Gigabyte X79-UD3, UD5 i G1.Assassin 2: wadliwe płyty główne mogą się zapalić
Sekcja zasilania ma wady
W sieci zaczęły pojawiać się informacje, jakoby w płytach głównych firmy Gigabyte z serii X79 mogła spalić się sekcja zasilana. Producent potwierdził tą informację, wydał specjalne wersje BIOS-ów dla zagrożonych modeli i rozpoczął akcję wycofywania felernych egzemplarzy ze sprzedaży.
Nie od dziś wiadomo, że przy projektowaniu podzespołów komputerowych nie wszystko musi pójść bez najmniejszego problemu, a omylność jest cechą ludzką. Przykładem mogą tutaj być felerne podstawki LGA 1156 firmy Foxconn, które mogły uszkodzić procesor. Zapewne wielu pamięta także wadliwe chipsety Intel Cougar Point w rewizji B2, które powodowały degradację portów SATA, a w związku z tym obniżały wydajność podłączonych do nich urządzeń.
Okazuje się, że pech nie ominął również płyt głównych dla procesorów Intel Sandy Bridge-E. Na szczęście skala problemu dotyczy tylko jednego producenta.
Uszkodzona sekcja zasilania na płycie głównej Gigabyte X79-UD3.
Dokładnie chodzi o płyty główne Gigabyte X79-UD3, X79-UD5 oraz G1.Assassin 2, w których przy mocniejszym podkręcaniu procesora uszkodzeniu może ulec sekcja zasilania. Potwierdza to nagranie jednego z tajwańskich overclockerów. Widać na nim, iż przy obciążeniu układu Intel Core i7 3930K, sekcja zasilania modelu X79-UD3 najpierw zaczyna się dymić, a potem widać na niej iskry. Po dokładnych oględzinach okazało się, że spaleniu uległ jeden z tranzystorów MOSFET.
Nagranie możecie zobaczyć klikając na zdjęcie poniżej.
Dymiąca się sekcja zasilania płyty głównej Gigabyte X79-UD3. Kliknij na zdjęcie aby obejrzeć film.
Gigabyte dostał więcej takich skarg i przyznał się do swojego błędu i wydał oświadczenie. Problem podobno wynika ze złej jakości elementów elektronicznych oraz niedopracowanego BIOS-u płyty głównej. Nie da się jednak ukryć, że sytuacja może być także spowodowana niewystarczającym chłodzeniem sekcji zasilania – podobny przypadek opisywał użytkownik sido107 w swojej miniRecenzji.
Producent postanowił więc wydać specjalne wersje BIOS-ów dla płyt głównych, które zostały oznaczone numerem F7 – zainteresowani mogą pobrać je tutaj (dla modelu X79-UD3), tutaj (dla modelu X79-UD5) oraz tutaj (dla modelu G1.Assassin 2). Warto jednak zaznaczyć, że Gigabyte zdecydował również na wycofanie zagrożonych konstrukcji ze sklepów, a ich posiadacze proszeni są o kontakt z centrum obsługi klienta.
Uszkodzona sekcja zasilania na płycie głównej Gigabyte X79-UD3 - widok po zdjęciu radiatora.
Miejmy nadzieję, że sprawa szybko się wyjaśni i dotyczyć będzie nielicznych egzemplarzy. O dalszym rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco.
Więcej o płytach głównych firmy Gigabyte:
- Gigabyte: cztery płyty dla Intel Sandy Bridge-E - specyfikacje, zdjęcia i ceny
- Gigabyte: płyty pod LGA 2011 z rewolucyjnym 3D BIOS
- Gigabyte: płyty z LGA 2011, Bluetooth 4 i kartą WiFi
- Gigabyte TechTour: karty graficzne, płyty główne, myszki i klawiatury dla graczy - relacja
Źródło: Gigabyte, Xfastest, TechPowerUp
Komentarze
44cała akcja ostatnie 15 sekund filmu - dla niecierpliwych
tajwańczyk miał mokro w spodniach ;o)
UD3 nie kojarzylo mi sie nigdy z platforma do OC (no chyba ze sie spalila przy stockowych ustawieniach to wtedy wogole poracha)
1200zl za plyte ktora sie sama upala..
Jesli "krecic" to mysle ze tylko UD7/9 albo asus
Bawią mnie osoby które od razu wychwyciły moment i psioczą na producenta. Każda z tych firm ma gorsze i lepsze momenty.
Kumplowi w starej płycie głównej pod athlon 64x2 padło złącze IDE, wysłał na gwarancję i przysłali mu nową płytę w której po miesiacu stało sie to samo co na poprzedniej ;D
Wysłał na gwarę jeszcze raz i dali mu całkiem inną płytę i o dziwo działa już z 4 lata ;D
Ja kupiłem gagabyte gtx 460 1GB OC i ku mojemu zdziwieniu cewki leciutko piszczą ;D
Mi to nei przeszkadza, ale świadczy to o gigabyte ;)
mam nadzieje ze to tylko pojedynczy przypadek
zbuntowany pracownik sypnol kilka zlych tranzystorow w kosz z dobrymi
Tęsknię do Abit'a - NF7, SA6 - to były konstrukcje. Najlepszy BIOS jakiego używałem miały właśnie płyty ABIT, no i nie sypały się w tych czasach w których miałem Abit'a. Choć też kaszanki się zdażały - ale to co odpiernicza dzisiaj Gigabyte... Jakość jak w ECS parę lat temu plus świecidełka..