TP-Link Neffos X1 Lite - test jednego z najlepszych smartfonów za 500 zł
Kosztujący mniej niż 500 złotych, TP-Link Neffos X1 Lite dysponuje ekranem HD, dobrym aparatem i szybkim systemem. Czy ma jakieś wady?
Android 7.0 z prostą nakładką; zadowalająca wydajność; wysoka jakość zdjęć dziennych; dobra jakość nagrań z głównej kamery; bardzo intuicyjna aplikacja aparatu; możliwość korzystania z dwóch kart SIM; wbudowany czytnik linii papilarnych; dobra jakość wykonania;
Minusykrótki czas pracy na baterii; mocno przeciętne selfie;
TP-Link Neffos X1 Lite - krótka recenzja
Kiedy firma TP-Link wprowadzała na rynek pierwszego smartfona wiele osób sugerowało, że nie ma szans na odniesienie większego sukcesu i bardzo szybko z tego typu urządzeń zrezygnuje. Do tej pory nic takiego nie miało jednak miejsca. Przeciwnie, coraz częściej udaje się zaskoczyć naprawdę udaną propozycją. Czy do grona godnych polecenia modeli zaliczymy również TP-Link Neffos X1 Lite? Sprawdziliśmy czym może pochwalić się ta bardzo tania konstrukcja.
Obudowa
Po smartfonie oferowanym za 499 złotych nie wypada oczekiwać najwyższej jakości materiałów. Obudowa TP-Link Neffos X1 Lite wykonana została z tworzywa sztucznego, ale jest ono dobrej jakości.
Matowa powierzchnia zapobiega zbieraniu odcisków palców i innych zabrudzeń, wydaje się też całkiem odporna, ponieważ podczas testów nie pojawiły się nawet najmniejsze zarysowania. Chociaż tylna klapka wyglądać może na wymienną, nic z tego. Do baterii się nie dostaniemy.
Całość nie jest przesadnie smukła, mierzy 8,5 mm grubości. Tylne krawędzie obudowy zostały jednak zakrzywione, dzięki czemu smartfon dobrze dopasowuje się do dłoni i przy wyświetlaczu o przekątnej 5 cali (mimo szerokich ramek) daje się go obsługiwać jedną dłonią. TP-Link Neffos X1 Lite jest stosunkowo lekki, waży 138 g.
Poza płaszczyznę obudowy wystaje nieco miejsce, w którym ulokowano moduł głównego aparatu oraz czytnik linii papilarnych. Obecność tego ostatniego może przy tej cenie smartfona zaskakiwać. Jakby tego było mało, czytnik działa tu naprawdę dobrze, jest skuteczny i dość szybki.
Na prawej krawędzi ulokowano przyciski regulacji głośności oraz zasilania, a na lewej szufladę na kartę SIM oraz microSD (alternatywnie dwie karty SIM).
Złącze słuchawkowe wylądowało na górze, a złącze microUSB na dole. Temu ostatniemu towarzyszy głośnik. Warto zaznaczyć, że tego typu lokalizacja sprawia, że dość łatwo zastawić go podczas korzystania ze smartfona w pozycji poziomej.
Czas pracy na baterii
- typowo: 1 dnia
- maksymalnie: 1,5 dnia
- średni SOT: 3,5 godzin
- pojemność: 2550 mAh
- łatwa wymiana baterii: nie
Bateria o pojemności 2550 mAh nie wróżyła niczego dobrego i testy żadnego pozytywnego zaskoczenia niestety nie przyniosły. TP-Link Neffos X1 Lite pracuje na jednym ładowaniu tylko 1 dzień, przy czym średni SOT to około 3,5 godziny, a maksymalnie nieco ponad 4 godziny.
Możliwe jest wydłużenie czasu pracy do około 1,5 dnia, ale jedynie w przypadku ograniczania się do najprostszych czynności. Z drugiej strony, osoby korzystające z urządzenia bardzo intensywnie zmuszone będą sięgać po ładowarkę częściej. Po rannym wyjściu z domu i wieczornym powrocie bateria będzie opróżniona. Test ciągłego odtwarzania materiału wideo (HD, poziom jasności ekranu na 50%) dał skromny wynik 8 godzin i 20 minut. Pełne ładowanie trwa tutaj ponad 2 godziny.
Wyświetlacz
- przekątna: 5 cali
- rozdzielczość: 720 x 1280 px
- typ: IPS LCD
TP-Link Neffos X1 Lite posiada 5-calowy wyświetlacz wykonany w technologii IPS i prezentujący obraz o rozdzielczości HD. Z uwagi na cenę urządzenia trudno mieć co do tego większe zastrzeżenia. Współczynnik ppi (liczba pikseli na cal) wynosi tutaj 294. Kąty widzenia są wystarczająco szerokie, odwzorowanie kolorów poprawne, ale maksymalny poziom jasności mógłby być nieco wyższy.
Pod wyświetlaczem umieszczono fizyczne przyciski funkcyjne, nie są one podświetlane. Niewątpliwym plusem jest za to obecność filtra światła niebieskiego, o czym niekiedy zapominają nawet producenci nieco droższych modeli.
