Drugim sposobem na konfigurację routera WRT-150 oraz WRT-300 i dostosowania go do własnych potrzeb jest uruchomienie interfejsu WWW urządzenia. To sposób nieco trudniejszy szczególnie dla początkujących użytkowników, jednak pozwala na dokładniejsze dostosowanie poszczególnych parametrów do pracy w sieci LAN. Po podłączeniu routera do sieci operatora ISP oraz komputera do portu sieci LAN uruchamiamy przeglądarkę internetową i wpisujemy w niej domyślny adres routera: 192.168.1.1. Pojawi się okno z prośbą o uwierzytelnienie - login i hasło to admin.
Pierwsza strona główna prezentuje STATUS routera. Domyślnie uruchamia się ona w języku angielskim, jednak po lewej stronie na samym dole możemy przestawić interfejs użytkownika na POLSKI. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie szczególnie dla osób, które nie znają języka angielskiego, a przy okazji niezbyt wprawnie poruszają się w technologii sieciowej.
By zmienić ustawienia sieciowe i skonfigurować połączenie wchodzimy do zakładki SZYBKA KONFIGURACJA.
Tutaj mamy nieco więcej możliwości konfiguracji połączenia łącza WAN oraz sieci bezprzewodowej. Oprócz statycznego, dynamicznego i połączenia PPPoE, możemy także skonfigurować router do pracy z siecią VPN i protokołem PPTP oraz L2TP. Jeśli znamy parametry połączeń operatora ISP możemy przystąpić do konfiguracji urządzenia. Wybieramy zatem tryb połączenia i konfigurujemy podstawowe parametry: adres IP, maskę, bramę, podajemy hasła uwierzytelniające lub konfigurujemy adres IP serwera VPN.
Kolejną sekcją w SZYBKIEJ KONFIGURACJI jest SIEĆ BEZPRZEWODOWA. Tu również wstępnie konfigurujemy podstawowe parametry sieci, takie jak SSID, kanał oraz rodzaj szyfrowania i wybieramy rodzaj zabezpieczeń. Dodatkowo ustawiamy parametry Regionu. To nic innego jak ustawienie zakresu kanałów, z jakimi router może pracować. W przypadku wykorzystywania routera w Polsce ustawiamy opcję ETSI (Europa). Będziemy mieli do dyspozycji kanały od 1-13 i mocy nadawania do 20 dBm.
Bardzo często w lokalnych sieciach operatorskich administratorzy zabezpieczają się przed użyciem innych niż dopuszczone przez nich urządzeń rozdzielających połączenie internetowe. Najczęściej stosują oni wpisy adresów MAC dopuszczonych punktów dostępowych czy routerów. Jeśli wymieniamy router na inny model to po podłączeniu do sieci ISP nie będzie on działał prawidłowo. Dlatego też w WRT-150 oraz WRT-300 mamy do dyspozycji możliwość sklonowania adresu MAC z istniejącego (dopuszczonego) urządzenia. Tej czynności dokonamy w sekcji Klonuj MAC.
Pora na dopracowanie konfiguracji routera i przygotowanie go do pracy w naszej sieci lokalnej. Z jednej strony konfiguracja, którą przeprowadziliśmy powinna wystarczyć w 90% przypadków użycia urządzenia. Jednak sam dostęp do internetu to nie wszystkie możliwości, jakie oferują routery 8level. Oprócz dużego ułatwienia, jakim jest interfejs oraz system pomocy w języku polskim, dużym plusem obydwu urządzeń jest bardzo przejrzysty i prosty interfejs konfiguracyjny podzielony na zakładki o strukturze drzewa.
Omówimy zatem poszczególne funkcje nieco szerzej, wyjaśniając ich praktyczne zastosowanie. W pierwszej kolejności przyjrzymy się nieco bliżej typowym funkcjom sieciowym, a dalszej przedstawimy możliwości łącza bezprzewodowego i trybów pracy.