Omówiliśmy główne parametry routerów oraz wykonaliśmy kilka testów sprawdzających ich możliwości transmisji danych. Sprawdźmy, jakie możliwości pracy nadajnika sieciowego oferują oba modele i rozważmy przypadki ich użycia oraz wykonania podstawowej konfiguracji.
1. Praca jako punkt dostępowy
W tym trybie urządzenie pracuje jako typowy router wraz z funkcją bezprzewodowego punktu dostępowego. Router zapewnia odpowiedni sposób kierowania ruchu sieciowego w sieci LAN i WAN oraz dodatkowe usługi w postaci serwra DHCP, QoS, czy firewalla. Dostępna jest możliwość podłączania się klientów bezprzewodowych bezpośrednio do nadajnika radiowego. To najbardziej znane zadanie, jakie wykonują routery z punktem dostępowym.
2. Tryb WDS
Ten tryb pracy routera, a dokładniej mówiąc drugiego urządzenia, polega na utworzeniu bezprzewodowego połączenia pomiędzy urządzeniami. Pozwala to na poszerzenie zasięgu sieci WiFi routera z funkcją punktu dostępowego. Jest to przydatne rozwiązanie gdy w stwrzonej już sieci istnieją miejsca na jej obszarze, gdzie sygnał jest bardzo słaby lub następuje zanik zasięgu. W takim przypadku zastosowanie dwóch urządzeń 8level sprawdzi się doskonale jako sieć z mostem WDS. W jaki sposób wykonać konfigurację takiego połączenia? Router z punktem dostępowym (w naszym przypadku będzie to 8level WRT-300) będzie stanowił bramę WDS, natomiast WRT-150 będzie klientem WDS (urządzeniem rozszerzającym zasięg).
Konfigurację musimy podzielić na dwa etapy. Pierwszy z nich będzie obejmował WRT-300. Ustawiamy i konfigurujemy sieć bezprzewodową na routerze WRT-300, który będzie pełnił rolę bramy WDS i punktu dostępowego. W tym celu wchodzimy w zakładkę SIEĆ -> PODSTAWOWE i z menu "Tryb radia" wybieramy "AP+WDS". Dodatkowo zapisujemy sobie parametry: SSID, Szerokość kanału, Region, numer kanału oraz rodzaj zabezpieczeń sieci WIFI. Będą nam potrzebne przy konfiguracji drugiego routera (klienta WDS).
Dla czytelności procesu konfiguracji w prezentowanym przykładzie wyłączyliśmy szyfrowanie sieci WiFi oraz szyfrowanie mostu WDS. Oczywiście w przypadku aktywacji szyfrowania czy to sieci WiFi, czy to mostu WDS, będziemy musieli wprowadzić takie same ustawienia na kliencie WDS.
Następnie przechodzimy do zakładki USTAWIENIA WDS, gdzie będziemy zestawiać most z drugim routerem. W tym miejscu możemy posłużyć się skanerem sieci naciskając przycisk "Skanuj AP" (otworzy się okno, w którym wybieramy sieć WiFi drugiego routera). Możemy także ręcznie wpisać dowolną nazwę dla naszego mostu oraz podać adres MAC routera klienta WDS (interfejsu WiFi).
W tym miejscu konfiguracja po stronie WRT-300 jest zakończona.
Pora połączyć się teraz z routerem WRT-150 i dokonać na nim stosownych zmian. Najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie się do urządzenia kablem sieciowym i wyłączenie na chwilę interfejsu WiFi w komputerze. Unikniemy w ten sposób problemów związanych z prawidłową komunikacją. Po zalogowaniu do WRT-150 przechodzimy do zakładki SIEĆ BEZPRZEWODOWA -> PODSTAWOWE i ustawiamy takie same parametry sieci, jakie mieliśmy w routerze WRT-300 (nazwę sieci, kanał, szerokość kanłu, itd.)
Wchodzimy następnie do zakładki BEZPIECZEŃSTWO (jak wcześniej wspomniałem dla przejrzystości konfiguracji wyłączyliśmy zabezpieczenia sieci WiFi) i wyłączamy zabezpieczenia sieci WiFi.
Wracamy z powrotem do zakładki PODSTAWOWE i ustawiamy "Tryb radia" na "WDS". Po raz kolejny wchodzimy do zakładki BEZPIECZEŃSTWO i tym razem wyłączamy zabezpieczenia mostu (wyłączone dla przejrzystości konfiguracji).
Na koniec przyszła pora na zestawienie mostu WDS poprzez dodanie adresu MAC głównego routera WRT-300. Wchodzimy zatem w WRT-150 do zakładki USTAWIENIA WDS i uruchamiamy SKANUJ AP, wybieramy sieć SSID z routera WRT-300 i klikamy POŁĄCZ, a gdy okienko się zamknie, potwierdzamy wpis przyciskiem DODAJ.
