Ogromny skok wydajności
Fusion-io, firma, która specjalizuje się w wysokowydajnych pamięciach masowych Flash, poinformowała o udostępnieniu pakietu SDK, który pozwala dyskom SSD pracować z wydajnością podobną jak systemowy RAM. Technologia wykorzystywana jest przez pamięci masowe ioMemory produkowane przez Fusion-io.
Dyski SSD mogą pochwalić się niezwykle szybkimi transferami, a także dużą liczbą operacji wejścia-wyjścia (IOPS), która dla tradycyjnych talerzowców jest nieosiągalna. Jednak to nadal jedynie dyski, które aplikacje i cały system widzą jako pamięć masową. Warstwa pamięci Flash ukryta jest za interfejsem dyskowym i podsystemem I/O. Te wszystkie elementy stanowią wąskie gardło, w znacznym stopniu ograniczające rzeczywisty potencjał pamięci bazujących na technologii NAND.
Jak wygląda dostep do pamięci Flash w tradycyjnym SSD oraz produktach Fusion-io.
Fusion-io w swoich produktach nazwanych ioMemory Application Accelerator (a nie SSD, choć to nadal pamięć Flash) stosuje własny podsystem pamięci, który pozwala pominąć w komunikacji etap interfejsu dyskowego. Dzięki temu komunikacja jest znacznie szybsza.
Ale to nie wszystko. Technologia Fusion-io pozwala na dalsze uproszczenie komunikacji i jest to jedynie kwestia modyfikacji oprogramowania. Rozszerzenie architektury pamięci ioMemory nazywa się Auto Commit Memory. Znacząco zmniejsza ono opóźnienie w komunikacji i zaangażowanie podsystemów komputera.
Demonstracja potencjału Auto Commit Memory odbyła się w styczniu tego roku. Osiem serwerów HP Proliant DL370, wyposażonych w 8 dysków ioDrive2 Duo każdy, osiągnęło rekordową liczbę operacji wejścia wyjścia na sekundę przekraczającą jeden miliard (1 000 000 000 IOPS).
Aby z potencjału technologii Fusion-io mógł skorzystać każdy programista, firma udostępniła zestaw SDK. Pozwala on zastosować biblioteki API, które pozwalają między innymi na natywny dostęp do pamięci Flash (Direct FS API), a także traktowanie nieulotnej pamięci masowej tak jakby był to zwykły RAM (Auto-Commit Memory API) bez obciążania głównego procesora. Jedynym ograniczeniem wydajności jest szybkość zastosowanych modułów NAND.
Kto zyska na technologii Fusion-io? Serwerownie, które mogą zmniejszyć inwestycje w pamięć RAM, a także rynek wideo. Jeśli ktoś zastanawiał się jaki sprzęt poradzi sobie z obróbką wideo 4K, 5K czy 6K w czasie rzeczywistym, albo co porabia Steve Wozniak jako główny naukowiec Fusion-io, to już macie odpowiedź.
Aplikacje Adobe Photoshop CS6, Premiere Pro CS6 i After Effects CS6 zoptymalizowano pod kątem współpracy z pamięciami ioFX.
Więcej o dyskach SSD:
- A-Data XPG SX900: wydajne dyski SSD o zwiększonej pojemności - cena i specyfikacja
- Intel 910 "Ramsdale": wydajne dyski SSD pod PCI-Express
- Kingston HyperX 3K: wydajne dyski SSD dla entuzjastów
- VIA: kontrolery dla dysków SSD nawet 4x szybsze
- Gordon: pierwszy superkomputer z napędami SSD
- Pamięci flash i dyski SSD z memrystorami w 2013 roku
Źródło: Fusion-io
Komentarze
23Mimo wszystko to jest droga naprzod, a nie nieporozumienie zwane SSD.