Desura platforma cyfrowej dystrybucji gier dla linuksa
Deweloperzy coraz popularniejszej platformy cyfrowej dystrybucji gier Desura, poinformowali, iż jest on już w pełni gotowy dla Linuksa.
Platforma Desura dotychczas zgodna była jedynie z systemami z rodziny Microsoft Windows, jednak odkąd popularność systemów GNU/Linux zaczęła się zwiększać, przekraczając próg 5%, postanowiono przygotować również wersję dla tego typu systemów. Klient platformy Desura dla Linuksa przez dwa ostatnie miesiące przechodził intensywne, zamknięte testy, których owocem jest udostępnienie stabilnej wersji klienta.
Platforma Desura w założeniach jest wzorowana na popularnym Steamie. Nie jest tak popularna jak Steam, lecz powoli i systematycznie pozyskuje nowych użytkowników. Zaletami platformy Desura jest łatwość i prostota obsługi. Klient nie wymaga od użytkownika niczego prócz wybrania danej gry, pobrania i automatycznej instalacji.
W bazie dostępnych tytułów znajdują się pozycje zarówno płatne jak i w pełni darmowe. Obecnie z okazji niedawnej premiery wersji dla Linuksa pojawiły się pierwsze gry dla tego systemu, a zarazem przygotowano liczne promocje dla osób korzystających zeń.
Desura dla GNU/Linux oferuje między innymi takie produkcje jak: Oil Rush, Steel Storm: Burning Retribution, Trine czy też Dreamscape i wiele innych. Ponadto wśród darmowych możemy odnaleźć np. Alien Arena, czy też UFO: Alien Invasion.
Co ciekawe twórcy tej platformy poważnie zastanawiają się nad otwarciem licencji klienta i udostępnieniu jego kodu źródłowego na zasadach wolnej i otwartej licencji GPL. To by oznaczało oddanie większej inicjatywy społeczności.
Desura wyraźnie wierzy, iż w użytkowników Linuksa warto inwestować, gdyż jak pokazują ostatnie analizy - można na grach dla GNU/Linux zarobić. Czy to się uda twórcom Desura? Tego na razie nie wiemy. Wiadomo jednak, że niedługo zasoby gier Desura dla Linuksa powiększą się.
Może podobnym tropem powinien pójść Steam? Nieoficjalnie wiadomo, iż klient dla Linuksa był od dłuższego czasu gotowy, lecz dlaczego nie ujrzał nigdy światła dziennego?
Więcej ze świata otwartego oprogramowania:
- Linux Foundation i UEFI: kontrowersyjny Secure Boot
- Linux ma już 400 dystrybucji. Czy to aby nie za dużo?
- UEFI i Windows 8 zablokują opcję instalacji Linuksa
- Dzięki hakerom Linux powraca na PS3
- Linux otrzyma natywną implementację DirectX 11
- 20 lat z systemem Linux
- Microsoft: Linux nie jest groźny, za to Google i Apple tak
- Linux z obsługą KGPU czyli CUDA w kernelu
- Pliki: Jądro Linux 3.0 - rewolucyjne zmiany
- Pliki: Wine - uruchom aplikacje z Windows w Linux
Źródło: Desura, Phoronix, OSnews
Komentarze
22Zobaczymy co przyniesie czas i czy zacznie to się zmieniać.
Win8, UEFI, DRM i inne wynalazki mogą skłonić część użytkowników do przejścia na pingwinka
a zwiększenie jego możliwości przekona tych mniej zdecydowanych :)
Jakby się to porządnie rozwinęło ... za kilka lat byśmy mieli odwrócony do góry nogami rynek systemów operacyjnych.