Wśród najnowszych patentów pojawił się projekt Canona, który zakłada produkcję sensorów z pięcioma warstwami czułymi na długości fal.
Przełom w branży foto, który prawdopodobnie szykuje Canon w technologii sensorów na jesień 2014 roku, niektórzy wiążą z prawdopodobną premierą aparatu tej marki z sensorem 3 warstwowym, czyli wykonanym w podobnej technologii jak matryce Foveon X3. Jednak stwierdzenie Canona, "odmienić branżę", zobowiązuje do czegoś bardziej ogryginalnego i innowacyjnego. Co to będzie, nadal nie możemy potwierdzić, jednak jak się okazuje Canon ma w zanadrzu oryginalne rozwiązania. Jednym z nich są sensory, które wykonano w technologii zakładającej wykorzystanie pięciu, a nie trzech warstw światłoczułych.
Dla przypomnienia sensory Foveon X3 opracowane przez Sigmę, mają warstwy reagujące na niebieski, zielony i czerwony kolor, a w zasadzie odpowiadające im długości fal światła. Dlatego efektywną rozdzielczosć matrycy nawet przy mniejszej liczbie pikseli RGB należy traktować inaczej niż rozdzielczość tradycyjnych matryc (które tak naprawdę działają w trybie monochromatycznym). Canon postanowił do warstw niebieskiej, zielonej i czerwonej dodać jeszcze dwie warstwy. Od zewnątrz, czyli najbliżej źródła światła, warstwę czułą na ultrafiolet, a od samego spodu warstwę czułą na podczerwień. Poniżej schemat ilustrujący pomysł Canona, który został opatentowany. Proponowana technologia to BSI.
Dlaczego dodatkowe warstwy UV i IR? Podstawowa korzyść to lepsze odwzorowanie kolorystyki ludzkiej skóry. Wydaje się to mało wystarczającym uzasadnieniem, ale póki nie zobaczymy choćby laboratoryjnych testów takiego sensora, trudno stwierdzić czy coś więcej z tego wyniknie. Na pewno wiadomo, że zmieni się podejście do sposobu rejestracji obrazu w postaci plików RAW. Czy będą inne konsekwencje? Można gdybać o problemach z czułością, konstrukcją optyki, ale na razie mamy zbyt mało danych.
Źródło: egami.blog.so-net.ne.jp
Komentarze
3jak wiemy filtry barwne nie są doskonałe. mając zapis z poza zakresu widzialnego, można skompensować braki w filtrach. Generalnie podoba mi się :) I ciekawe czy typ "RAW" doczeka się zapisu jako CMYK :P