Od dzisiaj użytkownicy smartfonów z systemem Android w wersji 1.6 i nowszej mogą skorzystać z całkowicie darmowej nawigacji GPS na terenie Polski. Wykorzystuje ona mapy Google wraz z ich pełną funkcjonalnością i mechanizmem wyszukiwania, także głosowego.
Na kameralnym spotkaniu w warszawskich Złotych Tarasach, Darren Baker, nadzorujący rozwój mobilnej wersji Google Maps, zaprezentował nam nowe funkcje oprogramowania przeznaczonego dla polskich użytkowników smartfonów.
Najpierw padło kilka słów o nowych dynamicznych Mapach Google, które są aktualizowane i ładowane na bieżąco w postaci plików wektorowych. Darren zapewnia, że dzięki wektorowemu opisowi map (nie dotyczy to widoku z satelity), liczba pobieranych danych jest około 100 razy mniejsza. Aby przyśpieszyć działanie map, pliki mogą być pobierane w tle gdy tylko zmienimy naszą lokalizację GPS.
Po krótkim wstępie przyszła pora na klu programu, czyli darmową nawigację GPS. Czym jest prezentowane oprogramowanie? Wystarczy wyobrazić sobie nawigację GPS, która jest w pełni zintegrowana z Google Maps na Androidzie i kontaktami telefonu. Trasę, którą przemierzamy, możemy wyświetlić na tle zwykłej mapy lub widoku satelity. W przyszłości, jak tylko ukończone zostanie przetwarzanie danych, dostępne będą także obrazy StreetView.
Nawigacja Google polega na danych pobieranych z Internetu. Nie wymaga to żadnych opłat poza tymi, które ponosimy na transfer u operatora. Dzięki wykorzystaniu danych wektorowych w przypadku zwykłych map nawet bardzo długa trasa nie wymaga pobrania więcej niż kilku megabajtów danych (dla zdjęć satelitarnych trzeba liczyć się ze znacznie większym obciążeniem łącza).
Piotr Zalewski z Google Polska prezentuje nawigację w Mapach Google
Mapy wykorzystywane przez nawigację Google nie wymagają uaktualniania, gdyż zawsze przy planowaniu trasy pobierana jest ich najaktualniejsza wersja. Dodatkowo brane są pod uwagę dane o natężeniu ruchu dzięki Google Traffic, a wyznaczona trasa jest najoptymalniejszą pod względem komfortu przejazdu. Oferowane są także trasy alternatywne.
Nawigacja na Mapach Google wymaga dostępu do sieci, na szczęście konieczny jest on przede wszystkim na etapie planowania podróży. Potem, nawet jeśli stracimy dostęp do sieci, nawigacja będzie wykorzystywała pobrane dane. Pracując w trybie offline możemy nawet nieco zboczyć z trasy, gdyż pobierane są także dane dla okolic trasy naszego przejazdu. Jednak całkowita zmiana trasy wymaga ponownego połączenia z siecią.
Mając stale dostęp do Internetu otrzymujemy w pełni interaktywną mapę, która pokazuje nie tylko trasę przejazdu, ale także lokalizację różnych obiektów znajdujących się wzdłuż trasy - na przykład stacji benzynowych czy restauracji. Dysponujemy także danymi dotyczącymi aktualnego ruchu na trasie. Wszelkie dodatki pokazywane są podobnie jak w Google Earth na warstwach.
Wyszukując miejsce docelowe, zamiast dokładnego adresu można podać także jego nazwę, o ile znajduje się ona w bazie Google.
Po zakończeniu oficjalnej prezentacji przyszedł czas na sesję pytań i odpowiedzi. Oto najważniejsze z nich jakie padły w jej trakcie (zapis został zredagowany przez benchmark.pl).
P: Jakie są źródła danych, na podstawie których tworzone są warstwy pokazujące natężenie ruchu?
O: Google korzysta podobnie jak inni z lokalnych firm, które udostępniają takie informacje. Drugim źródłem są dane, w tym dotyczące prędkości jazdy, przesyłane przez użytkowników nawigacji.
