8. Facebook
Tego widżeta chyba przedstawiać nie trzeba – jeśli mamy profil na popularnym Facebooku, to odpowiednia aplikacja zainstalowana w smartfonie jest właściwie pozycją obowiązkową. Daje ona dostęp do mobilnej, specjalnie spreparowanej wersji portalu społecznościowego, a przy okazji wyświetla też ostatnie wiadomości i pozwala błyskawicznie dodawać własne wpisy. Oczywiście do prawidłowej pracy konieczne jest połączenie z internetem.
» Pobierz
9. Google+
Skoro wymieniliśmy widżet do obsługi Facebooka, należy też wspomnieć o podobnej aplikacji współpracującej z jego konkurentem, czyli Google+. Daje on dostęp do strumienia, czatu, galerii zdjęć, kręgów i własnych danych zapisanych w profilu.
» Pobierz
10. Equalizer
Coś dla muzycznych maniaków spędzających godziny na słuchaniu muzyki ze swojego wspaniałego smartfona. Globalny korektor dźwięku o prostej nazwie Equalizer (Smart Android Apps, LLC). Pozwoli szybko przełączać się pomiędzy predefiniowanymi profilami ustawień oraz tworzyć własne. Dostępne są również efekty dźwiękowe, takie jak np. podbicie basu (Bass Booster) czy zwiększenie przestrzenności dźwięku (Virtualizer). Możemy też dodać pogłos i wybrać wielkość pomieszczenia.
» Pobierz
11. CircleLauncher light
Jeśli bardzo często korzystamy z kilku wybranych aplikacji i chcemy mieć do nich szybki dostęp, ale nie chcemy zaśmiecać sobie pulpitu szeregiem ciągle wyświetlających się ikonek, możemy skorzystać z widżetu o nazwie CircleLauncher light. Jest bezpłatny, a oferuje całkiem spore możliwości, szczególnie w zakresie dopasowania wyglądu i funkcjonalności. Na pulpicie wyświetla się jedynie mały okrągły przycisk, ale po jego dotknięciu wokół wyskakują zdefiniowane przez użytkownika skróty do aplikacji, kontakty lub zakładki przeglądarki internetowej. Ustawienia programu można zapisywać i przenosić z telefonu na telefon.
» Pobierz
12. mobileMPK
Świetna aplikacja dla osób korzystających regularnie z komunikacji miejskiej. Sam program oferuje rozkłady jazdy dla największych miast Polski – w chwili obecnej jest to ponad 30 miast. Na początku korzystania musimy ściągnąć z internetu bazy danych dla pożądanych miast, a następnie zdefiniować swoje ulubione przystanki lub trasy. Od tego momentu możemy zacząć korzystać z widżetów, które aktualizowały będą się automatycznie bez łączenia się z internetem. Jest to bardzo duży plus tej aplikacji – po jednorazowym ściągnięciu bazy (lub baz) możemy używać jej całkowicie offline.
» Pobierz
13. SoundCloud
Jeśli lubimy piosenki i różne inne dźwięki, i gdy wydajemy z siebie głos to wszyscy są w siódmym niebie, z pewnością polubimy widżety aplikacji SoundCloud. Umożliwiają one nagrywanie i komfortowe współdzielenie spontanicznie skomponowanych utworów, dźwięków otoczenia lub po prostu nagrań głosowych. Do wyboru mamy Facebooka, Twittera, Foursquare i Tumblr. Możemy też przesłuchiwać nagrań innych osób i dzielić się spostrzeżeniami na ich temat.
» Pobierz
14. Open Signal Maps
Widżet dla ciekawskich. Informuje użytkownika jaka jest aktualna siła sygnału komórkowego (lub Wi-Fi), jaki jest typ połączenia (np. HSDPA 3,5G), ile nadajników znajduje się w zasięgu urządzenia oraz co ciekawe – gdzie znajduje się stacja, z którą jesteśmy aktualnie połączeni. Sam widżet pokazuje kierunek, gdzie znajduje się antena, ale po dotknięciu ekranowego gadżetu możemy również wyświetlić położenie poszczególnych nadajników na mapie Google. Aby w pełni wykorzystać możliwości aplikacji powinniśmy aktywować połączenie internetowe i odbiornik GPS.
» Pobierz
15. SiMi Folder Widget
Świetny widżet, dzięki któremu szybko i komfortowo dodamy zestaw folderów na pulpit smartfona. Każdy z folderów może zawierać różne elementy – aplikacje, kontakty, zakładki przeglądarki internetowej. Dodawanie poszczególnych elementów do katalogów jest bardzo proste, wystarczy wybrać aplikację i zaznaczyć folder, w którym ma się znajdować - to wszystko. Wygląd tak zwanego launchera wzorowany jest na systemie iOS, ale można go dopasować do własnych potrzeb.
» Pobierz
Podsumowanie
System Android daje naprawdę dużą swobodę działania użytkownikowi. Odnosi się to również do instalowania wszelkich aplikacji i dodatków. Sklep Android Market to nieprzebrana składnica, w której znaleźć możemy setki, a nawet tysiące przeróżnych widżetów narzędziowych, multimedialnych, społecznościowych i innych, które spełnią wymagania zarówno początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników.
Dostępne są zarówno płatne, jak i bezpłatne wersje (te drugie często wyświetlają reklamy). Swobodne przeglądanie zawartości Marketu i testowanie aplikacji jest jak najbardziej wskazane, lecz przy okazji zalecamy też daleko idącą ostrożność. Odsetek aplikacji, które starają się zaszkodzić użytkownikowi nie jest może duży, ale warto zwracać uwagę na to, jakie uprawnienia przyznajemy programom. Jeśli dysponujemy wydajnym smartfonem, warto również stosować choćby najprostszego antywirusa, ale i tak najważniejszy jest rozsądek.
Komentarze
21Zgodnie z naczelną zasadą informatyzacji LOL.
Czy android jest naprawdę tak słabym systemem? Pytam serio.