Pobierz: Image Resizer PowerToy Clone |
Niezbędnik Windows 7: | |
Kolejna aplikacja: |
Image Resizer PowerToy był dodatkowym, uzupełniającym programem, który poszerzał funkcjonalność Windows XP. Miał on za zadanie umożliwić użytkownikowi szybką i wygodną zmianę wielkości cyfrowych grafik zapisanych w postaci bitmap. Obecnie dostępny PowerToy wydany został przez Microsoft głównie w celu pomniejszania zdjęć wykonanych wczesnymi, 4-, 5-, a nawet 6-megapikselowymi aparatami cyfrowymi, które w tamtym okresie generowały stanowczo za ciężkie zdjęcia dla przeciętnego złącza internetowego.
Nowy Image Resizer jest klonem poprzedniego, ale klonem nie do końca identycznym, gdyż po pierwsze rozszerza możliwość instalacji o Windows Vista i 7 (w tym 64-bitowe) oraz oferuje inny zestaw predefiniowanych rozdzielczości, dopasowanych do bardziej współczesnych monitorów (np. 1920x1080, czyli Full HD).
Aby dokonać zmiany rozmiaru grafik, zaznaczamy wszystkie pożądane pliki a następnie klikamy na zaznaczoną grupę prawym przyciskiem myszy. Po otwarciu menu z dostępnej listy wybieramy opcję „Resize Pictures”.
W nowo otwartym oknie wybieramy jedną z dostępnych rozdzielczości fabrycznych lub po zaznaczeniu opcji „Custom” wpisujemy własną. W tym przypadku postawiliśmy na opcję „Large (fits a 1920x1080 screen)”, która informuje użytkownika o tym, że po przeskalowaniu zdjęcia będzie ono mieściło się 1:1 na ekranie o rozdzielczości Full HD.
Jeśli wśród zaznaczonych obrazków znajdują się (lub przypuszczamy, że mogą się znajdować) pliki o rozdzielczości mniejszej niż wybrana, a my nie chcemy aby program je powiększył, wtedy zaznaczamy opcję „Make pictures smaller but not larger”. Duże grafiki zostaną pomniejszone do pożądanego rozmiaru, ale małe będą nienaruszone.
Pliki wyjściowe (przeskalowane) pojawią się w tym samym folderze co pliki oryginalne, z tą jednak różnicą, że na końcu ich nazwy zostanie dopisana nazwa opcji, którą użyliśmy w czasie zmiany rozdzielczości (np. „Large”).
Korzystając z Image Resizer PowerToy Clone należy pamiętać, że aplikacja przeskalowuje bitmapy zgodnie z ich oryginalnymi proporcjami. Jeśli więc oryginalny plik miał 4288x2848 pikseli, a my wybraliśmy opcję „Large (fits a 1920x1080 screen)” to wyjściowy plik nie będzie miał rozdzielczości 1920x1080 px, tylko 1626x1080 px (Image Resizer sprawi, aby żaden z boków nie był dłuższy niż sobie tego życzymy).
Aplikacja sprawuje się znakomicie. Oferuje dwa osobne pliki instalacyjne dla 32- i 64-bitowych systemów Windows, działa szybko i praktycznie nie wymaga konfiguracji. Innymi słowy jest to dobre i darmowe narzędzie, które pozwala użytkownikowi kilkoma kliknięciami zmienić rozmiar całej masy plików graficznych. Ponadto użyta metoda resamplowania bitmap zapewnia całkiem wysoką jakość, a przy tym nie trwa zbyt długo. Niestety program nie oferuje polskiej wersji językowej.
Dlaczego warto używać:
- szybkość i prostota korzystania
- integracja z menu kontekstowym
- możliwość zmiany rozdzielczości wielu plików naraz
- wysoka jakość obrazów wyjściowych
- aplikacja jest darmowa
- program zużywa bardzo mało zasobów systemowych