Otwarte sterowniki dla kart AMD Radeon HD 7000 z pełną obsługą 2D w systemach Linux
Otwarte ma ciężko nawet w Linuksie
Niedawno Michel Dänzer z koncernu AMD ogłosił wydanie nowej wersji otwartych sterowników graficznych „xf86-video-ati”. Sterowniki zapewniają kartom graficznym AMD z serii Radeon HD 7000 “Southern Islands” pełną obsługę akceleracji 2D w systemach GNU/Linux.
Mimo, iż koncern AMD regularnie wydaje własnościowy pakiet sterowników graficznych AMD Catalyst dla kart Radeon HD dla systemów Linux, to mimo nie zapomina o rozwoju otwartych sterowników. Do tego zadania zostało oddelegowanych kilku pracowników, którzy wraz ze społecznością pracują nad rozwojem sterowników open source.
Niestety otwarte sterowniki oprócz swoich zalet, mają także wiele wad, jak zauważalnie niższa wydajność w odróżnieniu od zamkniętych driverów, brak obsługi niektórych technologii, powolniejszych rozwój, brak pełnej implementacji niektórych funkcji czy też mimo obsługi starszych akceleratorów, nie radzą sobie od razu z nowymi architekturami, a na ich poprawną obsługę niekiedy trzeba czekać kilka miesięcy.
Kiedy na rynku pojawiły się karty graficzne AMD Radeon z serii HD 7000, własnościowe sterowniki Catalyst dla Linuksa bez większych problemów radziły sobie z ich obsługą i zapewnieniem dostępu do nowych funkcji i należytej wydajności. Na skutek wielu poważnych zmian w architekturze (GCN) względem serii HD 6000, wspomniane akceleratory sprawiły wiele trudności programistom pracującym nad rozwojem otwartych wersji sterowników.
Zmiany w architekturze wymagały od programistów wprowadzenie zupełnie nowego sterownika Gallium3D o nazwie RadeonSI, co wydłużyło i utrudniło prace. Tradycyjnie szybko i sprawnie udało się przygotować obsługę kernel mode-setting, to już dodanie obsługi trybów akceleracji 2D i 3D nie było takie proste. Przez długi czas sterowniki open source, nad którymi pracują także programiści AMD, nie radziły sobie zadowalająco z akceleracją 2D.
Dopiero wydana niedawno, najnowsza wersja zapewnia pełną obsługę 2D, tak aby każdy z posiadaczy wspomnianej serii kart mógł komfortowo pracować na otwartych sterownikach graficznych w wielu aplikacjach. Niestety obsługa akceleracji 3D na generacji Southern Islands wciąż jest w powijakach i zapewnia jedynie niewielką część funkcjonalności, wliczając w to możliwość uruchamiania podstawowych demo testów OpenGL, jednak bez możliwości uruchamiania pełnoprawnych produkcji korzystających ze wspomnianego interfejsu programowania.
Mimo wszystko prace nad 3D wciąż postępują, a po premierze kart z serii HD 8000, twórcy nie będą mieli, aż tylu problemów, gdyż nowa generacja nie będzie wprowadzała wielu poważnych zmian w architekturze. To z pewnością pozwoli na szybsze przygotowanie poprawnie działających sterowników.
Warto dodać, że w ostatnim czasie prace nad rozwojem sterowników Mesa znacznie przyśpieszyły, przynosząc obsługę interfejsów programowania OpenGL 3.0, a także w wersjach rozwojowych OpenGL 3.3. Obecnie stabilną odsłonę Mesa 9.0 zastąpi na początku 2013 roku Mesa 9.1, a później 10, w której najprawdopodobniej znajdzie się implementacja OpenGL ES 3.0 i większość głównych rozszerzeń z OpenGL 4.0/4.1.
Mimo wszystko osoby oczekujące należytej wydajności, pełnej obsługi nowych akceleratorów oraz pełnej implementacji nowych interfejsów jak OpenGL 4.2 czy OpenGL 4.3 powinny sięgnąć po zamknięte sterowniki AMD Catalyst for Linux, których najnowsze wersje przynoszą duży przyrost wydajności szczególnie w grach dla Linuksa pojawiających się w otwartej dla „pingwinich” systemów usłudze Steam.
Źródło: VideoCardz, Phoronix
Komentarze
10Warto podkręcić gdzie ogromna przewaga otwartych sterowników, bo taka krytyka... OK... Ale skoro piszecie już tak jak do dziecka w gimnazjum to warto dodać po co właściwie one są, dlaczego mają przewagę nad zamkniętymi.