W Ultrabookach kryją się najnowsze technologie, takie jak m.in. rozpoznawanie mowy i gestów czy bezprzewodowe przesyłanie obrazu wideo z dźwiękiem.
Ultrabook to nie tylko elegancka, cienka i lekka obudowa, którą widzimy gołym okiem na zewnątrz. To co czyni te urządzenie niezwykłym i ultranowoczesnym, kryje się w jego wnętrzu – w postaci sprzętowych, a także programistycznych rozwiązań zwanych potocznie technologiami. Co siedzi w Ultrabookach i co to daje ich użytkownikom po krótce opiszę poniżej. Większość z tych rozwiązań jest powszechnie stosowana w Ultrabookach z procesorami Intel Core drugiej (Sandy Bridge) i trzeciej generacji (Ivy Bridge), a niektóre pojawią się dopiero w nowych urządzeniach z układami o kodowej nazwie Haswell (druga połowa 2013 roku).
Intel Turbo Boost 2.0
Technologia dynamicznego przyśpieszania lub spowalniania zegara procesora, ma istotny wpływ nie tylko na moc obliczeniową, ale także zużycie energii przez procesor w wyniku czego także może ulec zmianie długość czasu pracy na baterii. Niestety funkcji Turbo Boost nie mają procesory z najtańszej serii Core i3.
Intel Quick Sync Video
Jest to technologia podobna do konkurencyjnych rozwiązań: Nvidia CUDA oraz AMD Stream. Jednymi słowy rozwiązanie to wspomaga edytowanie i udostępnianie filmów wideo. Intel Quick Sync Video pozwala odciążyć w tym zadaniu procesor poprzez wykorzystywanie do dekodowania materiału wideo zintegrowanego układu graficznego. Więcej na temat tej technologii można przeczytać w tym artykule.
Intel Smart Response
Jak wiadomo prędkość działania komputera zależy nie tylko od procesora i pamięci RAM. Bardzo istotnym zagadnieniem jest także wydajność dysku, na którym zainstalowany jest system operacyjny i aplikacje w nim uruchamiane. Intel Smart Response jest technologią, która wykorzystuje ultra szybkie dyski SSD jako pamięć podręczną do buforowania operacji dyskowych. Jest to rozwiązanie bardziej zaawansowane od funkcji Windows ReadyBoost, które pojawiło się po raz pierwszy w systemie Windows Vista. To także alternatywa dla pojedynczego dysku SSD o dużej pojemności, którego koszt może wpłynąć na wysoką cenę zakupu ultrabooka. Technologia Intel Smart Response pozwala na wykorzystanie zwykłego dysku twardego (HDD) w połączeniu z dyskiem SSD o małej pojemności (20-32 GB). Wymierne korzyści zastosowania technologii Intel Smart Response w Ultrabookach to: duża pojemność i prędkość odczytu danych, krótszy czas rozruchu systemu, dwa razy szybsze uruchamianie aplikacji oraz szybki dostęp do ulubionych plików. Więcej szczegółów na temat tego rozwiązania znajdziecie tutaj.
Intel Rapid Start
Umożliwia ona komputerowi przejście z trybu czuwania do trybu gotowości w niecałe siedem sekund, a użytkownikowi wznowienie pracy w mgnieniu oka. Dyski SSD, stosowane w ultrabookach zapewniają błyskawiczny dostęp do danych, dzięki kilkunastokrotnie krótszemu czasowi dostępu w porównaniu z tradycyjnym dyskiem HDD. Poza tym ogromną różnicę w wydajności widać w czasie operacji (odczyt/zapis) na małych blokach danych (4K). Dyski SSD są w tym przypadku nawet kilkaset razy szybsze od tradycyjnych. Dlatego w celu przyśpieszenia dostępu do najczęściej używanych przez system danych są one zapisywane na dysku SSD. Poza tym dyski SSD mają znacznie mniejsze zapotrzebowanie na energię w trybie uśpienia od zwykłych dysków twardych, co pozwala wydłużyć czas pracy Ultrabooka na baterii.
Intel Smart Connect
Technologia ta na bieżąco (nawet gdy komputer jest w stanie uśpienia) sprawdza pocztę e-mail i portale społecznościowe, zapewniając stały i wygodny kontakt ze światem oraz aktualne dane zapisane w pamięci komputera. Dzięki temu nie musimy pamiętać ani dodatkowo tracić czas na przeprowadzanie aktualizacji. Wystarczy, że wybudzimy Ultrabooka ze stanu uśpienia i wszystkie „nowe” wydarzenia, które pojawiły się od ostatniego czasu, kiedy komputer był włączony będą już w nim dostępne.
Intel Identity Protection
Intel Identity Protection pozwala chronić tożsamość użytkownika komputera, jednocześnie ułatwiając jej sprawdzenie przez zaufane strony internetowe i portale społecznościowe. Technologia ta jest zestawem zaawansowanych mechanizmów potwierdzających tożsamość. Przeprowadza uwierzytelnianie dwuetapowo, oprócz standardowego hasła, generowane jest również dodatkowe na poziomie chipsetu (podobnie jak token). Poza tym sprzętowo chroniony jest ekran, co zapobiega podejrzeniu jego zawartości przez różnego rodzaju narzędzia przechwytujące używane przez hakerów. Więcej informacji na temat Technologii Intel Identity Protection znajdziecie tutaj.
