A10-6700 to topowy model AMD Richland o obniżonym poborze energii. Zobaczcie jak sprawuje się ten energooszczędny APU z wydajną grafiką.
wykorzystanie tej samej podstawki co Trinity (FM2), wydajny zintegrowany układ graficzny Radeon HD 8670D, wydajniejszy od poprzednika (A10-5700) przy zachowaniu tego samego TDP (65 W), dobra wydajność przy wsparciu OpenCL, obsługa technologii AMD Eyefinity, zestaw instrukcji procesora AES, AVX, FMA/XOP, możliwość OC
Minusycena wyższa od poprzednika (A10-5700)
Pomimo ofensywy Intela i zwiększenia wydajności zintegrowanych grafik w procesorach Haswell, APU AMD wciąż dysponują najbardziej wydajnymi zintegrowanymi grafikami w swoim segmencie. Dystans wydajnościowy pomiędzy układami graficznymi instalowanymi w procesorach tych obu producentów wyraźnie się zmniejszył, jednak pewne jest, że w kwocie do 600 zł nie znajdziemy nic wydajniejszego.
Na naszych łamach prezentowaliśmy już topowy APU AMD Richland o oznaczeniu A10-6800K. Charakteryzował się on odblokowanymi mnożnikami CPU i GPU, oraz TDP na poziomie 100 W. Dziś testujemy model A10-6700 (mnożniki zablokowane), a jego TDP wynosi tylko 65 W. Kwoty jakie należy wyłożyć w przypadku obu tych modeli są zbliżone. Cena producenta jest identyczna – jednak ceny sklepowe mogą się różnić.
A10-6700 jest następcą modelu A10-5700 i drugim po A10-6800K najwydajniejszym APU w ofercie AMD. Brak litery K w nazwie oznacza, że posiada on zablokowane mnożniki. Można go podkręcać za pomocą magistrali, ale traci się wtedy zaletę zmniejszonego poboru energii. Jeśli chcemy podkręcać APU, znacznie sensowniej jest wybrać któryś z modeli z odblokowanym mnożnikiem. Wydajność nowego modelu jest łatwa do oszacowania i powinna być zbliżona do modelu 5800K. Może być ona nieco niższa, z powodu mniejszej rezerwy energetycznej (A10-5800K - 100 W TDP > A10-6700 - 65 W).
Żeby uczynić testy ciekawszymi, wykorzystaliśmy Windows 8.1 Preview 64-bit oraz sterowniki AMD przeznaczone dla tego systemu. Wszystkie poprzednie testy wykonywane były na systemie Windows 7 SP1 64-bit. Oczywiście nie należy spodziewać się cudów. Swego czasu cały internet huczał na temat "magicznych 10% wydajności", które miała zapewnić przesiadka z Windows 7 na Windows 8 w przypadku procesorów modułowych (AMD FX, AMD Trinity i AMD Richland). Windows 8 zapewnia lepszą obsługę modułów co skutkuje skuteczniejszą obsługą Turbo procesorów AMD. W Windows 7 zdarzało się, że procesory AMD nie "wskakiwały" na wyższe taktowanie Turbo, chociaż program/gra wykorzystywała tylko połowę rdzeni. W pewnych przypadkach faktycznie może to zapewnić nieco wyższą wydajność (dotyczy to zwłaszcza modeli, gdzie pomiędzy taktowaniem bazowym, a Turbo istnieje duża różnica), ale nie należy liczyć na wyższą wydajność w każdym przypadku.