Karty graficzne

AMD APU wydajniejsze od HD 5570

przeczytasz w 2 min.

Na swoim oficjalnym blogu AMD, Godfrey Cheng poruszył temat przyszłości dedykowanych kart graficznych ATi w kontekście nachodzących APU - Ontario, a przede wszystkim Llano.

 Warto przeczytać:
 

Co się stanie, gdy zarówno wydajny procesor, jak i wydajna karta graficzna znajdą się na jednym kawałku krzemu? Według Chenga "układy AMD APU będą miały wydajność podobną do niektórych dedykowanych kart graficznych, ale nie dościgną tych najlepszych." X-bit labs przechodzi do konkretów. Wbudowane w Llano procesory graficzne mają być wyposażone w nawet 480 jednostek cieniujących, czyli więcej niż ma HD5570. Oznaczałoby to powolne zmniejszanie sprzedaży budżetowych kart graficznych. Jednocześnie będzie to spory sukces dla AMD i poważne problemy dla Intela, czy platformy NVIDIA ION.

Należy także przypomnieć, że Llano to nie tylko "grafika", ale również czterordzeniowe procesory (CPU), które będą bazować na serii Phenom II. Dzięki pominięciu zewnętrznej magistrali komunikacyjnej, obie części układu APU mogą bardzo łatwo i szybko wymieniać między sobą informację. Nadal jednak do najbardziej wymagających gier czy programów będziemy potrzebowali "normalnych" kart graficznych. Być może nadejdą kiedyś czasy, w których unowocześnienie PC będzie polegało na wymianie jednego kawałka krzemu...

Źródło: X-bit labs, AMD Blog

Polecamy artykuły:  
Ile rdzeni powinien mieć twój procesor? Poradnik: jak wybrać smartfona 3D TV: rewelacyjne telewizory czy sukces marketingu?

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    AMD celuje w ten kawalek tortu ktory teraz konsumuje Intel. Slyszalem plotki, ze z drugiej strony Intel chce zaczac produkowac dedykowane, wydajne karty konkurujac z ATI i nVidia. Chodza rowniez zluchy, ze nVidia kombinuje jak by tutaj zaistniec na rynku procesorow x86... jezeli to sie potwerdzi to bedzie wreszcie troche ciekawiej na rynku.
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Po OC wydajność jak 5670! ^^
      • avatar
        sevae
        0
        Ciekawe czy będzie można zastosować CrossFire z tym APU - tak jak z integrami ATi, w 2D działa tylko integra, w 3D obie się wspierają.

        Jak tak, to i dla graczy może mieć APU sens.
        • avatar
          Pixel
          0
          Integra + APU + CrossFire , hmm szkoda ze CrossFire nie u mnie zadziała z High End GPU :P 4870 + 3200, możne na innej płycie z 4200... może kiedyś tak będzie.
          • avatar
            Obiektor
            0
            Onatrio czy ontario??
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              kiedys mielismy jedna karte graficzna i wszystko by mialo sens i predkosc, zostalo rozdzielone na dwie (grafa+accelerator), potem jednak zeszlo sie w jedno urzadzenie a teraz wszystko idzie w strone integracji z prockiem, za jakis czas dojda do wniosku ze to nie to i znowu rozdziela ;)

              Nigdy procek nie bedzie mogl miec w sobie wypasionej grafy, raczej w druga strone - grafa bedzie miala procek ;) Wiele kart graficznych obecnie na rynku jest wydajniejsza niz najlepsze procesory.
              • avatar
                xfire25
                0
                teraz wszystko zależy od ceny...
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  A mi się to cosik nie podoba. Pierwszy dylemat, jak jest to powiązane z przepustowością pamięci. Rozumiem słabsze i mniej wymagajace graficznie gry, ale co się dzieje gdy rośnie ilość grafiki.

                  W końcu z jakiegoś powodu karty mają po te 512M, 1G bajtów. I chyba szersze magistrale od procesorowych.

                  Ciekawa też będzie cena i kwestia wydajności w relacji do mocy. Teraz możemy sobie wymienić karte na mocniejszą. Problematyczne jest to w przypadku zintegrowanych ukadów.

                  Więc jakie niby zalety będą, bo ja widze same wady.
                  • avatar
                    NomadDemon
                    0
                    ja tez.. kontroler pamieci mamy w procku, wiec procek bedzie dostawal po tylku i to ostro.. ramu nie mamy ddr5 tylko ddr2-3 kilkukrotnie wolniejszy, szyna jest 64-128 bitowa.. troche wasko na takie czestotliwosci
                    • avatar
                      NomadDemon
                      0
                      ja tez.. kontroler pamieci mamy w procku, wiec procek bedzie dostawal po tylku i to ostro.. ramu nie mamy ddr5 tylko ddr2-3 kilkukrotnie wolniejszy, szyna jest 64-128 bitowa.. troche wasko na takie czestotliwosci

                      Witaj!

                      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                      Połącz konto już teraz.

                      Zaloguj przez 1Login