Pobierz: Windows Live Mail 2011 |
Niezbędnik Windows 7: | |
Kolejna aplikacja: |
Poczta usługi Windows Live 2011 (tak brzmi jej polska nazwa) jest całkowicie darmowym programem stworzonym przez Microsoft.
Windows Live Mail potrafi obsłużyć większość popularnych usług pocztowych oferowanych przez takich dostawców jak Google (GMail), Yahoo!, czy na przykład rodzima Wirtualna Polska.
Postaramy się opisać kilka najbardziej przydatnych funkcji, jakie oferuje ta bardzo ciekawa aplikacja, zaczynając od kont pocztowych.
Zgodnie z aktualnym stylem Microsoftu interfejs użytkownika dopasowany został do pakietu biurowego (MS Office). Ribbon (wstążka), bo tak nazywa się interfejs, oferuje kilka zakładek. Po ich kliknięciu rozwija się pod nimi pasek z głównymi ikonami. To właśnie one będą najczęściej wykorzystywane w trakcie codziennego użytkowania.
Jak można się domyślić, najbardziej ułatwiona jest konfiguracja Hotmaila. Aby odebrać wiadomości z własnej skrzynki umieszczonej na serwerze wystarczy kliknąć na zakładkę „Konta”. Na pasku ikon pokaże się element o nazwie „Adres e-mail”. Jego kliknięcie spowoduje „wyskoczenie” nowego okienka, w którym zostaniemy poproszeni o wypełnienie najważniejszych danych potrzebnych do konfiguracji Hotmaila, a są nimi: adres e-mail, hasło i nazwa użytkownika.
Klikamy przycisk „Dalej”, po czym klient pocztowy poprosi nas o potwierdzenie czy chcemy się zalogować do usługi Windows Live (wybieramy „Tak”), a następnie sam zsynchronizuje wszystkie wiadomości.
To wszystko! Poczta została odebrana. Po lewej stronie programu wyświetla nam się lista kont i skrzynek, w środkowej części lista wiadomości, a z prawej strony treść wiadomości.
Sprawa komplikuje się nieco jeśli chcemy skonfigurować mniej znane konto pocztowe. W tym przykładzie posłużymy się kontem testowym założonym na serwerze Wirtualnej Polski (WP).
Początek jest podobny – ponownie klikamy na zakładkę „Konta”, a następnie na „Adres e-mail”. W nowym okienku zostaniemy poproszeni o wypełnienie najważniejszych danych potrzebnych do konfiguracji skrzynki pocztowej WP, a są nimi: adres e-mail, hasło i nazwa użytkownika. W tym momencie następuje ważna zmiana. Po wypełnieniu wszystkich danych zaznaczamy dodatkowo opcję „Skonfiguruj ustawienia serwera ręcznie” i klikamy przycisk „Dalej”.
Pojawi się nowe okno „Konfigurowanie ustawień serwera”, w którym wypełnić musimy wszystkie dane. Najważniejszą kwestią jest to, aby dane były prawidłowe i bez literówek, gdyż wszelkie błędy - nawet najdrobniejsze - spowodują najprawdopodobniej błąd komunikacji z serwerem, lub błąd logowania. Zdecydowana większość dostawców usług pocztowych on-line zamieszcza dane konfiguracyjne na swoich stronach internetowych (przykład dla WP).
Jeśli wszystkie dane wypełniliśmy prawidłowo, nastąpi automatyczne połączenie z serwerem pocztowym i odebranie wiadomości. Nowe konto pojawi się w kolumnie po lewej stronie interfejsu, wraz z informacją ile otrzymaliśmy wiadomości.
Jeśli chcemy utworzyć nową wiadomość e-mail przechodzimy do zakładki „Strona główna” i klikamy „Wiadomość e-mail”.
W nowym oknie komponujemy i formatujemy tekst zgodnie z preferencjami. Aby poprawnie wysłać wiadomość w polu „Do...” wpisujemy wybranego adresata (adres e-mail lub nazwa jeśli mamy go już a kontaktach). Pole „Od” znajdujące się po prawej stronie okna określa z jakiego konta chcemy wysłać wiadomość (jeśli mamy skonfigurowane więcej niż jedno konto pocztowe). Dopisujemy temat wiadomości i możemy ją wysyłać klikając na przycisk „Wyślij”.
