Oprogramowanie

AMD ma problemy z OpenCL w sterownikach Catalyst dla systemu Linux

przeczytasz w 2 min.

Programiści intensywnie pracują

Przedstawiciele koncernu AMD przyznali ostatnio, że mają problemy z systemami Linux. Największym problemem, nad którego wyeliminowaniem i poprawą działania pracuje koncern, jest obsługa OpenCL w ramach sterowników Catalyst.

opencl logo amd linuxKoncern AMD od jakiegoś czasu rozpoczął akcję promocyjną frameworka OpenCL i zastosowań GPGPU głównie za sprawą premiery procesorów heterogenicznych APU Fusion LlanoTrinity.

AMD ma co promować, bowiem w kwestii wydajności technologii OpenCL, koncern z Sunnyvale obecnie nie ma sobie równych. O ile w przypadku sterowników dla systemów Windows AMD idzie jak po maśle, to już w innych systemach tak dobrze nie jest.

AMD dostarcza sterowniki do obsługi OpenCL w ramach oddzielnej aplikacji oraz w ramach kompletnego pakietu sterowników graficznych Catalyst. Taka sytuacja ma miejsce zarówno w systemach Windows jak i Linux.

Obsługa OpenCL w ramach systemu Windows jest według słów przedstawicieli AMD znacznie prostsza niż ma to miejsce w Linuksie. Wszystko z powodu ujednoliconego środowiska w Windows.

amd radeon hd graphic logo nowe

W Linuksie AMD ma na tym polu pewne problemy. Starszy dyrektor w AMD - Neal Robinson powiedział -"Mamy więcej pracy do wykonania w środowisku Linux. Środowisko Linuksa jest znacznie bardziej złożone, ponieważ istnieje wiele różnych dystrybucji, stworzenie takiego środowiska programistycznego jest więc znacznie trudniejsze niż na Windows."  

centrum amd praca opencl

AMD obecnie jest jednym ze sponsorów programów GNU Image Maniupulation Program - GIMP, x264, Handbrake, VideoLan VLC Player czy też FFMpeg, w których pomaga w kwestii implementacja obsługi OpenCL.

Z uwagi na coraz większą gamę aplikacji potrafiących skorzystać z potencjału OpenCL i z powodu partnerów biznesowych jak i klientów indywidualnych, dla których zastosowania GPGPU są równie ważne, AMD czyni starania aby zaoferować możliwie najlepszą obsługę OpenCL.

amd catalyst ari sterowniki linux pakiet

AMD ma zamiar zintensyfikować swoje wysiłki w celu poprawy działania frameworka OpenCL w Linuksie. Jednocześnie przedstawiciele przyznali, że wciąż wiele rzeczy jest przed nimi i wciąż muszą włożyć sporo pracy aby raz na zawsze rozwiązać problematyczną obsługę OpenCL w Linuksie. AMD chce aby użytkownicy Windows czy też Linuksa otrzymali takie same możliwości, taką samą wydajność i funkcjonalność aplikacji w OpenCL.

amd radeon hd wydajność catalyst opencl benchmark luxmark v2.1beta1 linux
Karty AMD Radeon HD wraz ze sterownikami Catalyst w teście OpenCL pod Linuksem

Chociaż użytkownicy Linuksa mogą skorzystać z otwarto źródłowych sterowników graficznych dla kart i układów graficznych AMD Radeon to wciąż ich wydajność jak i kwestia obsługiwanych technologii nie zachwyca. W dodatku w otwartym sterowniku Gallium3D na próżno szukać obecnie obsługi OpenCL. Mimo wszystko osoby odpowiedzialne za otwarte sterowniki starają się zapewnić obsługę wspomnianego już frameworka. Według wstępnych planów ma to mieć miejsce jeszcze w bieżącym roku, jednak nie wiadomo jaka będzie wydajność takiego zastosowania i czy wszystkie rozszerzenia zostaną zaimplementowane.

amd catalyst linux pingwin logo zielone

Wygląda więc na to, że użytkownicy Linuksa potrzebujący korzystać z OpenCL muszą przynajmniej na razie wykorzystywać własnościowe sterowniki. Chociaż w obecnie dostępnych sterownikach dla Linuksa, AMD zapewnia obsługę OpenCL to jednak nie jest ona w pełni zadowalająca i wciąż boryka się z wieloma mankamentami.

amd catalyst linux control center

To jednak jak zapewniają deweloperzy niedługo się zmieni, bowiem partnerzy biznesowi już testują nowe rozwiązania AMD mające zapewnić należyty komfort obsługi w Linuksie. Jeżeli testerzy nie wykryją większych problemów nadchodzące sterowniki AMD Catalyst 12.5 dla Linuksa zadebiutują już z pełni funkcjonalną i oferującą należytą wydajność w OpenCL.


