Nie trudno zauważyć, że w sekcji Basic nie znajdziemy opcji związanych np. z przekierowaniem portów czy dodatkowymi funkcjami bezpieczeństwa. TP-Link celowo przeniósł je do sekcji zaawansowanej, gdyż w większości przypadków nie są one potrzebne dla typowego użytkownika. Co znajdziemy w zakładce z zaawansowanymi ustawieniami?
Na początku sekcja Status – to nieco bardziej rozbudowana zakładka Network Map gdzie zlokalizowano więcej informacji o parametrach sieci LAN i WAN. Elementy konfiguracji połączenia WAN i dostępu do internetu odnajdziemy w zakładce Network i Operation Mode. Ta druga odpowiada za tryb pracy routera:
- opcja 3G/4G Router mode umożliwi korzystanie z łącza operatora GSM,
- jeśli MR200 zostanie przełączony w tryb Wireless Router Mode będziemy mogli wykorzystać port 4 przełącznika LAN jako port WAN i podłączyć TP-Link do innego operatora ISP.
Szkoda, że TP-Link nie pokusił się o wbudowanie funkcjonalności łącza zapasowego. Takie rozwiązanie idealnie sprawdziłoby się w sytuacjach gdzie mamy do dyspozycji klasyczne łącze przewodowe a poszukujemy rozwiązania łącza backupowego w technologii 3G/4G.
W TP-Linku MR200 mamy za to jedną ciekawą funkcjonalność jeśli chodzi o możliwości WAN – mechanizm IPSec VPN. Funkcja ta pozwala na zestawienia szyfrowanego połączenia pomiędzy dwoma odległymi lokalizacjami i korzystanie z tak zestawionego linku jako połączenia dwóch segmentów sieci LAN. W takiej konstrukcji urządzenia znajdujące się w jednym jak i drugim segmencie sieci LAN będą się wzajemnie mogły komunikować. Funkcję włączamy w zakładce IPSec VPN.
Oczywiście producent nie zapomniał o elementach obsługi karty SIM. Router obsługuje karty SIM zabezpieczone kodem PIN jak i bez niego. Mamy również możliwość ustawienia limitu transferu danych z funkcją alertu. TP-Link został także wyposażony w obsługę wiadomości tekstowych SMS. Rozwiązanie przydatne w przypadku odbierania komunikatów od operatora GSM.
Jeśli ustawienia sieciowe operatora GSM nie zostały wykryte prawidłowo to w sekcji Internet mamy możliwość określenia profilu sieciowego. Tu również ustawimy funkcje roamingu GSM oraz tryb pracy sieci 3G lub 4G.
W zaawansowanych ustawieniach routera znajdziemy jeszcze jedną ciekawą funkcjonalność – obsługę protokołu TR-069. Dzięki niemu MR200 może być zarządzany zdalni, konfigurowany zdalnie i automatycznie z wykorzystaniem serwerów ACS (Auto-Configuration Server). Rozwiązanie to jest przydatne w przypadku gdy nasz operator ISP posiada szczególne ustawienia, które nie zawsze są proste w konfiguracji.
Ważnym elementem funkcjonalności routera są mechanizmy administracji. W sekcji System Tools odnajdziemy wszelkie niezbędne narzędzia pozwalające na zarządzanie routerem:
- ustawienia czasu – opcja przydatna w przypadku harmonogramów blokady rodzicielskiej oraz sieci WiFi,
- narzędzia diagnostyczne – testy karty SIM, połączenia WAN,
- opcje aktualizacji oprogramowania oraz zapisywania i odtwarzania kopii zapasowej,
- ustawienia konta administratora oraz możliwości zdalnej administracji,
- narzędzia do odczytu logów i parametrów routera – System Log oraz wsparcie dla SNMP,
- statistics – statystyki połączonych urządzeń do routera.