Ciekawostki

Idzie nowe. Niemcy wypełniają zbiorniku gazu ziemnego nowym paliwem

przeczytasz w 1 min.

Niemcy stawiają na nowe rozwiązanie w temacie energetyki. Tamtejszy koncern gazowy zaczyna napełniać zbiorniki na gaz ziemny nowym rodzajem paliwa. Ma być ono kluczowe w procesie transformacji energetycznej.

Niemcy zdecydowali się na nowe rozwiązanie. Jak czytamy w serwisie wnp.pl, koncern gazowy Uniper pierwszy raz wprowadził do magazynów gazu ziemnego nowy rodzaj paliwa. Chodzi o mieszkankę gazu z pięcioprocentowym udziałem wodoru. Firma deklaruje, że możliwość przechowywania tego rodzaju paliwa będzie "kluczowym elementem transformacji energetycznej". Po pierwszych testach można podchodzić optymistycznie do tego rozwiązania.

- Pierwsze wstępne wyniki są ogólnie optymistyczne. Jest jeszcze za wcześnie, aby wydać ostateczne stwierdzenie na temat przydatności porowatych formacji skalnych w południowych Niemczech do przechowywania czystego wodoru. Pewne jest jednak, że wodór będzie niezbędnym elementem procesu dekarbonizacji europejskiego rynku energii – mówi Doug Waters, dyrektor zarządzający Uniper Energy Storage.

Wodór – klucz do dekarbonizacji?

Po zatłoczeniu mieszaniny do zbiorników nastąpiło jej pobranie. Z komunikatu spółki wynika, że po tygodniu pobierania próbek odzyskano blisko 90 proc. wtłaczanego wcześniej wodoru. Analiza wykazała, że wydajność złoża pozostała taka sama, a rozkład wodoru w złożu był jednorodny.

Wstępne wyniki wskazują też, że nie występują problemy z korozją wodorową. Jest to korzystna informacja pod kątem praktycznym – możliwe, że będziemy mogli uniknąć potrzeby budowy nowych instalacji, które byłyby szczególnie odporne na wodór.

Teraz przed spółką kolejna faza badań. W planach są dalsze kroki w celu sprawdzenia, czy osiągnięte w pierwszym kroku wyniku potwierdzą się w kolejnych fazach, w których występują wyższe stężenia oraz większe ryzyko wystąpienia negatywnych skutków używania wodoru, który przez Unię Europejską uważany jest za paliwo przyszłości. Wiemy już, że UE chce w dużej mierze odejść od gazu ziemnego do 2040 r.

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    EwaKom
    1
    z artykulu ponizej wynika rowniez, ze H2O w atmosferze przyczynia sie do ocieplenia klimatu. :/
    https://climate.nasa.gov/explore/ask-nasa-climate/3143/steamy-relationships-how-atmospheric-water-vapor-amplifies-earths-greenhouse-effect/#:~:text=Because%20warmer%20air%20holds%20more,from%20escaping%20out%20to%20space.
    • avatar
      JebacSzatana
      1
      Tzw zielony ład musi isc do kosza bo przyszłe pokolenia będą żyć w tworzącym się już na naszych oczach zielonego totalitaryzmu gdzie o tym co człowiek będzie jeść, gdzie będzie mieszkał a wszystko wskazuje na to że nasze wnuki będą żyć jak kury w klatkach w mieszkaniach maksymalnie 20 metrów bo ekoterrorysci już uważają ze żyjemy w za dużych mieszkaniach.
      Z ekoterrorystami już dzisiaj trzeba walczyć aby nie doszło do tego ze o wszystkim będą decydować zieloni i eurokołchoz.
      Trzeba rozwalić Unie Jewropejską, przywrócić granice i zaczac decydować sami o sobie.
      • avatar
        K8v8M
        -2
        Greenwashing i ściema. To nie ma szans działać. Wodór to nie paliwo tylko nośnik energii. Obarczony gigantycznymi stratami na każdym etapie od wytwarzania przez transport przechowywanie i używanie.
        Zwykle marnowanie zasobów
        • avatar
          deflorator
          0
          Świat się kończy, Szwaby nie lubią gazu.

          Witaj!

          Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
          Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

          Połącz konto już teraz.

          Zaloguj przez 1Login