Na zakończenie przedstawiamy naszą obiektywno-subiektywną tabelę porównawczą dSLR-ów dostępnych obecnie w sprzedaży. Lewa część tabeli to obiektywne przedstawienie kilku parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, część prawa to nasza subiektywna ocena. W skali od 1 (bardzo źle) do 5 (najlepiej na dzisiaj) oceniliśmy kilka ogólnych, ważnych cech lustrzanek cyfrowych.
Omawiając w kilku zdaniach tabelkę, chcieliśmy zwrócić uwagę, że Canony prezentują najwyższą jakość obrazu dzięki bardzo niskim szumom przy ISO 1600 - 3200 oraz wysokiej rozdzielczości matrycy, pozwalającej uzyskać bardzo szczegółowe, duże zdjęcia. Od równej stawki odstaje nieco Olympus, bo jednak zaszumione ISO 800 to wada ograniczająca zastosowania aparatu.
Ponieważ różni użytkownicy mają różne preferencje - nie wskażemy jakiegoś zwycięzcy naszego porównania czy też optymalnego wyboru.
Na pewno warto zainteresować się Canonem 20D, to świetny sprzęt z jedną wadą - ceną, która jest najwyższa i lokująca go właściwie w klasie aparatów półprofesjonalnych. Pamiętajmy, że do tak dobrego korpusu marnotrawstwem byłoby podpiąć słabe, tanie obiektywy... a więc cena zestawu znacząco rośnie.
Sporo tańszy i nie gorszy pod względem jakości zdjęć jest Canon 350D, ale niska cena została uzyskana dzięki zubożeniu ergonomii aparatu, co jednak może przeszkadzać w czasie eksploatacji sprzętu. Jego małe wymiary to dla jednych wada, dla innych zaleta.
Niezwykle interesująca jest Konica-Minolta D7D, szczycąca się doskonałym ekranem LCD i wizjerem, niezwykle przydatnym systemem AntiShake oraz wysoką, wręcz wzorcową ergonomią obsługi.
Piękne zdjęcia zrobimy Nikonem D70s, a w systemie Nikona znajdziemy sporo dobrych i relatywnie tanich obiektywów Nikkor. To przyszłościowy, bardzo uniwersalny system, w który na pewno warto wejść.
Podobają nam się małe Pentaxy, można do nich dokupić dobre obiektywy za niewielkie pieniądze - znacznie gorzej jest z nowymi obiektywami i pozostałym osprzętem... Kupić można, sprzedać znacznie trudniej. Ceny samych korpusów wydają się nam zbyt wygórowane w stosunku do podobnych modeli konkurencji.
Wreszcie Olympus, który promuje swój E-System, zwany też systemem 4/3. Starszy model E-1 to matryca 5 MPx - jednak troszkę za mała. Nowszy model, czyli E-300 to szumiące ISO 800 i kilka innych, drobniejszych wad, które mamy nadzieję, że zostaną wyeliminowane w najnowszym modelu E-500.
Pozostaje nam życzyć użytkownikom udanych wyborów, sprawiającej satysfakcję przygody z fotografią oraz tradycyjnie - dobrego światła :-)
Zdjęcia modelek oraz przyrody - Jacek Wiśniowski www.fotojaw.com
Przydatne linki:
Canon-Board - forum użytkowników aparatów marki Canon
Nikon Forum - forum użytkowników aparatów marki Nikon
Olympus Forum - forum użytkowników aparatów marki Olympus
CyberFoto - ogólne forum o cyfrówkach i fotografii cyfrowej
Plfoto - polska galeria fotograficzna
OnePhoto - polska galeria fotograficzna
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!