Więcej o firmie AMD i jej produktach:

Źródło: The Inquirer, PCInpact

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    3
    Przypomniał mi się taki żart: jakaś Pani zwraca się z oburzeniem do stojącego za nią w sklepie pijaka "pan jest kompletnie pijany!". No to pijak bełkocząc: "tak, ale jutro od rana będę trzeźwy a Pani będzie nadal brzydka!". Sterowniki da się naprawić, a sprzętowo zaniżonej wydajności CUDA nVidii nie... ATI zmiażdżyło nVidie pod względem wydajności obliczeniowej. Zastanawiające jest, dlaczego benchmark nie podaje testów porównawczych OpenCL: nVidia vs ATI?
    • avatar
      Konto usunięte
      2
      AMD ma po prostu badziewne sterowniki w porównaniu do Nvidii w Linuxie. Mam E-350 w HTPC i zmuszenie sterownika do dekodowania x264 ze wsparciem sprzętowym graniczy z cudem. Z GForcem zero problemów. Jeśli ktoś pracuje z Linuxem i chce odtwarzać wideo omijajcie Radeony szerokim łukiem.
      • avatar
        jeomax.co.uk
        2
        A z czym Radeony nie maja problemu ? ;) Linuksowy problem stary, jak swiat, teraz jeszcze dochodzi OpenCL. Moze by tak skrocili troche kod, bo nVidia ma 2x krotszy.
        • avatar
          Promilus
          1
          Ale pierdoły wciskają. Do każdej dystrybucji linuksa dają ten sam icd. Te same biblioteki .so, te same sample .bin więc niech nie pitolą tylko przyznają, że im się najzwyczajniej NIE CHCE. Problem w tym, że spora ilość softu HPC działa właśnie na węzłach linuksowych więc jak chcą zaistnieć to MUSZĄ CHCIEĆ.
          • avatar
            Konto usunięte
            1
            hmm a na forum bitcoin polecają tylko amd + linux
            nvidia nie istnieje w obliczeniach openCL. ratuje ich tylko ich własna technologia CUDA.

            a na windowsach nie da się korzystać z więcej niż 4 kart graficznych na raz, każda karta licząca coś musi mieć monitor (albo ślepą końcówkę) i obciążenie procesora jest dużo większe.
            Może sterowniki OpenCL nie są takie złe
            • avatar
              SoundsGreat
              0
              Jeden z obrazków przypomniał mi o istnieniu produktu FirePro.
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Ten news... Pożywka dla fanboyów NV. :x
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Jakies 6-7 lat temu pozbylem sie radeona gdyz sterowniki pod linuksem byly po prostu do du..y.
                  Widze ze dalej sie nic nie zmienilo, a stery nv jak dzialaly tak dzialaja.

                  W zasadzie dobrze ze przeczytalem, gdyz myslalem nad zmiana.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    -1
                    Sterowniki AMD pod Linuxa to jesten wielki bajzel programistyczny. Pisze to na podstawie odczuc ludzi pracujacych w tym srodowisku i znajacych sytuacje. Z nVidia jest zupelnie inaczej. Generalnie, mimo ze sam mam Radeona, uwazam ze sterowniki od AMD sa mierne.
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      -2
                      ciekawe jest to, że stery kuleją, a AMD jest głównym sponsorem novel'owskiego openSUSE ;] chyba wiedzą na co kasę wydają...
                      • avatar
                        pomidor
                        -2
                        W tej firemce, tworzą problemy a nie produkty.
                        • avatar
                          bury-pies
                          -19
                          Tylko Nvidia panie i panowie. AMD - Amateur Made Devices
                          • avatar
                            rcicho
                            0
                            Rok temu na moim byłym Radeonie w Ubuntu zużycie procesora prawie non stop w okolicy 90-100% i praktycznie nic się nie dało robić. Po wymianie na Geforce (jeszcze niedawno 8500GT a obecnie GTS450) zero problemów a Linuks smiga jak ta lala. Zobaczymy jak AMD wypuści nowe sterowniki - może będzie już dobrze. W razie czego mam w zapasie jeszcze Radeona 5670.

                            Witaj!

                            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                            Połącz konto już teraz.

                            Zaloguj przez 1Login