Wydajność
Szczegółowe wyniki testów oraz pomiary czasu pracy na baterii smartfona Xiaomi Redmi 3S znajdziecie w rankingu smartfonów.
Wyniki benchmarków
Parametry telefonu
Bateria
Ocena subiektywna
Szczegółowe wyniki benchmarków dla Xiaomi Redmi 3S
Pojedynek: Xiaomi Redmi Note 3 vs Xiaomi Redmi 3S
Pojedynek: Xiaomi Redmi 3S vs Honor 7 Lite
W kilku słowach
Procesor Snapdragon 430 może się pochwalić 8 rdzeniami Cortex-A53 taktowanymi zegarem 1.4 Ghz. W smartfonie za te pieniądze stanowi on wyśmienity wybór. Oferuje wystarczającą wydajność, a przy tym nie zużywa zbyt wiele energii. Bardzo dobra optymalizacja systemu Android 6.0.1 Marshmallow oraz 2 GB pamięci RAM sprawiają, że z Xiaomi Redmi 3S korzysta się naprawdę przyjemnie. Smartfon ten działa bardzo płynnie w większości codziennych sytuacji.
Spadki płynności zauważyłem podczas otwierania bardzo dużych plików PDF, ale to akurat jest marginalny problem dla większości z nas. Redmi 3S dostaje również zadyszki podczas grania w zaawansowane, wymagające gry. Jest to typowe dla urządzeń z segmentu budżetowego. Z prostszymi grami nie ma żadnego problemu.
Czas pracy - ponad 8 godzin SOT
Xiaomi Redmi 3S spochwlić moze się dużym akumulatorem o pojemności 4100 mAh, który w połączeniu z dobrze dobranymi komponentami gwarantuje znakomity czas pracy na pojedynczym ładowaniu. Redmi 3S jest jednym z najdłużej pracujących smartfonów, z którymi miałem w ogóle do czynienia. Konkurować może z nim np. ASUS ZenFone Max, ale on jest niestety droższy od Xiaomi.
W trakcie mojej przygody z tym smartfonem osiągnąłem średni Screen-On-Time wynoszący ponad 8 godzin! To rewelacyjny wynik. Sądzę, że wynik ten można jeszcze pobić, gdyż w trakcie testu miałem ciągle włączone Wi-Fi oraz wykonywałem sporo zdjęć, co mogło wpłynąć na pogorszenie tego czasu.
Typowy czas codziennej obsługi to realnie 2-2,5 dnia, ale jeśli ograniczymy się do podstawowych czynności (rozmowy telefiniczne, SMS'y i trochę internetu), to oczekiwać można nawet 3 dni pracy na jednym ładowaniu. Czy da się rozładować baterię w jeden dzień? Pewnie tak, ale trzeba się naprawdę postarać. W czasie typowej obsługi jest to niemal niemożliwe. Godzina grania obniża poziom naładowania zaledwie o około 7%. Rewelacja!
System i podstawowe programy
W recenzji Xiaomi Redmi Note 3 z nakładką MIUI 7.5 przedstawiłem już funkcje oraz programy, które warto znać w smartfonach Xiaomi. Testowany prze zemnie Redmi 3S dostał właśnie aktualizację do MIUI 8.0, czyli najnowszej wersji tego interfejsu. Nie jest on rewolucją w stosunku do wersji 7.5. Mowa tutaj bardziej o ewolucji, która według mnie zmierza w dobrym kierunku.
Xiaomi Redmi 3S ma niemal identyczną funkcjonalność, co Redmi Note 3. Tak samo jak swój większy brat smartfon ten może posłużyć jako pilot zdalnego sterowania na podczerwień, posiada tryb obsługi jedną ręką, funkcję MiSound itd. O tych funkcjach możesz przeczytać w recenzji Xiaomi Redmi Note 3. Teraz skupmy się na najciekawszych nowościach, które przyniósł MIUI w wersji 8.0.
Zmodyfikowany interfejs oraz wygląd
Interfejs nie doczekał się radykalnych zmian. Wprowadzono jednak garść poprawek podnoszących komfort obsługi, które w dodatku unowocześniły szatę całego systemu.
Na pierwszy rzut oka głębszej modernizacji doczekało się menu powiadomień oraz szybkich ustawień, które jest spuszczane z górnej belki. Od teraz przypomina ono te znane ze smartfonów Samsunga lub Asusa. Według mnie jest to zmiana na lepsze. Nowy interfejs jest o wiele bardziej intuicyjny oraz przejrzysty.
Inne zmiany w wyglądzie można znaleźć w menu ustawień, kilkunastu systemowych aplikacjach oraz nowych tapetach. Poza tym wciąż mamy do czynienia z tym samym, dobrym MIUI.
Przewijane screeny
Jedną z najfajniejszych funkcji jakie znajdziemy w MIUI 8 są przewijane screeny. Umożliwiają one wykonać jeden „długi” screen na przykład strony internetowej lub listy, a nie tylko tego co akurat znajduje się na ekranie. Jak to działa? Wystarczy wykonać normalnego screena (wcisnąć przyciski głośność w dół oraz zasilanie naraz) i szybko kliknąć miniaturkę wykonanego zrzutu ekranu, która pojawi się w górnym prawym rogu interfejsu.
Następnie wybieramy u dołu opcję „Przewiń” i przewijamy ekran tak daleko jak tylko chcemy by sięgał nasz zrzut ekranu. Mała rzecz, a cieszy.
Aplikacja Notes
Wbudowany program do robienia notatek przeszedł gruntowną przemianę, która upodobniła go nieco do Google Keep. Oprócz tego udostępniono przemyślane szablony notatek, które pozwalają na szybkie wykonanie takiej notatki jaką byśmy chcieli stworzyć. Oprócz tego wszystkie notatki można zabezpieczyć odciskiem palca lub hasłem.
Sklonowane aplikacje
Jest to ciekawa funkcja, która pozwala na trzymanie w pamięci smartfona zainstalowanych dwóch kopii tej samej aplikacji naraz. Pozwala to na trzymanie różnych danych w obu wersjach, co przydaje się na przykład gdy korzystamy z kilku kont na Facebooku. Nie trzeba wtedy ciągle przelogowywać się. Wystarczy raz zalogować się na różnych kontach w każdej z kopii, co z pewnością zaoszczędzi nieco czasu.
Rozbudowany kalkulator
Nowy kalkulator, który znajdziemy w MIUI 8 odznacza się całą masą przydatnych funkcji, które przydadzą Ci się na co dzień. Oprócz kalkulatora prostego i naukowego użytkownik może obliczyć swoje zadłużenie, przeliczyć kursy walut lub tez przekonwertować jednostki długości, powierzchni, objętości, czasu, masy, prędkości, oraz temperatury.