Po uruchomieniu serwera otrzymujemy dostęp do wielu narzędzi pozwalających na wykonywanie różnych operacji przez przeglądarkę internetową. Wiele z nich umożliwia łatwe instalowanie nowych aplikacji lub ich konfigurowanie bez rozbudowanej znajomości obsługi systemu Linux. Podstawowym panelem zarządzania jest CP Panel, który ukazuje się nam zaraz po zalogowaniu. Odnośniki do jego najważniejszych funkcji zebrane zostały na ekranie startowym.
W zakładce Zarządzanie VPS znajdziemy przede wszystkim odnośnik do panelu Virtuozzo, ale o nim napiszemy szerzej później. Możemy tu także wyłączyć serwer lub zaktualizować system operacyjny. W podzakładce Adresy IP znajdziemy listę przypisanych do usługi numerów. Klikając na Aplikacje znajdziemy listę szablonów systemów operacyjnych zainstalowanych na naszym serwerze.
Bardzo ważne są dwie ostatnie zakładki. Możemy w nich przeglądać zapisane kopie zapasowe oraz na żądanie takową wykonać. W takim przypadku podajemy oczywiście jej nazwę oraz tryb kopii. Możemy także wyłączyć serwer na czas tej operacji.
Poprzez zakładkę Parallels Plesk Panel możemy uzyskać dostęp właśnie do tego narzędzia. Możemy tutaj również reinicjalizować oprogramowanie oraz zmienić hasło dostępu administratora do panelu. Znajduje się tutaj również odnośnik do okna zarządzania domenami, jeśli nie skonfigurowaliśmy ich podczas zakupu serwera.
Zakładka Konto daje dostęp do wszystkich narzędzi służących do zarządzania naszą subskrypcją. Możemy tutaj kupić dostęp do dodatkowych serwerów, zarejestrować domenę, zmienić plan aktywnej usługi lub rozszerzyć ją o dodatkowe zasoby, co aktualnie ogranicza się niestety tylko do kupna dodatkowych adresów IP. Oprócz tego opłacimy tutaj również zaległe faktury i zmienimy ustawienia konta. Warto wspomnieć też o ostatniej zakładce Pomoc i wsparcie. Znajdziemy tam system zgłoszeń do pomocy technicznej oraz centrum pomocy z przydatnymi poradnikami i odpowiedziamy na najczęściej zadawane pytania.
Drugim z dostępnych panelów jest Virtuozzo Power Panel. Daje nam on dostęp do funkcji związanych przede wszystkim z działaniem serwera. Po zalogowaniu wita nas Pulpit z najważniejszymi informacjami. Od razu warto zwrócić uwagę na przyciski umieszczone na górze strony służące do uruchamiania, wyłączania i restartu maszyny.
Przejrzyjmy jego najciekawsze funkcje. Zakładka Menedżer plików pozwala na wgrywanie i zgrywanie plików bez użycia żadnych dodatkowych programów lub korzystania z SSH. Konserwacja i naprawa umożliwia przywrócenie sprawności serwera, zresetowanie systemu operacyjnego do stanu początkowego lub cofnięcie się do utworzonej wcześniej kopii zapasowej. Z kolei w Zasoby podejrzymy aktualny stan użycia procesora i pamięci serwera.
Bardzo interesująca jest zakładka Pakiety oprogramowania. Pozwala ona na instalowanie dodatkowych aplikacji bez wchodzenia do powłoki systemu Linux. Ułatwia to zadanie osobom, które nie znają dobrze tego systemu i chciały by po prostu szybko zainstalować żądaną aplikację ze specjalnie przygotowanej bazy. Wystarczy po wejściu w Instaluj nowy pakiet wybrać interesujące pozycje i kliknąć Instaluj. Zakładka przyda się również do usuwania zbędnych programów.
Panel daje również dostęp do kilku głębszych funkcji systemowych. Możemy w nim podejrzeć aktualnie uruchomione usługi lub procesy, a także zarządzać nimi. Możemy także skorzystać z połączenia SSH poprzez napisaną w Javie wtyczkę bez korzystania z dodatkowych aplikacji. Virtuozzo Power Panel zapisuje również wiele ciekawych logów działania serwera.
Ostatnim już panelem jest najbardziej rozbudowany Parallels Plesk Panel. Pozwala on przede wszystkim na zarządzanie zainstalowanym na serwerze oprogramowaniem, często bez ręcznej modyfikacji ustawień przez SSH. Powyżej widzimy stronę główną, która ukazuje się nam po zalogowaniu.
Zakładka Użytkownicy pozwala na tworzenie i modyfikowanie uprawnień osób, które mają dostęp do panelu Parallels. Podajemy tutaj ich nick, dane oraz zasady dostępu do różnych funkcji.
Zakładka Strony www i domeny to wszystko związane z serwerem stron internetowych. Możemy tutaj zarządzać zainstalowanymi aplikacjami, umieszczonymi w sieci plikami, dostępem FTP dla różnych użytkowników, ustawieniami DNS, konfiguracją domen oraz bazą danych MySQL.
W zakładce Poczta skonfigurujemy adresy email w obrębie przechowywanych na serwerze domen. Utworzymy nowych użytkowników, aliasy oraz przekierowania na inne adresy. Każdy użytkownik może tutaj ustawić również automatyczną odpowiedź na przykład na czas urlopu.
Odwiedzając aplikacje możemy w łatwy sposób zarządzać zainstalowanymi na serwerze www skryptami. Zamiast pobierać paczki ze stron producenta, wysyłać je, a następnie przechodzić przez proces instalacji możemy zrobić to w kilku kliknięciach i błyskawicznie uruchomić przykładowo blog Wordpress.
Zakładka Współdzielenie plików pozwala na zarządzanie systemem przechowywania danych na serwerze, upload nowych plików i zarządzanie już załadowanymi. Możemy również nawiązać połączenie z katalogiem sieciowym z PCta by używać go tak jak zwykłego, podpiętego do komputera nośnika.
Zakładka Statystyki jak sama nazwa wskazuje daje nam dostęp do różnych informacji dotyczących ruchu lub wykorzystania miejsca na serwerze.
Ostatnia zakładka Serwer umożliwia na zarządzanie różnymi cechami i ustawieniami serwera. Możemy tutaj zarządzać VPSem jak i samym panelem Parallels. Oprócz tego umieszczono tutaj skróty między innymi do aktywnych modułów Apache, ustawień serwera poczty, zarządzania certyfikatami SSL czy ustawień domen.
Jeśli jednak wolimy zrobić wszystko sami, możemy skorzystać z tradycyjnego i niezawodnepo połączenia przez SSH. By z niego korzystać potrzebna jest jednak co najmniej podstawowa wiedza z obsługi systemu Linux i odpowiedni program, taki jak PuTTY.
Domyślnie system operacyjny nie posiada powłoki graficznej, jednak tą można łatwo doinstalować. W naszym przypadku korzystaliśmy z nakładki Gnome, ale zastąpić można ją na przykład przez KDE lub inną, wszystko według upodobań. Oprócz tego by wyświetlić podgląd pulpitu musimy zainstalować serwer VNC, jak na przykład TigerVNC, odpowiednio go skonfigurować i połączyć się z nim z lokalnego komputera przy użyciu aplikacji klienta, takiej jak TightVNC Viewer.