Zobacz dwa moduły Piledriver
Po premierze pierwszych generacji heterogenicznych, hybrydowych układów APU Fusion wiele osób z niecierpliwością wygląda kolejnych informacji o ich następnej generacji. Pojawiło się już pierwsze zdjęcie rdzenia układu AMD Trinity.
Po ciepłym przyjęciu przez rynek układów Llano i Brazos, przyszedł czas na premierę następców tych pierwszych. Następca Llano (K10.5+) zostanie wykonany w zupełnie nowej architekturze, będącej w zasadzie ewolucją rdzeni Bulldozer stosowanych obecnie w procesorach AMD FX.
Jak zapewnia AMD mają one być pozbawione wad Bulldozera i oferować znacznie wyższą wydajność. Mowa tutaj o rdzeniach Piledriver - z których również będzie korzystać następna generacja procesorów FX, dzięki czemu jeszcze przed ich premierą będziemy mogli wyciągnąć realne wnioski co do ich możliwości i poprawek w architekturze. Trinity zapowiada się więc jako swoisty poligon doświadczalny dla wysokowydajnych procesorów.
Procesory Trinity będą wyposażone w dwa moduły Piledriver, co przełoży się na łącznie cztery rdzenie x86. Znajdziemy tam także wydajny układ graficzny AMD Radeon HD z serii 7000, który prawdopodobnie będzie wykorzystywał architekturę VLIW4. Powierzchnia układu Trinity wynosi 240 mm2 i jest nieco większa od stosowanego w Llano, który zajmuje 228 mm2.
Układ w przekroju jest wyraźnie węższy, ale za to dłuższy niż poprzednie konstrukcje koncernu z Sunnyvale.
Na górze, w środkowej części układu można zauważyć umieszczone dwa moduły Piledriver, a każdy został wyposażony w 2 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu (Cache L2). Nad nimi został umieszczony dwukanałowy kontroler pamięci DDR3, obsługujący domyślnie moduły z prędkością 2133 MHz.
W dolnej części układu został umieszczony kontroler PCI-Express, który wydaje się być podobny do tego zastosowanego w Llano, więc prawdopodobnie obsługuję taką samą liczbę slotów. Pomiędzy modułami Piledriver został umieszczony mostek północny (North Bridge).
Po prawej stronie znalazł się układ graficzny Radeon HD 7000, w którym zastosowano 6x VLIW4, co przełożyło się na liczbę 384 procesorów strumieniowych. Oznacza to, że liczba shaderów w porównaniu do Llano zmniejszyła się, lecz mimo wszystko są one znacznie wydajniejsze.
Ponadto szacuje się, że zegary bazowe zintegrowanego układu graficznego będą o kilkadziesiąt procent wyższe niż w przypadku Llano, co spowoduje, że układ stanie się znacznie wydajniejszy.
Według pierwszych testów próbek inżynieryjnych układy Trinity będą nawet o 56% wydajniejsze od Llano. Jednak jak to będzie, przekonamy się dopiero po ich premierze, która została przewidziana na marzec lub kwiecień bieżącego roku.
Więcej o koncernie AMD i jego produktach:
- AMD Phenom II X8: nowe procesory w planach firmy
- AMD Llano Black Edition: procesory wkrótce na rynku
- AMD FX-6200: drugi, bardzo szybki 6-rdzeniowy Bulldozer
- Procesory AMD FX szybko znikają ze sklepowych półek
- AMD Trinity: premiera prawdopodobnie w marcu
Źródło: Softpedia, Beyond3D, donanimhaber, semiaccurate
Komentarze
34Bulldozer też miał być wydajny, więc skąd ta pewność, że to prawda ?
procesorki z bardzo dobrą grafą :D
to nowość na dzisiejsze czasy
tak sobie myślę
żeby intel wkładał do swoich procków karty AMD i podjęli by współprace
ale fakt to nigdy nie wypali ;p
Kiedyś podstawka starczała na kilka lat, teraz co zmiana procesora to zmiana płyty, czyli zbędne koszty.
to qrwa macie tempo
Czy AMD nie może "odświeżyć" starych, dobrych Phenomów II?