Intel Anti-Theft
Technologia Intel Anti-Theft zapewnia ochronę danych przez możliwość zdalnego wyłączenia i zablokowania zgubionego lub skradzionego laptopa. Co ciekawe blokada jest tak skonstruowana, że nawet sformatowanie dysku i ponowna instalacja systemu, a nawet wymiana nośnika na inny dysk nie pozwoli na uruchomienie komputera. Dopiero wprowadzenie specjalnego kodu pozwoli na odblokowanie urządzenia przez właściciela po ewentualnym odnalezieniu się zguby lub odzyskaniu go np. przez policję. Warunkiem działania tego zabezpieczenia jest zakupienie specjalnej „zdrapki” z kodem opłaconego abonamentu oraz zarejestrowanie się w systemie obsługi i wybranie operatora usługi Anti-Theft. Koszty to 99 zł (z VAT) za wykupiony roczny abonament lub 199 zł w przypadku wyboru opcji na okres 3 lat. W wielu przypadkach kupując nowe urządzenie otrzymujemy z nim kupon na tzw. okres próbny (90 dni).
Usługę Anti-Theft możemy wykupić w postaci kuponu – zdrapki. W opakowaniu znajduje się także naklejka z logo technologii Intel Anti-Theft, która będzie ostrzegać amatorów cudzej własności.
Intel Wireless Display (WiDi)
To niezwykle pożyteczne rozwiązanie pozwala na wykorzystanie nowoczesnego telewizora HD w domu jako dużego monitora i połączy z nim Ultrabooka szybko i bez kabli. Do działania usługi wymagany jest Ultrabook z obsługą Intel WiDi oraz kompatybilny wyświetlacz (telewizor, projektor) lub uniwersalny adapter. Co ważne technologia Intel Wireless Display pozwala na przesyłanie obrazu z całego ekranu komputera, a nie tylko odtwarzanego pliku multimedialnego, jak to się ma w przypadku tradycyjnych rozwiązań tzw. streamingu w sieci, np. DLNA, czy Apple AirPlay. Poza tym komputer nie jest obciążany dodatkowo przez dekodowanie przesyłanego obrazu, gdyż tym zajmuje się urządzenie docelowe – kompatybilny wyświetlacz lub adapter. Więcej na temat technologii Intel Wirless Display znajdziecie tutaj.
Ekran dotykowy – czyli ultrabooki konwertowalne
Wraz z nadejściem ery tabletów oraz smartfonów, pracujących pod kontrola mobilnych systemów takich jak Google Android czy Apple iOS, głaskane ekrany stały się popularnym sposobem na obsługiwanie sprzętu mobilnego. Nie mogli obok tego obojętnie przejść także konstruktorzy komputerów przenośnych, a w szczególności Ultrabooków, które są bezpośrednimi konkurentami tabletów. Dlatego po wprowadzeniu najnowszej wersji systemu firmy Microsoft – Windows 8, który jest już dopracowany pod względem sterowania dotykiem, na rynku pojawiły się tzw. Ultrabooki konwertowalne.
Czujniki (żyroskop, akcelerometr, kompas, GPS, NFC, czujnik światła)
Sprzętowe czujniki ruchu oraz przyśpieszenia to chleb powszedni wszelkich urządzeń typu smartfon czy tablet z mobilnym systemem Android lub iOS. Już wkrótce także konwertowalne ultrabooki będą miały je w wyposażeniu standardowym. Otworzy to nowe możliwości w kontrolowaniu tych urządzeń i całkowicie upodobni ich obsługę do popularnych tabletów. Poza tym czujniki lokalizacji przydadzą się nie tylko do nawigacji w terenie, lecz także ułatwią odzyskanie zagubionych Ultrabooków.
Sterowanie głosem
Inżynierowie branży komputerowej i programiści już od dłuższego czasu zajmują się kwestią szybkiego i łatwego sposobu na sterowanie komputerem, a dokładnie jego systemem operacyjnym, za pomocą komend głosowych. Rożnego rodzaju rozwiązania są już stosowane i powszechnie używane np. w urządzeniach mobilnych firmy Apple – tzw. Siri, raczkujące na urządzeniach z systemem Android – Google Now lub głosowy system Smart TV firmy Samsung. Teraz także komputery PC, a w szczególności nowoczesne konstrukcje Ultrabooków z układami Intel Core czwartej generacji (Haswell), mają rozumieć ludzką mowę i dokładnie wykonywać polecenia wydawane głosem. Ma to zapewnić oprogramowanie firmy Nuance nazwane Dragon Assistant.
Rozpoznawanie twarzy
Technologia rozpoznawania twarzy wykorzystuje wbudowaną kamerę oraz oprogramowanie do analizy obrazu. Dzięki temu można przyspieszyć np. proces weryfikacji użytkownika podczas logowania się do systemu operacyjnego.
Rozpoznawanie gestów (śledzenei ruchów)
To co jeszcze niedawno było na ekranach kin czysto naukową fikcją („Raport mniejszości” – 2002 rok), już staje się codziennością. Mowa jest oczywiście o „dyrygowaniu” komputerem za pomocą gestów. Według firmy Intel następna generacja Ultrabooków zrozumie nie tylko mowę, ale rozpozna także co chcemy mu przekazać (rozkazać) za pomocą gestów (ruchów ręki, dłoni, palców).
Podsumowanie
Jak widać w małym i smukłym Ultrabooku drzemią potężne możliwości, które zapewnia im najnowsza technologia, jaka jest obecnie albo już za chwilę będzie obecna. Niestety nie ma też urządzeń idealnych i nie wszystkie wymienione wyżej rozwiązania znajdziemy w każdym modelu. Jednak praktycznie każdy nabywca ultrabooka będzie zadowolony i pod wrażeniem czego może dokonać taki niepozorny komputerek.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!