P: Czy oprócz Androida planowane są wersje dla innych systemów?
O: Obecnie nie, ale nie wykluczamy takiej możliwości w przyszłości.
P: Czy uwzględniane są dane o aktualnie prowadzonych remontach?
O: Ponieważ Google korzysta z zewnętrznych źródeł, w tej kwestii nie możemy zagwarantować, że informacje te pojawią się natychmiastowo, choć staramy się, aby mapy były jak najaktualniejsze. Dłużej trwające remonty z pewnością są uwzględnione, krótkie mogą nie zdążyć trafić do naszej bazy.
P: Czy dane o korkach są wizualizowane za pomocą kolorów niezależnie od trybu pracy (mapa, satelita)?
O: Tak, te dane zawsze są wyświetlane w ten sam sposób. Jednak domyślnie zawierająca je warstwa jest wyłączona, aby ograniczyć transfer.
P: Czy można zaplanować jednocześnie więcej niż jedną trasę?
O: Nie. Aby móc wytyczyć kolejną trasę musimy zakończyć daną sesję nawigacji. Jest szansa, ale niepotwierdzona, że nawigacja poradzi sobie z mapami Google pobranymi dla pracy w trybie offline. Odpowiednią aplikację do pobrania plików znajdziemy na stronie Google Labs.
Na koniec wybraliśmy się w krótką przejażdżkę po centrum Warszawy, w trakcie której sprawdziliśmy, czy nawigacja Google faktycznie działa. Potwierdzamy - działa.
Zaprezentowana dzisiaj przez Google darmowa funkcja nawigacji GPS dla systemu Android to dopełnienie wprowadzonych ostatnio funkcjonalności pobierania map dla pracy w trybie offline oraz systemu informowania o korkach w Polsce - Google Traffic.
Darmowa nawigacja GPS Google z pewnością nie wyeliminuje w 100 procentach potrzeby korzystania z płatnych map offline, choćby z takiego powodu, że całkowicie uniezależniają one użytkownika od dostępu do sieci, nawet jeśli zechce zmienić trasę na całkowicie inną. Jednak nie ulega wątpliwości, że dzisiejsze wydarzenie można uznać za przełom na rynku darmowych nawigacji GPS. Dzięki wykorzystaniu potencjału map Google oraz zalet mechanizmu wyszukiwania, otrzymujemy bardzo atrakcyjną platformę nawigacji i z pewnością jedną z najbardziej kompletnych.
Nawigację w Mapach Google można pobrać, wyszukując aplikację Mapy Google (“Google Maps”) w Android Market. Szczegółowe informacje znajdziemy na stronie mobile.google.com/navigation.
Zapoznaj się także z relacjami z innych spotkań:
- Mistrzostwa Europy w e-sporcie w Polsce - eliminacje rozpoczęte
- HTC EVO 3D: przygoda z trójwymiarem
- Samsung stawia na ipla i Smart TV
- Panda 2012: nowa seria programów zabezpieczających - relacja
- HP Beats Audio: doskonały dźwięk w notebooku
- Samsung Galaxy S II: polska premiera smartfona
Źródło: Google, Inf. własna, fot. Alicja Żebruń
Komentarze
25będzie to działać ??
W zasadzie nie ma prawa się tego nazywać nawigacją, a co najwyżej przeglądarką map Google z opcją poruszania się po wybranej trasie.
Oczywiście IMHO, uznaję tryb online za bezwartościowy, bo w wielu miejscach, w których bywam nie ma zasięgu, a start trasy z takiego miejsca równałby się kompletnym brakiem działania.
Alerty typu:
"właśnie jesteś w pobliżu Media-Szajs,wpadnij mamy dla ciebie koreański smartfon w promocji"
Rozumiem, że news jest o uruchomieniu usługi w Polsce, a nie o samej nawigacji :D
Poza tym sporo czasu spedzili nad wprowadzeniem tego w PL...
Chciałem dojechać do Pobiedziska z okolic Powidza - prostsza trasa Powidz-Gniezno-Poznań
a ta cholera kierowała mnie na A2 Powidz-Słupca-A2-Poznań-Pobiedziska