Pokazujemy w jaki sposób dokonać uaktualnienia do Windows 8 z Windows XP.
Najnowszy system Microsoftu wyposażono w szereg nowych funkcjonalności i usprawnień. Należałoby wśród nich wymienić choćby tak istotne jak ulepszona obsługa dotykiem, nowy interfejs Modern UI, ulepszoną obsługę wielu monitorów, wzmocnione bezpieczeństwo czy Storage Spaces implementujące w przejrzystej formie funkcjonalność RAID. Aby korzystać z tych dobrodziejstw, trzeba zaopatrzyć się w nowy komputer z Windows 8, lub uaktualnić posiadaną wersję systemu na obecnym komputerze. W dzisiejszym artykule pokażemy w jaki sposób dokonać uaktualnienia z poprzednich wersji systemu Windows.
Część 1: Windows XP
System Windows XP jest stary, bardzo stary. Jego premiera miała miejsce ponad dekadę temu (25 października 2001). Od tego czasu wewnętrzna struktura systemów Windows uległa ogromnym przeobrażeniom. Nie powinien zatem dziwić fakt, że Windows 8 nie umożliwia przeniesienia żadnych ustawień, ani programów podczas uaktualniania z Windows XP. Przenieść można tylko pliki użytkownika.
Poniżej przedstawiamy, krok po kroku, proces uaktualnienia Windows XP Professional do Windows 8 Pro.
1. Z poziomu Windows XP uruchamiamy instalator Windows 8. Aby dało się to zrobić, w Windows XP musi być zainstalowany dodatek Service Pack 3. Rozpakowywanie plików zajmie chwilę, w zależności od wydajności twardego dysku.
2. Po chwili pojawi się pytanie o instalację aktualizacji. Możemy pominąć ten krok i przejść dalej.
3. Kolejny ekran to pytanie o klucz produktu.
4. Po podaniu poprawnego klucza akceptujemy umowę licencyjną.
5. Na kolejnym ekranie wybieramy sposób uaktualnienia. Opcja „Nic” spowoduje całkowite wyczyszczenie dysku twardego i instalację systemu od podstaw. Wybór „Zachowaj tylko pliki osobiste” spowoduje usunięcie aktualnie zainstalowanego Windows XP, ale z zachowaniem danych użytkownika.
6. Po wybraniu „Dalej” pojawi się ekran z podsumowaniem ustawień. Można też wrócić i zmienić opcje.
7. Klikamy „Zainstaluj” aby zainicjować proces rozpakowywania plików instalacyjnych. Nie musimy się przejmować niekompatybilnymi z nowszą wersją systemu aplikacjami, ponieważ nie zostaną one przeniesione. Wszelkie oprogramowanie będzie trzeba zainstalować na nowo.
8. Po instalacji komputer uruchomi się ponownie.
9. Kolejne ekrany to już personalizacja Windows 8. Zaczynamy od wyboru odpowiadającego nam schematu kolorów.
10. Ekran „Ustawienia” proponuje domyślne opcje aktualizacji, prywatności w przeglądarce internetowej i raportowania do firmy Microsoft. Wybierając „Dostosuj”, możemy zmienić ustawienia. Jeśli odpowiadają nam standardowe parametry wybieramy „Użyj ustawień zalecanych”.
11. W tym momencie zostanie wyświetlony krótki przewodnik po nowym sposobie nawigacji w Windows 8.
12. Kolejne etapy przygotowują nowy system do pracy.
13. Po chwili na ekranie pojawi się ekran startowy Windows 8. Jak widać nazwa użytkownika została zachowana, a w trakcie instalacji nie byliśmy pytani o zalogowanie się z użyciem konta Live.
14. Teraz przyszedł czas na przywrócenie naszych plików. Dane użytkownika zostały zachowane w folderze Windows.old na dysku C:
15. Zachowane zostały dane z profili użytkowników (Documents and Settings), pliki ustawień programów (Program Files) oraz pliki starego systemu (Windows).
16. Jak widać poniżej zachowane zostały pliki dokumentów użytkownika.
W strefie Windows 8 znajdziesz wszystkie publikacje dotyczące Windows 8, najświeższe informacje o nowych laptopach, ultrabookach, tabletach i smart fonach wyposażonych w Windows 8 i Windows Phone 8. Newsy dotyczące kompatybilności, oprogramowania, sterowników. Ciekawe aplikacje i gry w sklepie Windows Store.
Polecamy: | ||
Jak używać nowego Menadżera zadań w Windows 8 | Optymalizacja systemu Windows 8 | Skróty klawiaturowe w Windows 8 |
Komentarze
6