GraphExeter: najlżejszy przezroczysty przewodnik z grafenu i trójchlorku żelaza
Idealny do elastycznej elektroniki
Warstwy grafenu przekładane warstwami trójchlorku żelaza to podstawa nowego materiału przewodzącego, który wymyślono na Uniwersytecie w Exeter. Nazwany GraphExeter wyjątkowo dobry przewodnik cechuje bardzo mała grubość, a zarazem przezroczystość.
Często odkrycie niezwykłych własności danego materiału okazuje się szczęściem w nieszczęściu. Przykładem jest grafen. Materiał ten stawia wiele wyzwań, które trzeba najpierw pokonać zanim będzie można go praktycznie wykorzystać. Na przykład czysty grafen przez dość duży opór warstwy (sheet resistance) nie za dobrze nadaje się do zastosowania w elastycznej elektronice jako przewodnik. Chyba że zostanie odpowiednio „usprawniony”.
Struktura nowego materiału oraz porównanie z konkurencyjnym ITO, nanorurkami węglowymi i domieszkowanym grafenem.
GraphExeter może stanowić konkurencję dla popularnego w wielu elektronicznych zastosowaniach przewodnika ITO (indium tin oxide, mieszanka tlenku indu i cyny). Nowy materiał jest nie tylko bardziej elastyczny, ale wykazuje również większą przezroczystość i stawia mniejszy opór sygnałowi elektrycznemu.
ITO stosowany jest na przykład podczas produkcji diod OLED jako materiał anody. W informacji prasowej Uniwersytetu Exeter możemy przeczytać, że zasoby ITO są ograniczone i po roku 2017 można spodziewać się ich wyczerpania.
Tak zwany clean room do prac z grafenem (foto Flickr/Univ. of Exeter)
Zastosowanie kanapkowej struktury grafenu z wykorzystaniem trójchlorku żelaza pozwoliło zwiększyć przewodność grafenu, a jednocześnie nie wpłynęło bardzo negatywnie na jego przezroczystość. Jako GraphExeter grafen staje się praktycznym materiałem, który może znaleźć zastosowanie w elastycznej elektronice, na przykład tej stosowanej w elektronice ukrytej w elementach odzieży lub szybach ze zintegrowanymi wyświetlaczami.
GraphExeter może być także przydatny podczas produkcji paneli słonecznych, gdyż zdaniem wynalazców zwiększy ich wydajność o 30%.
Giętka elektronika jest obiektem zainteresowań nie od dziś. Pokazane na tym obrazu giętkie układy wykonano przy zastosowaniu węglowych nanorurek już w 2008 roku, zanim na dobre rozpoczęło się szaleństwo związane z grafenem.
Zespół, który dokonał odkrycia przygotowuje teraz GraphExeter w postaci sprayu, co pozwoli w łatwy sposób nanosić go na elementy szklane.
Więcej o ciekawych materiałach:
- Samonaprawiające się ścieżki elektroniczne
- Najcieńsze przewody na świecie mają grubość kilku atomów
- Chłodzenie procesorów znacznie lepsze dzięki nanowstążkom
- Najlżejszy materiał na świecie wykonano z niklu
- Silicene - prawie grafen, tylko że z krzemu
- Molibdenit - nowa nadzieja elektroniki lepsza od grafenu
Źródło: Univ. of Exeter, Purdue University
Komentarze
11Ze wzrostem taktowania to wcale nie jest taka prosta sprawa - największym ograniczeniem jest propagacja sygnału, trzeba by całkowicie zmienić podejście do projektowania układów aby się udało go ominąć.
Najbardziej rozbawiło mnie stwierdzenie o tym jakoby miało do 2017 roku braknąć ITO - czyli co braknie tlenu ?? a może chodzi o Ind ??