Sam generuje treść SMSów
Ewolucja standardowych telefonów komórkowych w smartfony to postęp nie tylko dla użytkowników. Także hakerzy poprzez coraz bardziej zaawansowane oprogramowanie otrzymują więcej możliwości włamań i kradzieży danych i pieniędzy.
Eksperci z Kaspersky Lab odkryli groźnego trojana atakującego urządzenia z systemem Android. Program Foncy widoczny w smartfonie jako aplikacja SuiConFo może w znaczący sposób uszczuplić finanse użytkownika.
Po uruchomieniu, wirus informuje, że posiadana wersja Android jest niekompatybilna. Równocześnie pobiera z karty SIM informacje o kraju, w celu wygenerowania czterech wiadomości w odpowiednim języku. Jak można się domyślić, stworzone SMSy są wysyłane na numer o podwyższonej opłacie. Foncy dodatkowo usuwa wiadomości zwrotne, żeby nie alarmować użytkownika.
Denis Maslennikow z Kaspersky Lab przyznaje, że taka metoda nielegalnego zdobywania pieniędzy jest dla hakerów łatwa i coraz popularniejsza. Warto więc zadbać o własne bezpieczeństwo. Najpewniejsze sposoby na zniwelowanie ryzyka to: aktualizacja systemu operacyjnego, instalowanie aplikacji tylko z pewnych źródeł oraz sprawdzanie listy uprawnień dodawanych programów.
Więcej o bezpieczeństwie:
- Norton Mobile Security: zabezpiecz skutecznie smartfona i tablet
- Fani sagi "Zmierzch" na celowniku hakerów
- Polski fotoradar Smart Eye nie da szans piratom
- Wykrywacz narkotyków po odcisku palca - prototyp działa
- Esthost - 4-milionowy botnet zamknięty przez FBI
- Tufin wzbogaca SecureTrack o funkcję automatyzacji
Źródło: Inf. prasowa, Kaspersky
Komentarze
31Google w pewnym sensie zaufał użytkownikom. Postanowił umożliwić programistom dostęp do właściwie każdego aspektu systemu, dzięki czemu mamy wiele ciekawych aplikacji oraz w pełni modyfikowalne środowisko.
Jeżeli użytkownik instaluje program "Super Cute Pink Calculator Turbo GT", który ma dostęp do dzwonienia, wysyłania wiadomości oraz do kontaktów, oraz jednocześnie świadomie (lub z lenistwa) zgadza się na przydzielenie mu danych uprawnień, to wina ewidentnie jest po stronie użytkownika.
Google mógłby pójść bardziej w stronę Apple i udostępniać aplikacjom jedynie ekran oraz dostęp do Internetu. Drugim rozwiązaniem (moim zdaniem rozsądniejszym) byłoby bardzo staranne sprawdzanie aplikacji mających dostęp do krytycznych (dla użytkownika) zasobów systemu i z góry odrzucać kalkulator odczytujący kontakty.
Apropo fanboystwa to wydaje mi się że taki samsung ma więcej fanatyków bo widać to po komentarzach.
Zauważcie że jest duża grupa osób co posiada w domu od telewizora po lodówkę,laptop,smartfon,mikrofalę i inne agd czy rtv od mamsunga,a nikt ich nie wytyka palcem.Poprostu mniej zarabiają więc kupują co tańsze,wiem po sobie bo sam kiedyś kupiłem telewizor od LG z którego byłem zadowolony,ale tylko do końca gwarancji.
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/McAfee_coraz_wiecej_wirusow_na_Androida-37738.html
A historia o programiście któremu udało się wgrać niedozwolone oprogramowanie do stora jest dowodem na to że są wirusy na iOS czy że jest to nie lada wyczyn skoro taką aferę z tego powodu zrobiono ?.
Tutaj drugi link też wart do poczytania.
http://www.benchmark.pl/aktualnosci/Android_4.0_Jak_dba_o_bezpieczenstwo.-37524.html
ps.Więc więcej luzu bo niektórzy się zachowują jakby w ich rękach leżały losy tych systemów. A hejtowanie każdego kto napisze ze Android ssie pod względem bezpieczeństwa lub iOS jest bezpieczniejszy śmierdzi co najmniej fanboystwem lub już nawet fanatyzmem
podobno miało być bez virusów itd.
Jeszcze nigdy nie zaplacilem rachunku ponad norme i gdy ktos w mojej rodzinie sie nacina na takiego wirusa to po prostu mu mowie ze ma dzwonic do operatora i powiedziec ze to proba wyludzenia pieniedzy. Operator i tak nic nie traci bo zaplacilby dopiero gdybysmy my zaplacili.