciem prądu. Do łącznego zużycia prądu w domu musimy oczywiście doliczyć oświetlenie - żarówki.
Rosnące ceny energii sprawiły, że większość z nas otrzymuje co miesiąc wyższe rachunki za prąd. Możemy jednak na kilka sposobów wpłynąć na obniżenie ich:
- rzadsze korzystanie z urządzeń elektrycznych,
- zamiana sprzętu na bardziej energooszczędny (np. żarówki LED),
- zmiana dostawcy energii na tańszego.
Średnie dzienne zużycie prądu jednego urządzenia
Najprościej jest oszacować dzienne zużycie prądu dla pojedynczego sprzętu. Sprawdźmy jego moc i oceńmy, jak długo pracuje każdego dnia. Weźmy za przykład pralkę - znamy czas jej pracy dla jednego cyklu, moc, a także częstotliwość użytkowania. Zakładamy, że średnio robimy jedno pranie na dwa dni. Jeśli pralka pobiera 500 W mocy i pracuje przez dwie godziny, jej zużycie prądu to 1 kWh (kilowatogodzina). Koszt 1 kWh to dziś około 60 groszy. Oznacza to, że dla 15 prań w ciągu miesiąca, zużycie prądu wyniesie średnio około 9 złotych.
W Internecie znajdziemy średnie zużycie prądu dla każdego urządzenia. Dla poznania dokładnych danych musimy jednak sprawdzić moc swojego urządzenia.
Zebraliśmy kilka urządzeń domowych i sprawdziliśmy ich średnie, miesięczne zużycie prądu:
- żarówka 100 W - 15 kWh miesięcznie (ok 9 zł),
- żarówka LED 3 W - 0,5 kWh miesięcznie (20-30 groszy),
- duża lodówka - 20 kWh miesięcznie (ok 12 złotych),
- pralka - 15 kWh miesięcznie (ok 9 złotych),
- zmywarka - 30 kWh miesięcznie (ok 18 złotych),
- telewizor LED 40-50” - 80 kWh miesięcznie (ok 50 złotych).
Zobacz nasz artykuł i przekonaj się, ile prądu zużywają urządzenia elektryczne, takie jak telewizor czy komputer.
Średnie dzienne i miesięczne zużycie prądu w mieszkaniu
Po zsumowaniu poboru mocy i związanych z tym opłat dla wszystkich domowych sprzętów możemy oszacować, ile kosztuje prąd każdego dnia. Oczywiście dane te są mocno przybliżone i dla różnych gospodarstw domowych mogą się znacznie różnić.
Podczas oszczędnego korzystania z prądu, trzyosobowa rodzina w 3-pokojowym mieszkaniu zapłaci za prąd około 5 złotych dziennie.
Najbardziej oszczędne osoby potrafią zejść z kosztem prądu do nawet około 50 złotych miesięcznie. Będzie tak jednak tylko wtedy, kiedy wyposażymy się w energooszczędny, nowoczesny sprzęt, a pralki i zmywarki użyjemy tylko raz na kilka dni. Dość prądożerne są także telewizor i komputer. Jeśli z nich nie korzystasz w domu, możesz cieszyć się naprawdę niskimi rachunkami za prąd.
Kiedy dzienny koszt prądu rośnie?
Dzienna cena prądu w mieszkaniu znacznie rośnie, gdy mieszkają w nim małe dzieci. Oznacza to zwykle konieczność częstego podgrzewania posiłków, codzienne pranie i dużo włączonych sprzętów. Wtedy nawet w dwu- lub trzypokojowym mieszkaniu powinniśmy spodziewać się rachunków sięgających 7 zł dziennie, czyli nawet ponad 200 złotych miesięcznie.
Dość prądożerne są sprzęty niezbędne do przygotowania jedzenia. Kuchenka elektryczna, płyta indukcyjna i piekarnik zwykle mają dużą moc pozwalającą na szybkie rozgrzanie ich. Gdy codziennie przygotowujesz w domu obiady, rachunki za prąd będą wyższe. Także mieszkania i domy ogrzewane elektrycznymi piecami mogą generować wyższe koszty energii elektrycznej. Dotyczy to też klimatyzacji.
