AMD ma problemy z OpenCL w sterownikach Catalyst dla systemu Linux
Programiści intensywnie pracują
Przedstawiciele koncernu AMD przyznali ostatnio, że mają problemy z systemami Linux. Największym problemem, nad którego wyeliminowaniem i poprawą działania pracuje koncern, jest obsługa OpenCL w ramach sterowników Catalyst.
Koncern AMD od jakiegoś czasu rozpoczął akcję promocyjną frameworka OpenCL i zastosowań GPGPU głównie za sprawą premiery procesorów heterogenicznych APU Fusion Llano i Trinity.
AMD ma co promować, bowiem w kwestii wydajności technologii OpenCL, koncern z Sunnyvale obecnie nie ma sobie równych. O ile w przypadku sterowników dla systemów Windows AMD idzie jak po maśle, to już w innych systemach tak dobrze nie jest.
AMD dostarcza sterowniki do obsługi OpenCL w ramach oddzielnej aplikacji oraz w ramach kompletnego pakietu sterowników graficznych Catalyst. Taka sytuacja ma miejsce zarówno w systemach Windows jak i Linux.
Obsługa OpenCL w ramach systemu Windows jest według słów przedstawicieli AMD znacznie prostsza niż ma to miejsce w Linuksie. Wszystko z powodu ujednoliconego środowiska w Windows.
W Linuksie AMD ma na tym polu pewne problemy. Starszy dyrektor w AMD - Neal Robinson powiedział -"Mamy więcej pracy do wykonania w środowisku Linux. Środowisko Linuksa jest znacznie bardziej złożone, ponieważ istnieje wiele różnych dystrybucji, stworzenie takiego środowiska programistycznego jest więc znacznie trudniejsze niż na Windows."
AMD obecnie jest jednym ze sponsorów programów GNU Image Maniupulation Program - GIMP, x264, Handbrake, VideoLan VLC Player czy też FFMpeg, w których pomaga w kwestii implementacja obsługi OpenCL.
Z uwagi na coraz większą gamę aplikacji potrafiących skorzystać z potencjału OpenCL i z powodu partnerów biznesowych jak i klientów indywidualnych, dla których zastosowania GPGPU są równie ważne, AMD czyni starania aby zaoferować możliwie najlepszą obsługę OpenCL.
AMD ma zamiar zintensyfikować swoje wysiłki w celu poprawy działania frameworka OpenCL w Linuksie. Jednocześnie przedstawiciele przyznali, że wciąż wiele rzeczy jest przed nimi i wciąż muszą włożyć sporo pracy aby raz na zawsze rozwiązać problematyczną obsługę OpenCL w Linuksie. AMD chce aby użytkownicy Windows czy też Linuksa otrzymali takie same możliwości, taką samą wydajność i funkcjonalność aplikacji w OpenCL.
Karty AMD Radeon HD wraz ze sterownikami Catalyst w teście OpenCL pod Linuksem
Chociaż użytkownicy Linuksa mogą skorzystać z otwarto źródłowych sterowników graficznych dla kart i układów graficznych AMD Radeon to wciąż ich wydajność jak i kwestia obsługiwanych technologii nie zachwyca. W dodatku w otwartym sterowniku Gallium3D na próżno szukać obecnie obsługi OpenCL. Mimo wszystko osoby odpowiedzialne za otwarte sterowniki starają się zapewnić obsługę wspomnianego już frameworka. Według wstępnych planów ma to mieć miejsce jeszcze w bieżącym roku, jednak nie wiadomo jaka będzie wydajność takiego zastosowania i czy wszystkie rozszerzenia zostaną zaimplementowane.
Wygląda więc na to, że użytkownicy Linuksa potrzebujący korzystać z OpenCL muszą przynajmniej na razie wykorzystywać własnościowe sterowniki. Chociaż w obecnie dostępnych sterownikach dla Linuksa, AMD zapewnia obsługę OpenCL to jednak nie jest ona w pełni zadowalająca i wciąż boryka się z wieloma mankamentami.
To jednak jak zapewniają deweloperzy niedługo się zmieni, bowiem partnerzy biznesowi już testują nowe rozwiązania AMD mające zapewnić należyty komfort obsługi w Linuksie. Jeżeli testerzy nie wykryją większych problemów nadchodzące sterowniki AMD Catalyst 12.5 dla Linuksa zadebiutują już z pełni funkcjonalną i oferującą należytą wydajność w OpenCL.
Więcej o firmie AMD i jej produktach:
- AMD: czy w sterownikach Catayst 12.7 zabraknie obsługi kart HD 2000, HD 3000 i HD 4000?
- AMD ma chrapkę na firmę MIPS Technologies. Stworzy konkurencję dla ARM?
- AMD Radeon HD 7970, 7950 i 7700: oficjalna obniżka cen i darmowe gry
- Asus Ultrathin U82U: smukły notebook z procesorem AMD APU E-450
- AMD Trinity: przewidywana premiera drugiej generacji układów APU
Źródło: The Inquirer, PCInpact
Komentarze
40nvidia nie istnieje w obliczeniach openCL. ratuje ich tylko ich własna technologia CUDA.
a na windowsach nie da się korzystać z więcej niż 4 kart graficznych na raz, każda karta licząca coś musi mieć monitor (albo ślepą końcówkę) i obciążenie procesora jest dużo większe.
Może sterowniki OpenCL nie są takie złe
Widze ze dalej sie nic nie zmienilo, a stery nv jak dzialaly tak dzialaja.
W zasadzie dobrze ze przeczytalem, gdyz myslalem nad zmiana.