Zmiany w AMD.
O tym, że AMD się zmienia wiedzieliśmy od dawna. Świadczyło o tym nawet sztandarowe hasła "Future is Fusion", które odnosiło się do wprowadzanych dopiero na rynek układów APU. Jak to jest dzisiaj? Po ostatnim oświadczeniu prasowym AMD można przepuszczać, że zmieni się wiele.
Nowy prezes Rory P. Read wprowadził w firmie sporo zmian. Zapowiedział przede wszystkim kontynuację planu restrukturyzacji firmy, zapoczątkowaną jeszcze przez jego poprzedników. W ramach zwolnień pracę ma stracić około 10% wszystkich pracowników firmy. Zwolnienie dotkną głównie osoby z działów marketingu i sprzedaży. Mocno ucierpiały działy Public Relations, a wśród zwalnianych pracowników dominują osoby z małym doświadczeniem i krótkim stażem pracy. Wietrzenie przeszło również przez stanowiska kierownicze i dyrektorskie.
W ostatnim czasie w mediach pojawiła się prawdziwa burza, a wraz z nią plotki o tym, że AMD odpuści sobie rynek układów x86, a być może całkowicie zrezygnuje z produkcji desktopowych procesorów. Poświadczeniem wspomnianych domysłów miały być słowa, jakie padły z ust rzecznika prasowego Mike Silvermana w wywiadzie dla Mercury News. Mike powiedział, że "dawne AMD już odeszło, można już zapomnieć. AMD kontra Intel - nie będzie tego więcej".
Wydawać by się mogło, że słowa oznaczają pewną formę rezygnacji AMD z rynku komputerów desktopowych - przynajmniej tak wspomnianą wiadomość odebrały liczne media i grono użytkowników. Jednak nie o to chodziło, bo jak wynika z opublikowanego niedawno oświadczenia prasowego, rzeczywistość AMD wygląda zgoła inaczej.
Finanse AMD - przegląd
W oświadczeniu AMD czytamy, że firma będzie dokładała wszelkich starań, aby jej produkty wykonane w architekturze x86 stały się jednymi z najwydajniejszych na rynku. Poza tym koncern zrobi wszystko, aby pozostać wiodącą firmą w dziedzinie projektowania mikroprocesorów x86. Tym samym AMD nie zamierza rezygnować z rynku x86 i szeroko pojętych procesorów desktopowych. Oczywiście strategia firmy ulegnie zmianie, gdyż AMD ma zamiar przenieść swoje zainteresowania również i na inne rynki. Rynki, które są młode, prężne, dynamicznie rozwijające i co ważne - da się na nich zarobić.
AMD ma zamiar wzmocnić swoją pozycję ekspansją na rynki mobilne, takie jak tablety i być może nawet smartfony. Ponadto w planach są rozwiązania dla przemysłu, gdzie najważniejsza będzie energooszczędność oraz produkty związane z tak zwaną "chmurą". Wśród zainteresowań AMD są napędzające obecnie sprzedaż koncernu układy typu APU i należy się spodziewać, że to one będą w dalszym ciągu stanowić lwią część sprzedawanych układów. Choć jak wskazują eksperci niewykluczone, że niedługo usłyszymy o nawiązaniu współpracy z firmą ARM i wejście na tenże rynek z własnymi produktami wzorem NVIDII. Mimo wszystko, obecnie AMD milczy na temat rynku ARM.
AMD nie zamierza ślepo podążać i za wszelką cenę konkurować z Intelem, jednak ma zamiar zrobić co w mocy firmy, aby nawiązać rywalizację z odwiecznym wrogiem. Jeśli zadanie okaże się niewykonalne, nikt z tego powodu problemu robił nie będzie.
Eksperci swoje domysły o odpuszczeniu rynku x86 starali się uzasadniać brakami w dostawach procesorów. Jednak jak przekonuje koncern AMD, braki w dostawach były wywołane problemami w produkcji.
W najbliższych miesiącach AMD ma zamiar kontynuować swoje projekty, niedługo bowiem na rynek ma trafić następca Bulldozera oraz platforma Brazos 2.0 i niedługo po niej - układy Trinity. Pamiętać należy również, że przed nami debiut nowej generacji kart graficznych AMD Radeon HD 7000 oraz wprowadzenie do sprzedaży modułów pamięci RAM.
Szczegółowe plany AMD na przyszłość zostaną przedstawione na zaplanowanej na luty specjalnej konferencji. Jednego możemy być pewni: AMD nie opuści rynku x86. Opuszczenie rynku x86 spowodowałoby dominację Intela, a to z kolei wzrost cen procesorów, o czym mogliśmy się już przekonać po przedostaniu do sieci plotek o wycofaniu AMD z rynku, kiedy to ceny procesorów Intel powędorowały w górę.
