Na konferencji WD w Stambule poznaliśmy plany firmy dotyczące bieżących i przyszłych produktów
Na targach Computex firma Western Digital pokazała kilka interesujących rozwiązań. Zaprezentowano między innymi najcieńszy na świecie dysk twardy 2,5" o pojemności 1 TB. Są one przeznaczone dla cienkich komputerów przenośnych jak ultrabooki.
Równocześnie 4 czerwca w Stambule odbyła się konferencja tej firmy, na której nie zabrakło redaktorów benchmark.pl. Przedstawimy wam w skrócie bieżące i nieco bardziej odległe plany WD. Udało nam się również przyprowadzić wywiad z Billem Cainem, który jest wiceprezesem działu technologicznego WD. Jakie asy w rękawie chowa WD i na jakie technologie stawia? Dowiecie się tego z poniższej relacji.
WD to oczywiście głównie dyski magnetyczne, ale i cała masa innych technologii. Wraz z nośnikami danych firma intensywnie rozwija rozwiązania sieciowe, umiejętnie łącząc to w jedną całość. Wedle Western Digital tak będzie wyglądał rozwój w ciągu nastepnych 10 lat, dlatego inwestuje w rozwiązania dla sprzetu mobilnego (ultracienkie dyski oraz dyski hybrydowe), dyski klasy enterprise (WD Xe, Re i Se) używane w skalowalnych centrach danych oraz rodzinę Connected Life (urządzenia sieciowe, media center, magazyny danych i aplikacje mobilne).
Dzięki swoim rozwiązaniom firma ułatwia dostęp do prywatnych magazynów danych przy pomocy różnych urządzeń. Rynek zmienia się dynamicznie, by nie powiedzieć chaotycznie i to właśnie urządzenia mobilne notują największy wzrost zainteresowania użytkowników. Poniższy wykres świetne obrazuje jak na przestrzeni lat kształtowała się popularność różnych komputerów oraz jak dynamicznie na rynek wkroczyły smartfony i tablety.
Firma dostrzega potencjał tkwiący w rozwiązaniach hybrydowych, jako najbardziej interesujących dla klientów, jak i ekstremalnie cienkich dysków przeznaczone dla niewielkich i smukłych notebooków.
WD nie zamierza rywalizować z producentami dysków SSD – ma zamiar przekonać konsumenta, że rozwiązania hybrydowe są znacznie lepsze - i co nie mniej ważne - znacznie bardziej atrakcyjne cenowo.
Stawiając na hybrydy WD zapewnia dużą pojemność nośników, znacznie szybszy dostęp do danych niż w tradycyjnych HDD oraz znacznie niższy koszt niż w przypadku dysków SSD. Hybrydy z coraz większą ilością podręcznej pamięci NAND flash mają zapewniać coraz wyższą wydajność przy zachowaniu dużej przestrzeni dyskowej.
Pomimo niezaprzeczalnych zalet, dyski SSD są po prostu drogie. Produkując coraz cieńsze dyski magnetyczne i hybrydowe, firma WD gwarantuje sobie ich zastosowanie w ultracienkich notebookach, czy innych urządzeniach mobilnych.
Od jakiegoś czasu mówi się o rewolucji w dyskach magnetycznych, dzięki zastosowaniu technologii SMR i HAMR – co ma pozwolić na znaczne zwiększenie ich pojemności. Co w tej kwestii ma do powiedzenia wiceprezes działu technologicznego WD?