Podstawową zaletą laptopa jest jego mobilność. Czy wobec tego podłączanie go do stacji dokującej nie pozbawia go tej kluczowej cechy?
długi czas pracy na baterii; solidna i wytrzymała obudowa; wysokiej jakości wyświetlacz; dobra wydajność; moduł na dodatkowy akumulator; złącze stacji dokującej; modem 4G/LTE; skaner PalmSecure i system rozpoznawania twarzy; nienagrzewająca się obudowa
Minusygłośna praca wentylatora; płytki skok klawiszy = mało komfortowe pisanie; przeciętna jakość głośników
Wybór optymalnego komputera do pracy to trudniejsze zadanie niż pozornie mogłoby się wydawać. Tylko pozornie bowiem do efektywnego jej wykonywania wystarczy jakikolwiek laptop z zainstalowanym programem pocztowym, pakietem aplikacji biurowych i przeglądarką internetową.
Coraz częściej charakter wykonywanych zadań potrafi zmieniać się dynamicznie w ciągu kilku godzin, a dzień, który rozpoczął się od porannej kawy w biurze, może zakończyć się biznesowym spotkaniem z kluczowym klientem na drugim końcu Polski. Zdecydowanie nie każdy laptop będzie w stanie poradzić sobie z pracą w tak różnych okolicznościach, a już na pewno nie jest w stanie im podołać klasyczny pecet.
Stacjonarny komputer ma jednak wciąż wiele niezaprzeczalnych zalet. Duży ekran monitora, pełnowymiarowa klawiatura, myszka oraz szereg innych urządzeń peryferyjnych (drukarka, skaner, przewodowe połączenie z internetem) na stałe podłączonych do peceta, oznacza przede wszystkim komfortowe stanowisko pracy. Mobilność i elastyczność do tych zalet jednak z pewnością nie należy.
Na szczęście na rynku nie brakuje rozwiązań łączących zalety obu światów, a jednym z nich jest zakup laptopa wyposażonego w złącze stacji dokującej. Czołowym producentem specjalizującym się w tego typu urządzeniach jest Fujitsu, oferujący dwie linie produktów. Celsius to mobilne stacje robocze, podczas gdy seria Lifebook to laptopy nastawione na mobilność i to właśnie jednemu z nich chciałbym się w tym miejscu przyjrzeć.
Fujitsu na ratunek
Fujitsu Lifebook S935, to lekki i mobilny laptop wyposażony we wszystkie funkcjonalności, jakich można oczekiwać od biznesowego komputera. Jest wykonany z wysokiej jakości materiałów (aluminium, stop magnezu i tworzywo sztuczne), dzięki czemu konstrukcja obudowy jest wyjątkowo solidna i wytrzymała, co pozwala mu bez wysiłku znosić częste służbowe podróże i minimalizuje ryzyko przypadkowego uszkodzenia. Szczegółowy opis oraz test tego laptopa można zresztą znaleźć w recenzji, tutaj chciałbym się skupić na złączu stacji dokującej.
Jedna by wszystko połączyć
Stacja dokująca to urządzenie, które można nazwać brakującym ogniwem łączącym komfort stacjonarności z wygodą mobilności. Rozwiązuje ona podstawową bolączkę każdego laptopa – niedobór liczby złącz. Do stacji dokującej można podłączyć każde z wymienionych wcześniej urządzeń, zachowując przy tym porządek na biurku poprzez ograniczenie liczby kabli.
Raz podłączone do stacji dokującej urządzenia są automatycznie wykrywane przez komputer. Dzięki temu nie trzeba codziennie tracić czasu na ich podłączanie i konfigurowanie, wystarczy umieścić laptopa w stacji i zoptymalizowane stanowisko pracy jest gotowe.
Nie bez znaczenia jest również brak problemu z zasilaniem laptopa. Stacja dokująca zapewnia źródło energii i ładowanie jego akumulatora. Dzięki temu nawet przy nagłej konieczności wyjścia z biura z laptopem można mieć pewność, że jego bateria nie wyczerpie się w najmniej odpowiednim momencie. Najlepiej oczywiście zabierać ze sobą zasilacz, ale po pierwsze nie zawsze istnieje taka możliwość, a po drugie pamięć ludzka bywa zawodna. Stacja dokująca zabezpiecza przed tym czarnym scenariuszem.
Z kolei stacje wykonane w technologii 0-Watt zapewniają ograniczenie zużycia energii i przedłużenie żywotności baterii. Jest to możliwe dzięki temu, że stacja automatycznie wykrywa, czy zasilacz jest podłączony do gniazdka elektrycznego, a laptop nie znajduje się w stacji lub też w sytuacji, gdy akumulator jest już w pełni naładowany.
Nie tylko stacja
Fujitsu Lifebook S935 ma jeszcze jedną niebagatelną zaletę. Jego funkcjonalność można rozszerzyć, korzystając z wnęki modułowej. Oferuje ona tak potrzebną elastyczność i możliwość dostosowania laptopa do aktualnych potrzeb. W sytuacji, kiedy potrzebna jest dodatkowa przestrzeń dyskowa lub napęd optyczny, wystarczy użyć odpowiednich akcesoriów. Laptop obsługuje także dodatkową baterię, dzięki której znacząco wydłuża się czas pracy, bez konieczności ładowania. Szczególnie docenią to osoby dużo podróżujące, które chcą wykorzystać czas przejazdu jeszcze bardziej efektywnie.
Jeśli natomiast najistotniejsze jest obniżenie wagi laptopa, można skorzystać ze specjalnej ramki, która minimalizuje ciężar laptopa. Przydatne w sytuacji, kiedy korzystanie z dodatkowych akcesoriów nie jest konieczne.
Kieszeń modułowa Lifebooka S935 to jedna z jego kluczowych zalet i poza złączem stacji dokującej najważniejszy atut tego modelu, który doskonale pokazuje, czym różni się „zwykły” laptop, od modelu zaprojektowanego z myślą o efektywnej i wydajnej pracy.
Komentarze
4Za to ankieta brzmi jakby była napisana pod osoby sprawne inaczej i graczy.
Czy dalej stacja na lince z niewygodnym zapięciem ? :-)