Więcej o koncernie AMD:
- AMD prawdopodobnie anulowało następców Brazosa
- AMD Trinity: pierwsze wyniki wydajności - do 56% szybsze od Llano
- AMD Brazos 2.0 w 28 nm, ale wyprodukują fabryki TSMC
- AMD Radeon HD 6930 odpowiedzią na GeForce 560 Ti 448
- AMD mocne wejście na rynek pamięci RAM
- AMD Radeon HD 7900 bez pamięci XDR2 Rambus
- AMD zwolni 10% pracowników - restrukturyzacja trwa
Źródło: AMD, NordicHardware, Softpedia, TechPowerUP, Mercury News, XbitLabs
Komentarze
121Jeśli produkcja pamięci mam przynieść zyski to czemu nie :)
Niech Llano rozwijają! :P
Ja nigdy nie wierzyłem w te bzdury o opuszaczaniu rynku procesorów x86 przez AMD, bo mają mocną pozycję na rynku procesorów serwerowych, a nikt tak po prostu nie pozbywa się mocnych kart. Jak wiadomo architektura opteronów jesr bezpośrednio powiązana z procesorami konsumanckimi i odpowiedź wyłania się z tego sama.
Ludzie faktycznie są głupi. Na czele z tymi 'ekspertami' od tarcia chrzanu.
Wiec kto tu jest idiota? chyba nie ten kto zarabia tylko ten kto placi drozej przez takie wypowiedzi i ich interpretacje.
no o teraz te czasy powrócą, naprawde macie sie z czego cieszyc fanboje Intela ??
i tak nie pokonają Intela, nie wiem po co daremny szum robią
Cała ta sytuacja ostatnimi czasu przypomina mi walkę bokserską, w której jeden z bokserów wyprowadza cios tak niefortunnie, że nie dość, że nie trafia przeciwnika, to jeszcze nabawia się poważnej kontuzji i sam poddaje walkę..... Zgadnijcie, o której firmie mowa ;) ?
Skoro już piszecie o plotkach, na sieci są też plotki o tym, iż AMD planuje wejście na rynek ARM i szuka specjalistów w tej dziedzinie. Poza zwolnieniami planują(niby) też zatrudnić nowych specjalistów i teraz będą stawiali na inżynierów, a nie na specjalistów od PR i marketingu.
Szkoda, że przez głupotę ludzi AMD nie jest na takiej pozycji, na jakiej mogłoby być.
W każdym bądź razie mam nadzieję, że AMD jeszcze coś pokaże, może druga generacja Bulldozera nas nie zawiedzie... oby! ;)
Macie konkurować z Intelem w segmencie wydajnych procesorów PCtowych.
Jeśli nie wy to kto uchroni nas przed hegemonią Intela? Fani AMD i anty fani powinni życzyć im jak najlepiej bo porażka AMD może się dla nas źle skończyć.
Każdy komentarz ma ujemną liczbę głosów..
A co do samego AMD to tak samo szybko jak się z tego pomysłu wycofują tak samo szybko wrócą do produkcji procesorów.. Ale po powrocie rynek będzie troszkę lepszy ceny jakby bardziej adekwatne do technologii..
JA CIENIE SOBIE AMD NP SEMPRON 140 za 135 i masz z niego athlona x2 o wartosci 250 a inni niech placa 50dolcow intelowi za zdrapy do 100mhz i 1mb cache :D
"AMD ma zamiar wzmocnić swoją pozycję ekspansją na rynki mobilne, takie jak tablety i być może nawet smartfony" tu nie mają najmniejszych szans - zbyt duża konkurencja.
@btw opóźnienie na tym benchmarku jest :x gdzieś w sieci już to wyłapałem ale i tak tylko tu zaglądam.
skończą się aplikacje które ledwo chodzą na low-mid endowych procesorach i znowu nadejdzie era softwareowej optymalizacji? :) ostatnio ceny najlepszych procków pozwalały na ich masowy udział w rynku a co się z tym wiąże producenci aplikacji mogli zakładać że "robimy pod nie gry/programy, a toto i tak pociągnie". to samo jest z grafikami (kartami)..
w sumie może lepszym byłby model rynku cpu gdzie low/mid/high end kosztowałoby około 300/600/2k? (konkurencja/konkurencja/intel)
95% rynku to byłyby systemy na l/m-end, co oznaczałoby "moja aplikacja znowu działa na 128 ramu". :))