ASUS wprowadził do swojej oferty dwie nowe płyty główne wyposażoną w podstawkę AM3+. Są to modele dla średnio wymagających użytkowników.
Kilkanaście dni temu pisaliśmy o dwóch bliźniaczych płytach głównych ASUSa, które jako pierwsze wyposażono w charakterystyczną czarną podstawkę AM3+. Firma pamiętając o swojej obietnicy sprzed miesiąca wprowadza do oferty kolejne konstrukcje zgodne z obecnymi procesorami dla podstawki AM3 oraz nadchodzącymi układami AMD Bulldozer.
Warto przeczytać: | |
ASUS pokazał dwie płyty z podstawką AM3+ | |
ASUS: nasze płyty z AM3 obsłuża Bulldozery |
Na pokładzie ASUSa M5A87 (format ATX) znalazł się mostek północny AMD 870 oraz południowy SB850. Za zasilanie procesora odpowiada pozbawiona dodatkowego chłodzenia 6-fazowa sekcja zasilania. W każdym z czterech banków pamięci DDR3 można zainstalować 4 GB moduły (łącznie 16 GB) o taktowaniu do 2000 MHz (po podkręceniu).
Dla kart rozszerzeń producent przygotował jeden port PCI-Express x16, dwa PCI-Express x1 oraz trzy starsze PCI. Sześć gniazd SATA III 6 Gb/s, pozwoli na zbudowanie macierzy JBOD oraz RAID 0, 1, 5 i 10.
Znajdujący się pod bankami pamięci przycisk MemOK! odpowiada za ustawienie bezpiecznych wartości dla modułów pamięci RAM, w przypadku problemów z ich pracą. Drugi ważny przycisk - Core Unlocker - umożliwi odblokowanie nieczynnych rdzeni w procesorach AMD dla podstawki AM3.
Druga z płyt o oznaczeniu M5A78L-M LX ma format mATX. Wykorzystano w niej starsze chipsety z serii 700 - odpowiednio AMD 760G (ze zintegrowanym Radeonem HD 3000) i południowy SB710. Za zasilanie procesora odpowiada 5-fazowa sekcja zasilania, która poradzi sobie z procesorami o TDP do 95W, co wyklucza stosowanie na tej płycie najwydajniejszych 4- i 6-rdzeniowych CPU. Ze względu na ograniczoną ilość wolnego miejsca, dla pamięci przeznaczono tylko dwa banki pamięci DDR3. Obsługują one moduły o pojemności 4 GB i taktowaniu do 1866 MHz (po podkręceniu).
Dla kart rozszerzeń przeznaczono po jednym porcie PCI-Express x16 i PCI oraz dwa złącza PCI-Express x1. Podobnie jak w większej konstrukcji mamy do dyspozycji sześć gniazd SATA III o przepustowości 6 Gb/s.
I na koniec kilka słów o tylnym panelu. W obu modelach znajdziemy na nim następujące złącza:
- PS/2,
- cztery porty USB 2.0,
- dwa porty USB 3.0 (tylko w M5A87),
- port szeregowy RS232 (COM),
- port równoległy LPT,
- wyjście D-SUB dla zintegrowanej karty graficznej (tylko w M5A78L-M LX)
- gniazdo RJ45 zintegrowanej karty sieciowej,
- złącza minijack zintegrowanej karty dźwiękowej.
Źródło: asus.com
Polecamy artykuły: | ||
Muzyka - z YouTube, MP3, do pobrania i na życzenie | Google Chrome - 20 świetnych wtyczek | Nvidia 3D Vision Surround - 3D na trzech monitorach |
Komentarze
15A pyty serwerowe też komentujecie "poco komu 64 giga ramu hehehe pewnie na viste"
chyba chcą się pozbyć starych zapasów wtyczek i układów z magazynów, licząc na "entuzjastów" skuszonych nową podstawką hmm...
Mimo że udało mi się wskrzesić płytę Asusa i działam na niej obecnie to nie zdecyduję się nigdy na ich ponowny zakup. Nie jestem żadnym fanbojem ale nigdy nie zawiodła mnie, ani moich klientów płyta marki na literę G..
Tylko nie mów, że znowu tak przepisałeś, bo gdzieś było takie info w sieci. Jakby nie patrzeć, jest tam 4'ro fazowa sekcja zasilania.