Wybór telewizorów Smart jest bardzo bogaty, co nie ułatwia zadania konsumentom. Modele i zakres oferowanych przez nie funkcji jest tak duży, że czasem trudno znaleźć istotne różnice pomiędzy telewizorami. Zobaczmy zatem, jakie funkcje Smart oferują najnowsze telewizory marki LG.
Sztuczna inteligencja w telewizorze
Wisienką na torcie w telewizorach LG Smart TV jest zastosowanie sztucznej inteligencji. Dzięki zaawansowanym, uczącym się algorytmom możliwe jest na przykład:
- zapytanie o wyświetlenie filmów z ulubionym aktorem
- zapytanie o przepis na nową potrawę, godzinę lub po prostu pogodę
- szybka zmiana trybu obrazu
- wyłączanie telewizora o zadanej porze
- i wiele innych przydatnych funkcji
Sterowanie głosowe to duży wyróżnik telewizorów LG. Możliwość obsługi głosem w rodzimym języku jest bardzo przydatna i przypomina zwyczajną komunikację werbalną pomiędzy ludźmi. Ma to istotne znaczenie ponieważ nie wszyscy użytkownicy telewizorów władają obcymi językami, których znajomość jest niezbędna w niektórych konkurencyjnych wobec LG telewizorach, nie rozpoznających języka polskiego. Sterowanie głosowe sprawia, że znika kolejna bariera pomiędzy człowiekiem a maszyną, tym bardziej, że telewizor nie milczy, lecz odpowiada na nasze polecenia i to również w języku polskim.
Warto podkreślić, że podczas sterowania głosem telewizor reaguje szybko i bez żadnych opóźnień, które mogłyby irytować niektórych użytkowników. Głosowy sposób obsługi telewizora jest jednym z najprostszych i najbardziej naturalnych form komunikacji oraz, co najważniejsze, nie wymaga od użytkownika żadnego specjalnego szkolenia czy czasochłonnego studiowania instrukcji obsługi. Jedyne o czym musimy pamiętać, to aby polecenia wypowiadać do mikrofonu wyraźnie i nie za szybko.
Ponadto, sztuczna inteligencja w telewizorach LG Smart TV jest w stanie uczyć się swojego użytkownika, tzn. poznawać jego przyzwyczajenia i preferencje, a dzięki temu lepiej dopasowywać do jego potrzeb odpowiedzi czy sugerowane filmy i programy. Dzięki sztucznej inteligencji telewizor będzie w stanie rozpoznać nie tylko standardowe polecenia, lecz także niestandardowe i nietypowe. Na przykład, oprócz polecenia „włącz Player”, dzięki algorytmom uczenia się, telewizor będzie w stanie z czasem sam zrozumieć komendy alternatywne wypowiedziane w języku potocznym w rodzaju „dawaj Player” czy nawet „odpal Player”.
To wszystko oczywiście ułatwia obsługę i korzystanie z telewizora oraz sprawia, że interakcja użytkownika z LG Smart TV może być spontaniczna i naturalna.
Stabilny system operacyjny
Jest fundamentem każdego telewizora Smart TV. Pod tym względem webOS, bo tak właśnie nazywa się system operacyjny telewizorów LG, może się poszczycić nie tylko wysoką stabilnością pracy, lecz także szybkością działania. Tak liczne u niektórych rywali zawieszenia systemu operacyjnego praktycznie się w webOS-ie nie zdarzają.
Łatwa obsługa
Dobry system operacyjny powinien być nie tylko szybki i stabilny, lecz przede wszystkim przyjazny użytkownikowi. Również i w tej kategorii telewizory LG Smart mogą się poszczycić:
- przejrzystym interfejsem
- możliwością przenoszenia lub usuwania aplikacji
- pilotem Magic Remote, który porusza kursorem na ekranie i upraszcza obsługę
Główny interfejs ma wygląd paska umieszczonego przy dolnej krawędzi ekranu. Aplikacje mają postać charakterystycznych czworokątnych ikon i różnią się kolorem, dzięki czemu łatwo odróżnić je od siebie. Jeżeli nie korzystamy z danej aplikacji możemy jej ikonę przenieść np. na koniec paska lub nawet całkowicie ją usunąć (co nie powoduje odinstalowania aplikacji, dzięki czemu możemy łatwo później ją przywrócić).
Nowością w tegorocznych telewizorach LG Smart TV jest zastosowanie dodatkowego paska, który wyświetla informacje specyficzne dla danej aplikacji. I tak jeśli wskażemy kursorem aplikację Netflix lub YouTube, nad standardowym paskiem pojawi się nowy, węższy, na którym znajdziemy konkretne propozycje filmów do obejrzenia. Dzięki tej funkcji mamy teraz bezpośredni dostęp do treści z poziomu głównego interfejsu telewizora, co znacznie ułatwia i przyspiesza włączanie ulubionych filmów, zwłaszcza seriali, których oglądanie chcemy kontynuować. Możemy od razu wskazać program, który chcemy oglądać bez konieczności uruchamiania aplikacji i przedzierania się przez gąszcz filmów i ich odcinków.
