Bohaterem tego testu jest Neffos X9 - smartfon stworzony przez popularnego producenta produktów sieciowych - firmę TP-Link. Odznacza się on podwójną kamerką główną, Androidem 8.1, dużym ekranem 18:9 oraz dobrym czasem pracy na baterii. Recenzja.
- android 8.1 z lekką nakładką,; - wystarczająca wydajność,; - zadowalająca jakość zdjęć dziennych,; - szybki czytnik linii papilarnych,; - odblokowywanie twarzą,; - standardowe gniazdo słuchawkowe,; - możliwość korzystania z dwóch kart SIM,; - obsługa kart micro SD,; - dobry czas pracy na baterii,; - dobrze wykonana obudowa,; - wyświetlacz 18:9.
Minusy- niska rozdzielczość ekranu,; - przeciętna jakość nagrań.
TP-Link Neffos X9 - recenzja
Gdy ponad dwa lata temu znana z urządzeń sieciowych firma TP-Link wprowadzała na rynek swoje pierwsze smartfony pod marką Neffos, wiele osób sceptycznie podchodziło do tego, czy w ogóle osiągną one sukces. My po pierwszym kontakcie ze smartfonami Neffos X1 oraz Neffos X1 Lite, stwierdziliśmy, że propozycje tego producenta należą do udanych, co potwierdziła ich całkiem spora popularność wśród osób poszukujących dobrego, a zarazem niedrogiego smartfona.
Kolejnym modelem tego producenta, który trafił w nasze ręce jest Neffos X9 kosztujący około 799 zł. Konkurencja w podobnej kwocie jest naprawdę spora. Sprawdziliśmy, czy smartfon ten jest w stanie z nią rywalizować.
Budowa oraz jakość wykonania
- Wymiary (wy/sz/gr): 159.47 x 76.31 x 7.85 mm
- Masa: 168 g
- Materiał: tworzywo sztuczne
W obecnych czasach dobrze wykonany, a zarazem stosunkowo niedrogi smartfon staje się powoli zjawiskiem wręcz oczywistym. Poprzednie modele Neffos, jakie gościliśmy w naszej redakcji, nie odstawały pod tym względem od swoich konkurentów, dlatego oczekiwaliśmy również tego samego od bohatera tej recenzji.
Obudowa wykonana z bardzo dobrej jakości tworzywa sztucznego jest elegancka, wytrzymała i przyjemna w dotyku. Jej powierzchnia została wykończona w wyniku frezowania CNC, co oprócz walorów estetycznych wpływa również na lepszą pewność chwytu.
Nie jest ona po prostu aż tak śliska, jak niektóre szklane lub ceramiczne smartfony i nie zostają na niej odciski palców. Odporność na drobne rysy oraz wgniecenia z pewnością jest lepsza niż w przypadku smartfonów wykonanych z aluminium. W pudełku wraz z urządzeniem znajdziemy także przeźroczyste etui sylikonowe, które pozwoli zachować jego nienaganny wygląd na dłużej.
Wzdłuż górnej oraz dolnej krawędzi tylnego panelu poprowadzono charakterystyczne chromowane „paski", które nachodzą również na boki smartfona. Zwyczaj są one obecne jedynie w modelach wykonanych w całości ze stopu aluminium lub innego metalu, gdyż jest to niezbędne do prawidłowej pracy anten. Ich obecność w Neffos X9 prawdopodobnie jest więc jedynie zabiegiem stylistycznym.
Neffos X9 jest całkiem poręczny jak na smartfona z niemalże 6-calowym ekranem. Zastosowanie wyświetlacza o wydłużonych proporcjach 18:9 oraz bardzo cienkich ramkach bocznych sprawiło, że obudowa odznacza się wielkością podobną do tradycyjnych smartfonów 16:9 z ekranem o przekątnej 5,5 cala. Mamy więc więcej miejsca na treść przy podobnych gabarytach.
Stosunkowo kompaktowa budowa oraz przyjemnie wyprofilowane krawędzie przekładają się na wygodną obsługę nawet przy użyciu jednej ręki.
Kamerka główna, do której jeszcze wrócimy w dalszej części recenzji, składa się z dwóch obiektywów, które delikatnie wystają ponad powierzchnię obudowy. Nie jest to jednak wada, gdyż podobną cechą odznacza się praktycznie każdy współczesny smartfon. Niewielka „górka" w żaden sposób nie wpływa na stabilność smartfona, wtedy gdy leży na płaskich powierzchniach, a rant wokół szkła zapobiega porysowaniu obiektywów.
Ładowanie baterii odbywa się poprzez popularny port micro USB umieszczony w dolnej krawędzi smartfona. Wiele osób z pewnością liczyłoby na nowsze złącze typu USB-C, jednak na tę chwilę jest ono wciąż stosunkowo rzadko spotykane w smartfonach z tej półki cenowej.