Wygodny pasek z ikonkami oferuje sporo opcji, spośród których najczęściej używanymi są takie jak: Dołącz plik (różne dokumenty), Album zdjęć (formaty graficzne), Dodaj (dodawanie nowego kontaktu), Dostarczanie (ustawienia priorytetu wiadomości) oraz Pisownia. Windows Live Mail będzie automatycznie sprawdzał poprawność pisowni (w tym polskiej), ale możemy też w każdej chwili wykonać to ręcznie.
Odbieranie poczty również następuje automatycznie (domyślnie co 10 minut), jednak jeśli chcemy wykonać tą czynność ręcznie, jest ona niezmiernie prosta. Wystarczy w zakładce „Strona główna” kliknąć dolną część przycisku „Wysyłanie/Odbieranie” i z listy kont pocztowych wybrać to, którym jesteśmy zainteresowani.
Microsoft do dyspozycji użytkownika oddał również „Kalendarz”, dzięki któremu szybko i komfortowo zorganizujemy swój czas lub po prostu ustawimy przypomnienia o ważnych spotkaniach, urodzinach lub innych okazjach. Kalendarz synchronizuje się „na żywo” z kontem Microsoft Live, dzięki czemu wszystkie ważne daty możemy sprawdzić, dodać lub usunąć także on-line.
Aby dodać nowe „zdarzenie” do kalendarza wystarczy kliknąć dwukrotnie na wybrany dzień, a w nowo otwartym okienku wypełnić przynajmniej pole „Temat” i kliknąć „Zapisz i zamknij”. Dodatkowymi informacjami jakie możemy wpisać są: lokalizacja, początek (data i godzina), koniec (data i godzina) oraz szczegółowy opis. Przydatną opcją są także „przypomnienia”, dzięki którym WLM poinformuje użytkownika o spotkaniu z zaplanowanym wyprzedzeniem (np. 2 godziny, 1 dzień lub 2 tygodnie).
Używając WLM na co dzień bardzo przydatne jest organizowanie kontaktów. Klikając na element „Kontakty” umieszczony w lewej kolumnie u dołu, wyświetlimy wszystkie osoby z którymi wymieniamy korespondencję. Po prawej stronie okna ukażą się szczegóły wybranego kontaktu, które możemy zmienić klikając na ikonkę „Edytuj kontakt”.
Pod „kontaktami” w lewym dolnym rogu znajdziemy opcję „Źródła”, która daje możliwość szybkiego i komfortowego odczytywania wiadomości z kanałów RSS. W zakładce „Strona główna” znajdziemy ikonkę „Źródło”, którą klikamy.
W nowym oknie wpisujemy lub wklejamy dokładny adres internetowy prowadzący do pożądanego źródła:
Powtarzamy daną czynność dla kolejnych źródeł, które chcemy dodać. Windows Live Mail zmienia się w bardzo komfortowy i przejrzysty czytnik RSS. W lewej kolumnie mamy dostęp do listy kanałów, w środkowej do aktualnych wiadomości, a w prawej otrzymujemy podgląd zaznaczonej wiadomości.
WLM oferuje jeszcze jedną funkcję, a jest nią obsługa grup dyskusyjnych. Ten sposób wymiany informacji za pośrednictwem internetu powoli odchodzi już jednak na zasłużoną emeryturę, zastępowany blogami lub portalami społecznościowymi.
Zaawansowane opcje programu pozwalają między innymi na dokładną kontrolę ustawień serwerów oraz zachowania aplikacji (automatyczne logowanie, odstępy między automatycznym sprawdzaniem poczty lub ustawienie klienta jako domyślnej aplikacji pocztowej).
Poczta usługi Windows Live działa na 32- i 64-bitowych systemach operacyjnych i została kompleksowo przetłumaczona na język polski. WLM jest programem, który pod wieloma względami nie ustępuje pola takim rozwiązaniom jak Mozilla Thunderbird, jego wadą jest jednak brak obsługi wtyczek.
Dlaczego warto używać:
- integracja i płynna synchronizacja z kontem Live
- bogata funkcjonalność
- czytelny i komfortowy interfejs
- sporo opcji konfiguracyjnych
- aplikacja jest darmowa