Wydajność i system
- oprogramowanie: Android 7.0 + NFUI 2.1
- procesor: MediaTek MT6750
- pamięć RAM: 2 GB
- pamięć wewnętrzna: 16 GB (realnie nieco około 10 GB)
TP-Link Neffos X1 Lite wyposażono w ośmiordzeniowy procesor MediaTek MT6750 z grafiką Mali T860MP2. W połączeniu z pamięcią RAM o pojemności 2 GB zapewnia on dobrą jak na tak tani telefon szybkość i wydajność. Interfejs nie działa może błyskawicznie, ale stabilnie. Śmiało myśleć można tutaj nawet o zabawie z mniej i średnio zaawansowanymi grami.
Jeśli chodzi o system, mamy tutaj Androida w wersji 7.0 Nougat z nakładką NFUI 2.1. Nie odbiega ona mocno od czystej odsłony platformy Google, różnice koncentrują się przede wszystkim na stylistyce. Nie preinstalowano dodatkowych aplikacji. Na starcie otrzymujemy niespełna 10 GB pamięci wewnętrznej.
Funkcje które warto wyróżnić:
- Tryb ochrony oka (filtr światła niebieskiego) - wyświetlacz zmienia barwę na bardziej żółtą, dzięki czemu po zmroku nie męczy nadmiernie wzroku
- Dual SIM (hybrydowy) - możliwość używania dwóch numerów telefonicznych
- Obsługa gestami - dwukrotne dotknięcie ekranu w celu jego wybudzenia, przeciągniecie po wyświetlaczu trzema palcami w celu wykonania zrzutu ekranu
- Czytnik linii papilarnych do odblokowywania ekranu, blokowania dostępu do wybranych aplikacji lub wykonywania zdjęć (może zastępować fizyczny spust migawki)
Przykładowe zdjęcia i filmy
- aparat tylny: 13 Mpix, filmy Full HD (1920x1080 pikseli)
- aparat przedni: 5 Mpx
- stabilizacja optyczna: brak
- lampa LED: tak
Tylny aparat TP-Link Neffos X1 Lite cechuje się matrycą 13 Mpix i przysłoną f/2.0, warto zaakcentować też autofokus PDAF. W teorii całkiem nieźle, a w praktyce? Jeśli spotkacie się z opiniami, iż pod względem możliwości fotograficznych TP-Link Neffos X1 Lite nie wyróżnia się na tle innych budżetowców niczym szczególnym, weźcie to z dystansem.
W dobrym świetle pokusić można się tutaj o wykonanie naprawdę ładnego zdjęcia, śmiało mogę przyznać, że zdecydowanie lepszego niż oczekiwałem. Reprodukcja kolorów jest poprawna, podobnie jak rozpiętość tonalna, a na największą uwagę zasługuje duża szczegółowość.
Gorsze światło to już charakterystyczny dla aparatów w tańszych smartfonach zauważalny spadek jakości zdjęć, pojawiają się widoczne szumy. Ogólnie aparat główny zapisać trzeba tu jednak na plus, tym bardziej, że ma całkiem sprawnie działający HDR oraz podwójną diodę LED.
przykład działania funkcji HDR
Front to aparat 5 Mpix. Jakość zdjęć nie rzuca na kolana, ale pamiętać trzeba o cenie smartfona. Tutaj diody LED już nie ma, ale przewidziano opcję doświetlania wyświetlaczem.
Gówna kamera pozwala na rejestrowanie filmów w maksymalnej rozdzielczości Full HD - przy 30 klatkach na sekundę. Podobnie jak w przypadku zdjęć, trudno mieć zastrzeżenia co do jakości. Oceny nie obniża brak stabilizacji obrazu, w tej cenie nie wypada się na nią nastawiać.
Inne informacje:
- Dual SIM: tak (hybrydowy)
- 4G LTE: tak
- Miejsce dla microSD: tak
- Czytnik linii papilarnych: tak
- NFC: nie
- Radio FM: tak
- Szybkie ładowanie: nie
- Bezprzewodowe ładowanie: nie
- Jakość i moc głośnika: 3,5/5
Jeśli szukacie smartfona za mniej niż 500 złotych, TP-Link Neffos X1 Lite bez wątpienia warto brać pod uwagę. Większość konkurentów pokona pod względem wydajności, jest dobrze wykonany, ma solidny wyświetlacz i zaskakująco dobry aparat główny. Pozytywnie zaskakiwać może też obecność czytnika linii papilarnych. Wady? Krótki czas pracy na baterii. Gdyby nie to, TP-Link Neffos X1 Lite byłby w swoim przedziale cenowym niemal bezkonkurencyjny.
TP-Link Neffos X1 Lite - nasza ocena
- Obudowa:
dobry - Czas pracy na baterii:
dopuszczający plus - Wyświetlacz:
dostateczny plus - Wydajność i system:
dobry - Przykładowe zdjęcia i filmy:
dobry plus
Komentarze
9