Solid Edge ST6 udostępnia dwie zautomatyzowane metody sprawdzania poprawności modelu przy użyciu jednej lub wielu zmiennych. Chodzi tu o tradycyjne narzędzia symulacyjne bazujące na analizie elementów skończonych (MES, ang. FEA, FEM) oraz narzędzia do analizy celów 2D. Ta druga metoda oparta jest na geometrycznym określeniu zmiennych i zoptymalizowaniu ich przez system w taki sposób, aby osiągnąć predefiniowane docelowe wartości właściwości fizycznych (np. masę, objętość, określoną wartość powierzchni) – tzw. cel. W poprzednich wersjach Solid Edge, narzędzia te pozwalały jedynie na rozwiązywanie problemów mechanicznych 2D. W wersji ST6 szukanie wyników dostępne jest również dla obiektów 3D. W tym celu można wykorzystać np. tabelę zmiennych właściwości fizycznych, które są dostępne do iteracji, zarówno w trybie synchronicznym, jak i sekwencyjnym.
Jeśli chodzi o symulacje wykorzystujące narzędzia MES, to optymalizacja projektu realizowana jest przy wykorzystaniu struktur danych wejściowych oraz celów, które nie polegają tylko na modyfikacji parametrów. Nowe, oparte na technologii Femap narzędzia wykonają optymalizację geometryczną, niemniej uwzględniają w tym procesie takie czynniki, jak znalezienie równowagi pomiędzy sztywnością a masą komponentu, dzięki czemu optymalizacja może być zastosowana do określenia optymalnej grubości materiału, przy zachowaniu określonej wytrzymałości czy masy.
Funkcja optymalizacji w Solid Edge Simulation udostępnia projektantom scenariusze wariantowe, umożliwiające przewidywanie, jak część będzie reagować na określone warunki obciążenia podczas iteracji jednej lub wielu niezależnych zmiennych w określonym przedziale wartości. Wyświetlanie siatki jest niezależne od polecenia siatki, co ułatwia wizualizację części analizowanych w ramach złożenia. Nowe polecenie tworzenia powtórnej siatki umożliwia utworzenie siatki z poszczególnych części zamiast z całego złożenia. Wskaźnik stanu jakości siatki ma obecnie zastosowanie do każdej części w złożeniu.
Zarządzanie danymi CAD
Firma Siemens w poprzednich wersjach pakietu Solid Edge oferowała system zarządzania danymi bazujący na popularnej platformie SharePoint firmy Microsoft. W najnowszej wersji ST6 zachowano funkcję znane z pakietu Solid Edge Insight XT umożliwiające archiwizowanie dokumentów niezbędnych do współpracy w ramach zespołu, ale jednocześnie wprowadzono nowe, bardziej rozbudowane narzędzia do zarządzania danymi CAD pozwalające na zarządzanie danymi powiązanymi z innymi dokumentami biurowymi związanymi z projektem oraz na zarządzanie zmianami i aktualizacjami. Przy okazji zmieniono nazwę modułu na Solid Edge SP (od SharePoint), co ma podkreślić, że oprogramowanie oparte jest na programie Microsoftu.
Wśród nowości wprowadzonych w najnowszej wersji programu znaleźć można nową kartę podglądu zapewniającą bezpośredni dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych z zarządzaną pozycją oraz do ich aktualizacji. W przeglądarce relacyjnej umieszczono nowe ikonki (miniaturki) modeli 3D części i złożeń Solid Edge, do których istnieją odwołania w strukturze produktu wyświetlanej hierarchicznie, organicznie i przy użyciu symboli pozycji. Pokazane są tam powiązane z modelem 3D dokumenty, ich wzajemne relacje oraz ich bieżący wygląd.
Raportowanie zgłoszeń zmian inżynieryjnych (ECR), zleceń zmian inżynieryjnych (ECO) i projektów zostało rozszerzone tak, aby menedżerowie mogli szybko sprawdzić stan zadań inżynierskich i zidentyfikować potencjalne opóźnienia na wczesnym etapie projektowania. Gotowe przepływy pracy do celów zarządzania zmianami również zostały ulepszone i są w znacznie bardziej efektywny sposób zintegrowane z programem Microsoft Outlook.
Przez wiele lat oprogramowanie Solid Edge udostępniało narzędzia do masowej migracji danych dla oprogramowania Autodesk Inventor, Pro/E i Siemens NX I-deas. Najnowsza wersja Solid Edge pozwala również na migrację złożeń, części i rysunków z programu SolidWorks. Narzędzie do przenoszenia części, złożeń i rysunków podczas migracji zachowuje kluczowe elementy, takie jak więzy złożeń, otwory, rozpoznawanie wzorców, materiały, części, alternatywne położenia i itp., zwiększając możliwości wykorzystania istniejących już danych.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!