Dzięki wbudowanemu akcelerometrowi pilot jest w stanie przekładać ruch dłoni użytkownika na ruch kursora na ekranie. Jak bardzo jest to przydatne, przekona się o tym każdy, kto próbował w telewizorze wpisać coś w wyszukiwarce YouTube’a: musimy żmudnie naciskać każdą literkę a potem mozolnie przesuwać się na inną. W przypadku pilota Magic Remote wystarczy wskazać litery kursorem, który podąża za ruchem naszej dłoni. Koniec żmudnego klikania czy przewijania.
Tym samym telewizory LG Smart udowadniają, że nawet tak prozaiczna czynność jak wpisywanie tekstu może być łatwa i przyjemna.
Duży wybór aplikacji
Trudno wyobrazić sobie nowoczesny telewizor Smart bez dużego wyboru wartościowych aplikacji. Pod tym względem LG Smart TV nie mają się czego wstydzić, wybór jest naprawdę ogromny.
- Amazon Prime Video
- Bollywood Movie Channel
- Chili
- Deezer
- Digital Concert Hall
- Film Box Live
- Google Play – filmy i TV
- HBO Go
- ipla
- Mubi
- Netflix
- player
- Plex
- Rakuten TV
- Showmax
- Spotify Music
- tvp.pl
- TVP VOD
- YouTube
- YouTube Kids
Jeżeli wśród preinstalowanych aplikacji użytkownik nie znajdzie tej, której potrzebuje, będzie mógł ją doinstalować korzystając z LG Content Store, czyli sklepu z aplikacjami. Instalację aplikacji znacznie przyspiesza i ułatwia fakt, że nie jest do tego potrzebne żadne konto. Ponadto, aby znaleźć daną aplikację nie musimy mozolnie przewijać całej listy z aplikacjami, lecz po prostu w polu wyszukiwania wpisać jej nazwę lub nawet jej część, np. dwie lub trzy pierwsze litery.
Aby jeszcze bardziej ułatwić korzystanie z funkcji Smart, na pilocie LG znajdziemy przyciski dedykowane aplikacjom: Netflix oraz Amazon Prime Video. Daje to możliwość uruchamiania aplikacji bez konieczności wcześniejszego włączenia telewizora: po prostu naciskamy przycisk na pilocie, a telewizor LG Smart TV sam wybudza się ze stanu gotowości i uruchamia wybraną aplikację.
Współpraca ze smartfonem
Cóż to byłby za telewizor, który nie współpracowałby z urządzeniami mobilnymi. W LG Smart TV z łatwością można:
- przesyłać na telewizor filmy i zdjęcia ze smartfona lub tabletu,
- pokazywać kopię ekranu smartfona na ekranie telewizora,
- dla posiadaczy iPhonów i iPadów przewidziano obsługę AirPlay 2 – bezprzewodowego protokołu łączenia z urządzeniami firmy Apple.
Współpraca z urządzeniami tworzącymi tzw. Inteligentny dom
Współczesne urządzenia RTV i AGD tworzą dziś jeden wspólny ekosystem, co skraca czas potrzebny na ich obsługę i ułatwia życie konsumentom. Telewizory LG Smart TV są kompatybilne ze Smart Home, czyli elektroniką tworzącą tzw. dom inteligentny.
Za pomocą telewizora LG Smart TV można sterować na przykład klimatyzacją, lodówką lub pralką. Ta ostatnia może wyświetlić na ekranie telewizora LG komunikat o zakończeniu prania lub konieczności przeczyszczenia filtra. A wszystko na przejrzystym i łatwym w obsłudze panelu domowym.
Warto wspomnieć, że telewizor LG Smart potrafi porozumiewać się nie tylko z urządzeniami tej samej marki. Obsługa, komunikacja i wymiana informacji poprzez panel domowy jest możliwa także z urządzeniami innych marek ̶ tych, które wspierają standardy komunikacji określone przez branżową organizację Open Connectivity Foundation. To właśnie ona zajmuje się rozwojem urządzeń Smart wykorzystując do tego rozwiązania open source.
Materiał powstał we współpracy z firmą LG
Zobacz również:
- TruMotion - sprawdź jak ustawić telewizor by płynność obrazu była optymalna
- LG 55E9 - test luksusowego OLED-a 4K
- Pierwszy telewizor LG OLED 8K kupiony w Polsce - kosztuje tyle, co nowy Passat
Komentarze
5