Łańcuchy fosforu w krzemie
Naukowcom z Australii udało się opracować przewody z fosforu o przekroju cztery na jeden atom. Ich własności porównywalne są z tradycyjnymi miedzianymi przewodami. To odkrycie może mieć znaczący wpływ na przyszłość komputeryzacji.
Grubość nowych przewodów jest 20 razy mniejsza niż tych, które obecnie stosuje się w mikroukładach i 10000 razy mniejsza niż ludzkiego włosa. Dotychczas tworzenie struktur o bardzo małym przekroju polegało na odrywaniu cienkich pasków. Model komputerowy opracowany na uniwersytetach Nowej Południowej Walii, Melbourne i Purdue pozwolił na skonstruowanie przewodów poprzez układanie atomów obok siebie.
Jako budulec wykorzystano łańcuchy atomów fosforu (stosowanego często jako domieszka do krzemu). Zostały one następnie umieszczone w osłonie z kryształu krzemu, w którym atomy odległe są o około 1 nanometr.
Naukowcy podkreślają konsekwencje jakie płyną z dokonanego przez nich odkrycia. Jak udało się ustalić, miniaturyzacji do skal atomowych nie będzie stawało na przeszkodzie prawo Ohma. Atomowej grubości przewody zachowują się bowiem tak samo jak zwykłe grube kable. Jak podkreśla Michelle Simons (Uniwersytet Nowej Południowej Walii), to spostrzeżenie jest w sprzeczności z powszechnymi poglądami, które przewidują znaczny wzrost rezystancji w miarę zmniejszania przekroju przewodu, przez który płynie prąd.
Oznacza to, że stajemy przed szansą kontynuacji miniaturyzacji układów zgodnie z prawem Moore’a do skal mniejszych niż 10 nm.
Wynalezienie tak cienkich przewodów to także pomoc dla inżynierów pracujących nad koncepcją komputerów kwantowych. Simmons zauważa, że fakt, iż potrafimy już tworzyć tranzystory składające się z pojedynczych atomów, to nie wszystko. Konieczne jest także zapewnienie komunikacji pomiędzy wszystkimi cegiełkami tworzącymi komputery kwantowe. A odkrycie międzynarodowego zespołu z Australii może przybliżyć realizację tego celu.
Więcej o nowych technologiach komputerowych:
- Samonaprawiające się ścieżki elektroniczne
- Chłodzenie procesorów znacznie lepsze dzięki nanowstążkom
- Tranzystory SuVolta potrzebują 80% mniej energii
- Sól kuchenna pozwala uzyskać 5 TB na jednym talerzu HDD
Źródło: Univ. New South Wales
Komentarze
15-Najpierw pomyśl potem napisz.
Mógłby mi ktoś wytłumaczyć dlaczego tak w właśnie jest?