Czas pracy na baterii
Xiaomi Redmi 5 jest wyczuwalnie smuklejszy w stosunku do jego poprzedników, dlatego nie dziwi zastosowanie zdecydowanie mniejszej baterii niż w zeszłorocznej iteracji. Ma ona pojemność 3300 mAh, co choć jest zdecydowanym skokiem w dół w praktyce ze spokojem wystarcza na pełny dzień dość intensywnego używania.
W trakcie testu korzystałem z takich aplikacji jak Facebook, Chrome, Sync for Reddit, Messenger oraz Telegram oraz z włożonych do smartfona dwóch kart SIM. Maksymalny SOT jaki uzyskałem to nieco ponad 6 godzin i 20 minut, a średni wahał się pomiędzy 5 a 6 godzinami. Po wyjęciu drugiej karty SIM czas ten wydłużył się średnio o 40 minut.
Pomimo zastosowania CPU Snapdragon 450 wspierającego technologię szybkiego ładowania Quick Charge, Xiaomi Redmi 5 nie został w nią wyposażony. Oznacza to, że ładowanie smartfona od 0 do 100% trwa nawet ponad 2 godziny.
Aparat
Xiaomi Redmi 5 wyposażono w pojedynczą kamerkę główną, która korzysta z optyki f/2.2 oraz matrycy o rozdzielczości 12 Mpx. Jej poszczególne piksele światłoczułe mają rozmiar 1,25 μm. Brak podwójnego aparatu oznacza, że Redmi 5 nie jest w stanie wykonywać fotografii z optycznym zoom'em czy też tworzyć zdjęć portretowych z rozmazanym tłem.
Brak podwójnej kamerki jest według mnie sporym atutem. Xiaomi zdecydowało się na zastosowanie jednego, lecz solidnego aparatu, a nie podwójnego, który przy tej cenie smartfona oferowałaby gorszą jakość.
Kamerka ta naprawdę bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Zastosowany obiektyw oraz matryca wraz z niezłym przetwarzaniem obrazu przekładają się na niezłą szczegółowość jak na niedrogiego smartfona.
Chociaż praca algorytmów odszumiających oraz wyostrzających jest zauważalna nawet gdy wykonujemy zdjęcia w bardzo dobrych warunkach oświetleniowych, w praktyce rzuca się ona w oczy dopiero gdy oglądamy zdjęcia w przybliżeniu 1:1.
Zdjęcie HDR - kliknij aby powiększyć
Zdecydowanie więcej szumów oraz artefaktów pojawia się wraz z pogorszeniem warunków oświetleniowych, co znacząco odbija się na ilości detali, jednak jest to cecha niemal każdej kamerki zastosowanej w niedrogich smartfonach.
Nasycenie barw oraz ich kontrast są wysoce zbliżone do stanu naturalnego. O ile wykonujemy zdjęcia w pełnym słońcu, szansa na to, że kolory będą wyblakłe jest wręcz nikła. Fotografie dzięki żywym barwom po prostu prezentują się atrakcyjnie.
Zdjęcie makro - kliknij aby powiększyć
Zdjęcie HDR - kliknij aby powiększyć
Tryb HDR potrafi niejednokrotnie uratować kadry o bardzo szerokiej dynamice tonalnej. Przydaje się on szczególnie wtedy gdy wykonujemy zdjęcia pod słońce. Należy jednak liczyć się z tym, że fotografie mogą stać się wtedy mało naturalne.
Często wokół ciemnych miejsc występuje efekt "aureoli". Przetwarzanie zdjęć HDR trwa około 2 sekundy. W tym czasie nie możemy wykonywać kolejnych fotografii lub filmów.
Autofokus należy do najszybszych oraz najprecyzyjniejszych wśród telefonów w tej klasie.
Zdjęcia przednie
Mają rozdzielczość 5 Mpx i są dostatecznie dobrej jakości jak na tak niewielką matrycę oraz obiektyw. Ich szczegółowość nie jest szczególnie wysoka, lecz ze spokojem wystarczy do prowadzenia wideorozmów. Miłośnicy selfie raczej będą niezadowoleni ze względu na nieco rozmazane brzegi kadru obrazu oraz tendencję do tworzenia fotografii o wyblakłych barwach.
Jakość nagrań
Xiaomi Redmi 5 wykonuje filmy o maksymalnej rozdzielczości Full HD w 30 kl./s. Ich jakość pozostawia wiele do życzenia, głównie ze względu na widoczne spowolnienia oraz przycięcia, a także niską szczegółowość. Można przyczepić się także do niezbyt płynnej pracy autofokusa. Zdjęcia wykonane tą kamerką dawały nadzieje na zdecydowanie więcej. Trzeba jednak mieć na uwadze cenę tego smartfona, która pozwala wybaczyć takie niedociągnięcia.
Podsumowanie
Xiaomi Redmi 5 w oficjalnej dystrybucji możemy kupić za około 699 zł. W tej cenie naprawdę trudno jest doszukać się jakiś poważnych wad. Jest to solidnie wykonany, kompaktowy smartfon, który ponadto odznacza się atrakcyjnym wyświetlaczem 18:9, przyzwoitą wydajnością oraz dobrym aparatem. Na plus zasługuje również niezły czas pracy na baterii oraz rozbudowana funkcjonalność MIUI 9.
Można się przyczepić jedynie do niskiej rozdzielczości ekranu oraz faktu, że smartfon nie ma Androida Oreo już na starcie. Niektórzy ponarzekają jeszcze na brak portu USB-C oraz co najwyżej przeciętną jakość nagrań.
W ostateczności Xiaomi Redmi 5 jest naprawdę solidną pozycją w swojej klasie i polecam go wszystkim osobom, które szukają niedrogiego, a dobrego smartfona.
Ocena końcowa
- Atrakcyjny wyświetlacz 18:9
- Ładna stylistyka i kompaktowa obudowa
- Bardzo dobre zdjęcia dzienne
- Szybki czytnik linii papilarnych
- Wystarczająco dobry czas pracy na baterii
- Zadowalająca wydajność
- Duża funkcjonalność nakładki MIUI 9
- Slot na karty microSD oraz gniazdo słuchawkowe
- Brak portu USB C
- Brak Androida Oreo na starcie
- Przydałby się wyświetlacz FullHD
Komentarze
13Osobiście kupiłem dla córki Redmi 5a Prime z polskiej dystrybucji za 509zł - bardzo dobry telefon za tą kwotę Snapdragon 435 z Adreno 505 GPU.
powinno być na odwrót chyba
A co w nim jest "atrakcyjnego"? Bo chyba nie sam fakt, że ma niestandardowe proporcje... Nawet filmu nie da się na tym normalnie obejrzeć
- ładna stylistyka i kompaktowa obudowa:
Co w niej ładnego? Plastik z każdej strony i sterczący aparat z czytnikiem ulokowanym w najgorszym możliwym miejscu?