Hasselblad H5D-50C: technologia matryc CMOS w średnioformatowych aparatach
Hasselblad zapowiada wprowadzenie wiosną tego roku pierwszej średnioformatowej lustrzanki wyposażonej w sensor CMOS
Technologia CMOS kojarzy się nam z kilkoma rzeczami. Między innymi komputerami oraz aparatami cyfrowymi. W branży małoobrazkowych lustrzanek CMOS zaczął dominować już wiele lat temu wypierając całkowicie CCD. Potem CMOSy pojawiły się w kompaktach, najpierw jako zwykły CMOS, a potem jako technologia BSI CMOS. Technologia CCD która jeszcze 10 lat temu była czymś normalnym w lustrzankach, dziś spotykana jest w niektórych kompaktach (raczej z niższej półki) i profesjonalnych średnioformatowych aparatach. Ten stan rzeczy jednak niedługo się zmieni.
Hasselblad, o którym ostatnio więcej było słychać z racji niezwykłych eksperymentów designerskich w aparacie Lunar, znów przypomina się jako firma ważna na średnioformatowym rynku. Lustrzanka H5D-50, wyposażona dotychczas w sensor CCD o rozdzielczości 50 Mpix, otrzyma w marcu wariant H5D-50C z sensorem o takiej samej rozdzielczości, ale wykonanym w technologii CMOS.
Co to oznacza dla średnioformatowego cyfrowego aparatu. W zasadzie to samo, co w lustrzankach i kompaktach, tylko na większą skalę. Dotychczasowy model H5D-50 jest w stanie wykonywać zdjęcia w tempie jedynie około 0,6 kl/s. Zastosowanie szybszej akwizycji danych w CMOS przełoży się na szybszy odczyt, co usprawni tryb seryjny i poprawi jakość obrazu w trybie LiveView. Matryca CMOS będzie również lepiej sprawowała się na wyższych czułościach ISO (pamiętajmy, że nawet z CCD to inna bajka niż pełnoklatkowe lustrzanki). Większa uniwersalność aparatów średnioformatowych zdaniem Ove Bengtsona z Hasselblada przełoży się na większą popularność w różnych dziedzinach fotografii.
Tak wygląda średnioformatowy H5D-50 z matrycą CCD
Hasselblad zapowiada, że wprowadzenie matryc CMOS to nie jedyna innowacja, jaką przygotowano na ten rok. Wszystkiego dowiemy się w marcu.
AKTUALIZACJA 22.01 8:15: Być może jedną z tych nowości będzie pełnoklatkowy aparat Hasselblad Solar bazujący na Sony A99 (to niepotwierdzona informacja). Fotografia poniżej wyjaśnia dlaczego tak sądzimy.
Źródło: Hasselblad, photorumors
Komentarze
5nie znam lul
A ile było załatwiania wiz-y, a po co?, a dlaczego? Jakoś udało się wyjechać.
Służyła bez usterek +15lat 2-3 klisze na dobę.