Zotac Sonix - rzut okiem na nośnik SSD PCIe
SSD

Zotac Sonix - rzut okiem na nośnik SSD PCIe

przeczytasz w 2 min.

Producent ściemnia w specyfikacji! I zgadnijcie co - to naprawdę dobra wiadomość!

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5

Pomimo tego, że nośniki SSD na SATA III już dawno uderzyły o granicę możliwości tego interfejsu, to ich wydajność jest zupełnie wystarczająca dla przeciętnego użytkownika. Tak zwani power userzy, których potrzeby są znacznie większe, mają już dziś do wyboru całkiem spory wybór nośników wykorzystujących szybsze interfejsy jak na przykład M.2 (żeby daleko nie szukać np. Samsung 950 lub 960), czy też PCI Express.

Firma Zotac dołączyła do producentów mających w ofercie szybkie dyski podłączane bezpośrednio do slotu PCI Express i zaprezentowała nośnik o nazwie Sonix.

Zotac Sonix

Jak zwykle w przypadku produktów firmy Zotac i tutaj nie można przyczepić się do wykonania. Nośnik w postaci karty PCIe, został wyposażony w osłonę, więc nie musimy obawiać się o uszkodzenie PCB.

Zotac Sonix PCIe 480 GB - specyfikacja

ModelZotac Sonix SSD
Pojemność480 GB
InterfejsNVME 1.2 PCIE Gen 3 x 4
Typ pamięci flashMLC
Deklarowany odczyt sekwencyjny2600 MB/s
Deklarowany zapis sekwencyjny1300 MB/s
Pobór mocyodczyt 5,57 W, zapis 7,27 W, tryb spoczynku 0,5 W
MTBF2000000 godzin

Na pierwszy rzut oka, wszystko tu wygląda w porządku - o ile tylko sprawdzą się zapowiedzi producenta co do transferów.

Specyfikacja, a rzeczywistość

Pierwsza weryfikacja i... przyjemne zaskoczenie. Maksymalny odczyt dobija 3000 MB/s, a więc jest 400 MB/s szybszy od deklarowanego! Jeszcze lepiej jest w przypadku zapisu, gdzie przy deklarowanych 1300 MB/s, dysk potrafi przekroczyć 2200 MB/s (900 MB/s szybciej!). 

Zwykle producent podaje w specyfikacji wartości zbliżone do maksymalnych, więc taka sytuacja zdarza się naprawdę rzadko.

CrystalDiskMark, który poddaje nośniki znacznie bardziej surowym testom, pokazuje niższe wyniki, ale i tak 200 MB/s lepsze, niż te podane w oficjalnej specyfikacji.

Porównując wyniki z innymi topowymi konstrukcjami, wydajność Sonixa jest zbliżona do możliwości Toshiba OCZ RD400 512 GB.

Stosunek ceny do możliwości

Cena. No cóż. Zotac Sonix 480 GB można obecnie kupić w cenie około 1600 zł. To znacznie więcej niż powinien kosztować 960 EVO 500 GB Samsunga (M.2 PCIe), który jednak w tej chwili jest jeszcze ciężko dostępny.

Mało konkurencyjna cena była również problemem konstrukcji Toshiba OCZ. Wygląda na to, że jeśli chodzi o stosunek ceny do wydajności, jak na razie nikt nie może zbliżyć się do oferty Samsunga - i to ani w jednej, ani w drugiej kwestii.

Zaznaczamy, że w tym któtkim teście nie wykorzystaliśmy egzemplarza sklepowego, ale wersję testową urządzenia. Nie imputujemy tu bynajmniej, że mogliśmy mieć do czynienia z egzemplarzem spreparowanym specjalnie pod testy prasowe, tym niemniej dla recenzenckiego obowiązku warto o tym wspomnieć.

Zotac Sonix to szybki nośnik SSD oparty na pamięciach MLC i wykorzystujący sloty PCI Express. Powinien zainteresować użytkowników, którzy potrzebują bardzo szybkiego dysku, ale ich płyty główne nie są wyposażone w sloty M.2. Właściwie jedyną rzeczą, którą Zotac mógłby poprawić jest... cena.

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Chiny_X
    7
    Ja tylko czekam, kiedy ktoś się weźmie za tą zmowę cenową przecież te urządzenia w detalu są warte co najwyżej 1/3 ceny którą musimy płacić.
    • avatar
      behemot
      7
      "Nośnik w postaci karty PCIe, został wyposażony w osłonę, więc nie musimy obawiać się o uszkodzenie PCB."
      Oj tak, zawsze jak mam kartę z gołym PCB to drżę z niepokoju, aby tylko jej krzywdy nie zrobić przy montażu. Jak dokładałem do komputera dodatkową kartę sieciową, pot wręcz mi oczy zalewał z tych nerwów!
      • avatar
        spioszek
        2
        Same syntetyki? ja dziękuje.
        Chętnie bym zobaczył testy rozpakowania plików RAR.
        Albo czas instalacji gier czy programów składający się z tysięcy plików.
        • avatar
          pawluto
          0
          1600 zł...Narazie - Dziękuję , poczekam ...:)
          480 gb to troche dużo a zarazem drogo.
          Połowa i te same parametry plus połowa ceny...
          • avatar
            Greg-M6
            0
            Nie rozumiem tu jednej rzeczy, przeciez dzisiaj w 90 procentach waznejsza jest ilosc IOPS a nie MB/s, bynajmniej dla mnie i 250 milionow potrzebujacych bdb SSD...
            aczkolwiek takiej informacji tu nie zamieszoczono...
            Pytanie brzmi czy dokladniejsze i najwazniejsze informacje nie ujrzaly jeszcze swiatla dziennego, czy tylko ja niedostrzeglem takowej informacji w artykule.., czy jak? :)
            • avatar
              Greg-M6
              0
              .

              Witaj!

              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

              Połącz konto już teraz.

              Zaloguj przez 1Login