Decydując się na zakup serwera NAS wybieramy model, który nie tylko będzie charakteryzował się dobrą wydajnością i obsługą podstawowych protokołów sieciowych. Wydatek kilku czy kilkunastu setek złotych powinien zwrócić się w postaci wszechstronnego narzędzia, którego funkcje pozwolą na maksymalne wykorzystanie jego możliwości. W tej kwestii pamięci masowe Synology przewyższa inne produkty funkcją zwaną Centrum Pakietów - menadżerem dodatkowych aplikacji pozwalających rozszerzyć możliwości NAS-a o dodatkowe funkcjonalności.
Zaletą rozwiązania jest przede wszystkim prostota instalacji a także stale rosnąca liczba kolejnych pakietów. W przypadku modelu DS213j mamy do dyspozycji aż 42 oficjalne pakiety Synology oraz firm trzecich. W DSM 4.2 producent przeorganizował nieco całe Centrum tworząc kategorie pakietów: kopie zapasowe, multimedia, biznes, bezpieczeństwo i narzędzia. Dodatkowym atutem jest możliwość korzystania z repozytoriów dostępnych publicznie lub instalację pakietów poprzez mechanizm ipkg. W ten sposób możemy na tym niewielkim serwerze NAS uruchomić blisko 1000 różnych narzędzi dodatkowych.
Z ciekawszych rozwiązań przydantnych w sieci domowej warto zwrócić uwagę na kilka pakietów multimedialnych, które pozwolą na scentralizowanie kolekcji filmów, zdjęć czy muzyki oraz ich odtwarzanie ich na dowolnym urządzeniu w sieci LAN. Pakiet Photo Station to webowa biblioteka zdjęć. Po instalacji pakietu zdjęcia możemy przekopiować do utworzonego zasobu udostępnionego photos. Następnie Usługa Indeksowania multimediów przeskanuje pliki i utworzy odpowiednio pogrupowane albumy.
Warto pamiętać, że skanowanie i indeksowanie plików chwilę potrwa dlatego też zdjęcia, muzyka czy filmy nie będą dostępne od razu. W ramach testu przekopiowaliśmy na serwer NAS ponad 3000 zdjęć w różnych rozdzielczościach. Ich indeksowanie trwało ponad 3 godziny. W czasie tego procesu odczuwaliśmy spowolnienie pracy serwera. Z resztą podgląd zdarzeń potwierdził wzmożone obciążenie CPU procesami konwersji i indeksowania.
Platformę Photo Station jak i dołączony do niego system prostego bloga można w dużym stopniu modyfikować i dostosować do własnych upodobań. Od ustawień ilości galerii na stronie, sortowanie przez wielkość miniatur, system komentarzy aż po opcję rozpoznawanie twarzy. Usługa Photo Station może być włączona globalnie dla konta administratora oraz dla każdego z użytkowników z osobna. W tym przypadku funkcjonalność będzie aktywna jeśli dla każdego kont ustawimy tzw. folder domowy. Dodatkowo Photo Station można połączyć z portalami społecznościowymi Facbook czy Twitter by móc w prosty sposób przesyłać do nich zdjęcia.
Drugim pakietem multimedialnym, który obsługuje pliki filmowe jest Video Station. Podobnie jak w przypadku pakietu Photo Station pakiet wideo pozwala na indeksowanie plików wideo a także pobieranie informacji z internetu o danym nagraniu filmowym czy filmie. Pliki filmowe można także odtwarzać bezpośrednio z menadżera plików File Station.
Dodatkowym rozszerzerzeniem stacji wideo jest obsługa cyfrowych tunerów TV. W chwili obecnej Synology DS213j obsługuje kilka modeli m.in. firmy Elgato , Hauppauge czy PCTV. Dzięki temu serwer może pełnić rolę cyfrowego magnetowidu i nagrywać audycje i programy z TV.
Za obsługę utworów muzycznych odpowiada wspomniany wcześniej serwer iTunes. Jeśli możliwości serwera są zbyt ubogie możemy zainstalować pakiet Audio Station, który działa na takiej samej zasadzie jak dwaj poprzednicy - Video Station i Photo Station. Aplikacja indeksuje muzykę zgromadzoną w folderze music, pozwala tworzyć listy odtwarzania, zarówno poprzez dodanie utworów jak i inteligentne listy tworzone na podstawie określonych kryteriów. Dodatkowo Audio Station pozwala na odtwarzanie internetowych stacji radiowych oraz obsługuje cyfrowe odtwarzacze zgodne z DLNA. Sam Synology po aktywowaniu Serwera Multimediów może stać się serwerem DLNA a jego zasoby mogą być odtwarzane np. na odbiorniku TV.
Użytkownicy serwisów sieci torrent oraz pobierający duże ilości plików ze stron WWW również nie powinni być zawiedzeni. Synology przygotował pakiet menadżera pobierania plików Download Station. Aplikacja pozwala na uruchomienie pobierania plików bezpośrednio na serwerze bez konieczności pozostawiania włączonego komputera. Oprócz obsługi sieci BT oraz pobierania przez HTTP stacja pozwala także na pobieranie plików poprzez NZB, Thunder, FlashGet, QQDL i eMule oraz z serwerów FTP. Dodatkowo narzędzie zostało wyposażone w wyszukiwarkę torrentów, obsługę kont usług przechowywania plików a także obsługę kanałów RSS z witryn z plikami torrent.
Dostęp do wszystkich usług Audio, Video i Photo Station możliwy jest także przy użyciu mobilnych aplikacji dostępnych m.in. dla systemu iOS i Android. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mogli korzystać z zasobów multimedialnych serwera w dowolnym miejscu na świecie. Producent przygotował także mobilną wersję DS Finder do monitorowania serwera NAS a także DS Download służącego do kontroli pobierania plików przez menadżera plików Download Station.
Oprócz omówionych powyżej pakietów DS213j oferuje kilka ciekawych opcji narzędziowych i sieciowych. Mamy do dyspozycji m.in. system antywirusowy oraz obsługę kamer IP przy pomocy Surveillance Station (maksymalnie do 5 kamer). Tworzenie kopii zapasowych oprócz pakietu Time Backup możemy wykonywać w chmurze Amazon Glacier Backup oraz STRATO HiDrive Backup. Serwer dysponuje także pakietem serwerów DNS, Radius, VPN DHCP a także serwerem Syslog pozwalającym na gromadzenie informacji i logów z różnych urządzeń. Choć DS213j jest serwerem typowo do użytku domowego możemy wyposażyć go w nasz własny serwer mail czy też uruchomić kilkanaście aplikacji webowych, np. Wordpressa, phpBB czy systemy CRM.
Jeśli dostępne pakiety oraz pakiety ipkg są niewystarczające zawsze możemy skorzystać z Harmonogramu Zadań. Aplet umożliwia pisanie własnych skryptów bash i podłączanie ich do harmonogramu. Dodatkowo narzędzie może sterować zatrzymywaniem i wznawianiem usług czy też regularnym opróżnianiem kosza sieciowego.