Wyświetlacz 18:9
- Typ: IPS
- Wielkość: 5,99 cala
- Rozdzielczość: 720:1440 px, proporcje 18:9
- Obsługa w okularach polaryzacyjnych: liczne przebarwienia oraz przyciemniony obraz w pionie, wygodna w poziomie
Neffos X9 odznacza się ekranem IPS LCD o przekątnej 5,99 cala oraz nowoczesnych, wydłużonych proporcjach 18:9. Jego rozdzielczość to jedynie 1440x720 pikseli, co przekłada się na niezbyt dużą gęstość pikseli wynoszącą 269 ppi.
Obraz nie jest aż tak ostry i szczegółowy jak w smartfonach z ekranem Full HD+, które bez problemu można znaleźć w tym przedziale cenowym. Głównym powodem, który mógł zadecydować o wyborze takiego, a nie innego panelu jest najprawdopodobniej zastosowany procesor MediaTek, o którym więcej informacji znajdziecie w dalszej części tekstu.
W praktyce rozdzielczość 720p na ogół nie jest aż tak uporczywa, jakby się mogło wydawać. Trzeba liczyć się jednak z tym, że pojedyncze piksele mogą być widoczne, a czcionki mniej ostre, co z pewnie zauważą osoby przyzwyczajone do bardziej szczegółowych wyświetlaczy.
Ekran niską rozdzielczość nadrabia przyzwoitą reprodukcją barw. Kolory są zdecydowanie bardziej nasycone niż w ekranach montowanych w innych smartfonach z średniej-niższej półki, przy jednoczesnym zachowaniu ich naturalności. Kontrast jest dobry, kąty widzenia są szerokie, a czernie dostatecznie głębokie jak na niedrogi panel IPS. Wyświetlany obraz wyglądałby naprawdę atrakcyjnie, gdyby nie jego niska szczegółowość.
Jasność wyświetlacza jest na tyle wysoka, by można komfortowo przeglądać treść nawet w pełnym słońcu. W nocy natomiast podświetlenie staje się na tyle delikatne, aby wraz z filtrem światła niebieskiego można wygodnie korzystać z aplikacji o jasnym interfejsie w pełnej ciemności.
Ekran został pokryty szkłem 2.5D z powłoką oleofobową ułatwiającą usuwanie nieuniknionych zabrudzeń. Producent nie określa w specyfikacji, z jakim konkretnie szkłem mamy do czynienia, jednak sądząc po niewielkiej liczbie mikrorysek, jakie pojawiły się po kilku dniach intensywnego korzystania ze smartfona bez ochrony, można stwierdzić, że nie mamy tutaj do czynienia z możliwie najtańszym rozwiązaniem.
Warto napisać również kilka słów o polaryzacji ekranu. Gdy korzystamy z okularów z powłoką polaryzacyjną korzystanie ze smartfona w pionie jest utrudnione. Występują liczne przebarwienia, a wyświetlacz staje sie o wiele ciemniejszy.
Wyjście słuchawkowe oraz głośnik
Fanów muzyki z pewnością zainteresuje to, że Neffos X9 ma standardowe gniazdo słuchawkowe, a więc podłączenie typowych słuchawek ze złączem 3,5 mm nie wymaga korzystania z niewygodnych przejściówek. Jakość dźwięku na wyjściu jest przyzwoita, gdy korzystamy ze słuchawek o małej impedancji, takich jak większość dokanałówek. Dołożone do zestawu słuchawki douszne są przeciętne, lecz mimo to stanowią miły dodatek, którego często brakuje w tanich modelach.
Pojedynczy głośnik ukryty w dolnej krawędzi smartfona odznacza się dostatecznie dobrą jakością. Dźwięk jest czysty, głośny i charakteryzuje się zimnym brzmieniem. Ze spokojem wystarczy on do wygodnego oglądania filmów na YouTube lub grania w gry.
Czytnik linii papilarnych oraz rozpoznawanie twarzy
Skaner odcisków został umieszczony w tylnej części obudowy, kilka milimetrów pod obiektywami aparatów. Działa on naprawdę szybko i sprawnie, czyli tak jak oczekiwalibyśmy tego od nowoczesnego smartfona.
Neffos X9 również oferuje popularne w ostatnim czasie odblokowywanie przy pomocy twarzy. Działanie tej funkcji tak samo, jak w niektórych smartfonach od Huawei/Honor lub Xiaomi opiera się na danych dostarczonych przez przednią kamerkę. Nie ma tutaj zaawansowanych modułów wykorzystujących np. światło podczerwone, jednak i tak działa ona dość sprawnie.
W sytuacji, gdy twarz jest dobrze oświetlona smartfon niemal za każdym razem odblokowuje się w mniej niż sekundę - trochę szybciej niż w przypadku smartfonów Xiaomi (w tym przypadku porównywaliśmy do Mi Mix 2), jednak wolniej niż na przykład Honor Play.
W nocy lub słabo oświetlonych pomieszczeniach, gdzie głównym źródłem światła jest ekran smartfona, algorytmy często mają problem z szybkim zidentyfikowaniem twarzy lub nie rozpoznają jej w ogóle. Mimo wszystko całość działa naprawdę przyzwoicie, szczególnie jak na smartfona z tej półki cenowej.