Dzienny koszt energii elektrycznej - mieszkanie a dom
Czy dzienny koszt prądu w domu jest wyższy, niż w mieszkaniu? Pierwszą odpowiedzią, jaka przychodzi do głowy jest: tak. Dom jest w końcu kilkukrotnie większy od nawet sporego mieszkania, często ma więcej, niż jedno piętro. Wysokie rachunki za prąd w domu mogą być wysokie, jeśli energia elektryczna jest zużywana do ogrzewania, podgrzewania wody lub do klimatyzacji wielu pomieszczeń. W przeciwnym wypadku nie zauważymy wyższych rachunków za prąd.
Mimo że dom jest większy od mieszkania, zwykle jest w nim taka sama ilość sprzętów elektrycznych.
Zarówno w domu, jak i w nawet małym mieszkaniu największe koszty prądu generują pralka, zmywarka, telewizor, czy piekarnik. Większe dzienne zużycie prądu odnotowują natomiast gospodarstwa, w których mieszka więcej osób. Oznacza to bowiem częstsze korzystanie z urządzeń elektrycznych, włączanie światła, itp.
Koszt energii elektrycznej dla domu lub mieszkania powinniśmy więc oceniać raczej na podstawie ilości osób w mieszkaniu, a nie powierzchni i liczby pokoi.
Praca zdalna a dzienny koszt prądu
Przypomnijmy, jak obliczać dzienne zużycie prądu. Sprawdzamy, jakie sprzęty pobierają energię elektryczną, badamy ich moc i mnożymy razy ilość godzin pracy. Wartość w watogodzinach wszystkich urządzeń sumujemy i mnożymy przez cenę prądu. Tak otrzymujemy łączny średni koszt prądu dla mieszkania. Nic dziwnego, że osoby przebywające często poza domem (w pracy, w szkole) zapłacą za prąd mniej, niż ci, którzy spędzają w mieszkaniu cały dzień.
Praca zdalna z domu wiąże się ze wzrostem dziennego kosztu prądu.
Wiele zależy od tego, jakiego komputera używasz podczas pracy w domu. Komputery stacjonarne, szczególnie z mocną specyfikacją (np. sprzęt gamingowy) zużywają nawet 10x więcej energii, niż laptopy. Przyjmijmy jednak, że Twój laptop potrzebuje 100 W do działania. Przy pracy przez 8 godzin dziennie dzienny koszt prądu to niecałe 50 groszy. Miesięcznie wydasz więc na zasilanie laptopa około 10-15 złotych. Dla przeciętnego stacjonarnego i monitora ten koszt może natomiast wynieść 2-3 złote dziennie, czyli nawet około 50 złotych miesięcznie.
Jak obniżyć koszt prądu przy pracy z domu?
Skoro korzystanie z komputera podczas pracy z domu może oznaczać miesięczny koszt prądu nawet 50 złotych, czy można jakoś obniżyć rachunek? Oczywiście, jest na to kilka sposobów. Jeśli wykonujesz pracę biurową lub przez Internet, nie korzystaj w tym celu z komputera przeznaczonego do gier, który pobiera wiele prądu. Zmień go na prosty i energooszczędny komputer stacjonarny lub na nowoczesny laptop. Gamingowe laptopy mają moc 100-150 W, natomiast w przypadku modeli dedykowanych do pracy biurowej wartość ta wynosi nawet mniej, niż 50 W.
W ustawieniach komputera włącz tryb oszczędzania energii. Gdy od niego odchodzisz, wyłącz zasilanie lub przejdź w tryb hibernacji. Możesz włączyć automatyczną hibernację przy używaniu sprzętu przez dłuższą chwilę. W ten sposób możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.
Komentarze
10Gdy wychodze z domu z gniazdek wypada wszystko poza internetem, lodowka i piecem CO (elektryczna pompanobiegowa) - zjechalem miesiecznie o prawie 50zl, a nie starcilem prawie wcale komfortu.