Wpis powinien pojawić się w tabeli wpisów w USTAWIENIACH WDS.
Pozostaje jeszcze wyłączyć serwer DHCP na kliencie WDS.
Most WDS powinien zostać zestawiony pomiędzy urządzeniami WRT-300 i WRT-150. Możemy to sprawdzić w prosty sposób. Wystarczy podłączyć się kablem sieciowym do klienta WDS - WRT-150 i wykonać komendę ping do routera WRT-300.
3. Tryb Klienta
W trybie Klienta, a właściwie AP Klienta routery 8level WRT-150 oraz WRT-300 mogą pracować w dość podobnym trybie, jak bezprzewodowa karta sieciowa. I to rozbudowana bezprzewodowa karta sieciowa.
Tryb funkcjonowania i pracy AP Klienta jest bardzo podobny do trybu WISP. Różnicą jest fakt, że w trybie AP Klient nie jest wykonywany NAT, a sieć bezprzewodowa i router służą jako medium transmisyjne, nie zaś medium zarządzające ruchem sieciowym. Jeszcze jedną różnicą, szczególnie w porównaniu z trybem WISP + AP, jest brak możliwości połączenia poprzez WiFi do Klienta AP. Jedynym możliwym połączeniem jest podłączenie klientów sieciowych kablem sieciowym. To rozwiązanie może być przydatne jako rozbudowa istniejącej infrastruktury sieci LAN lub np. podłączenie do sieci odległych urządzeń, które mają tylko interfejs Ethernet.
Konfiguracja routerów WRT-150 i WRT-300 w trybie Klienta jest bardzo prosta. Posłużymy się obydwoma urządzeniami. WRT-300 będzie routerem, który udostępnia sygnał sieci WIFI. Z kolei WRT-150 będzie jego klientem AP. Router WRT-300 powinien pracować w trybie "Punkt dostępowy". Następnie podłączamy się przewodem sieciowym do WRT-150 i przechodzimy do zakładki PODSTAWOWE, wybierając Tryb radia: Klient.
Następnie w sekcji SSID klikamy przycisk SKANUJ AP. Otworzy się okno, w którym router wyświetli punkty dostępowe, do których możemy się podłączyć.
Po połączeniu pozostaje jeszcze ustawić takie same ustawienia zabezpieczenia połączenia WiFi oraz wyłączyć na WRT-150 serwer DHCP.
Po konfiguracji WRT-150 powinien rozpocząć pracę w trybie klienta AP. Warto mieć jeszcze jeden fakt na uwadze. Router w funkcji klienta AP pobiera adres IP z serwera DHCP (w naszym przypadku z WRT-300). Bez dodatkowej konfiguracji nie będzie możliwości zarządzania urządzeniem AP Klient (WRT-150). Dlatego warto pamiętać, jakie ustawienia adresacji IP mieliśmy przed konfiguracją routera. Połączenie z interfejsem GUI urządzenia będzie możliwe, jeśli w komputerze, z którego się łączymy ustawimy tą samą klasę adresową.
4. Tryb Repeater
Ostatnim z ustawień oferowanych przez routery 8level jest tryb Repeatera. To funkcjonalność pozwalająca na odbieranie sygnału z innego punktu dostępowego i przekazywanie go dalej (wzmocnionego). Tryb repeatera w prosty sposób umożliwia poszerzenie zasięgu sieci bez konieczności budowy dodatkowej infrastruktury sieciowej LAN i może zostać wykorzystany w przypadku, gdy główny router nie ma możliwości utworzenia mostu WDS.
By przedstawić konfigurację Repeatera posłużymy się routerem WRT-300 jako punktem dostępowym oraz WRT-150 jako urządzeniem pracującym w trybie Repeater. Logujemy się zatem do WRT-300 i zapisujemy dane dotyczące adresacji IP, szyfrowania oraz nazwy sieci WIFI.
Następnie podłączamy się przewodem sieciowym do WRT-150, zmieniamy adresację IP na taką samą, jaka jest obecna w konfiguracji routera WRT-300. W naszym przypadku zmienimy adres IP 192.168.1.1 na 192.168.0.20.
Następnie przechodzimy do SIEĆ -> TRYB PRACY i ustawiamy tryb "Most". Wracamy z powrotem do SIEĆ BEZPRZEWODOWA -> PODSTAWOWE i w sekcji "Tryb radia" ustawiamy na "Repeater".
Klikamy w SKANUJ AP i z listy dostępnych sieci bezprzewodowych wybieramy tą, której zasięg chcemy poszerzyć. Dodatkowo musimy skonfigurować (o ile istnieją) zabezpieczenia sieci WIFI, której zasięg poszerzamy.