Wydajność i specyfikacja
- CPU: MediaTek MT6750, 28 nm, 4x Cortex-A53 1,5 GHz + 4x Cortex-A53 1,0 GHz
- GPU: Mali-T860MP2
- RAM: 3 GB
- pamięć masowa: teoretycznie 32 GB, w praktyce około 25,3 GB
- karta microSD: tak
- USB OTG: tak
- Inne: Bluetooth 4.1, Wi-Fi 2,4+5 GHz
Wyniki benchmarków
Parametry telefonu
Bateria
Ocena subiektywna
Zobacz wydajność TP-Link Neffos i porównaj z innymi modelami w rankingu smartfonów.
Serce TP-Link Neffos X9 stanowi stworzony z myślą o smartfonach ze średniej półki ośmiordzeniowy procesor MediaTek MT6750. Został on wykonany w technologii 28 nm i składa się w całości z rdzeni Cortex-A53 (4 x 1.5 GHz + 4 x 1.0 GHz). Zastosowane GPU to Mali-T860MP2. W Polsce smartfon ten jest dostępny w wersji wyposażonej w 3 GB pamięci RAM oraz 32 GB pamięci wewnętrznej (realnie do dyspozycji użytkownika zostaje 25,3 GB).
Specyfikacja ta z pewnością nie należy do ultra wydajnych, co jest jak najbardziej akceptowalne w tej cenie. Szkoda mimo wszystko, że nie zdecydowano się na nieco mocniejszy wariant CPU MediaTek MT6750T, który mógłby obsłużyć wyższą rozdzielczość lub na procesor Qualcomm Snapdragon 625.
Tak czy inaczej, realna wydajność Neffos X9 jest więcej niż wystarczająca do wykonywania typowych zadań, do których można zaliczyć przeglądanie internetu, słuchanie muzyki, korzystanie z portali społecznościowych lub pisanie wiadomości. Smartfon ten całkiem przyzwoicie radzi sobie również z nieco bardziej zasobożernymi aplikacjami, w tym większością prostych gier, jakie znajdziemy w sklepie Google Play.
Wbudowaną pamięć można rozbudować poprzez karty microSD, które można włożyć w miejsce karty SIM 2.
Funkcja Dual SIM działa w trybie Standby. Oznacza to, że gdy rozpoczniemy rozmowę, korzystając z jednej z kart, druga staje się wtedy nieaktywna.
System
Neffos X9 pracuje pod kontrolą Androida 8.1, a więc jednej z najświeższych wersji tego systemu. Producent wzbogacił go o swoją własną nakładkę NFUI 8.0, która dodaje zmienioną szatę graficzną oraz szereg nowych funkcji.
Interfejs, jakim odznacza się NFUI jest prosty i przejrzysty. Do wyboru mamy 7 różnych motywów, które umożliwiają dostosowanie wyglądu pod własne upodobania. Szybkość jego działania jest zadowalająca, a płynność animacji nie wzbudza żadnych zastrzeżeń.
System ma preinstalowany pełen pakiet aplikacji od Google (Chrome, Mapy, YouTube itd.) oraz kilka podstawowych programów od producenta, do których między innymi zaliczają się Notatki, Zarządzanie plikami, Wideo, Kompas, Radio FM, Zegar. Oprócz nich znajduje się 5 „śmieciowych" aplikacji, które na całe szczęście da się usunąć.
Interfejs można obsługiwać przy pomocy tradycyjnych przycisków ekranowych umieszczonych wzdłuż jego dolnej krawędzi lub można zastąpić je gestami podobnymi do tych ze smartfonów Xiaomi, lub OnePlus 6, dzięki którym nie tracimy cennego miejsca na ekranie.
Bateria
- Czas pracy: typowo 1-1,5 dnia
- SOT: minimum 4, typowo 6,5h, maksymalnie 6 godzin
- Pojemność baterii: 3060 mAh
- Łatwa wymiana baterii: nie
- Bezprzewodowe ładowanie: nie
Producent w przypadku tego smartfona zdecydował się na baterię o optymalnej pojemności 3060 mAh. W praktyce okaże się ona wystarczająca do tego by można bez większych problemów korzystać ze smartfona od rana do wieczora.
W naszym przypadku bateria smartfona starczała przeciętnie na 1,5 dnia. Średni SOT, jaki udało się nam uzyskać, wyniósł 6 godzin i 30 minut, czyli całkiem dobrze, biorąc pod uwagę to, że korzystaliśmy z wielu zasobożernych aplikacji. Ładowanie baterii od 0 do 100% trwa około 2 godziny. Pierwsze 50% naładowania jest osiągane po około 35 minutach.
Na kolejnej stronie recenzji znajdziesz przykładowe zdjęcia oraz nagrania wykonane przez Neffos X9 wraz z omówieniem ich jakości.